News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefanudrea

Care e starea drumurilor pe acest traseu?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


voicul

^Drumul vama BG - Salanoic este ok (pana la Serres) si bun dupa. Acum este mult mai bun cu noua autostrada.

Nu e vestul salbatic, dar nici UE nu e prin Serbia si Macedonia. Ma simt mult mai bine prin BG.
Lasand asta la o parte ... din Alba drumul zice cu 60 de km si 1h mai putin prin BG. Eu si dupa asta m-am luat cand am recomandat drumul asta.
Poti sa ai noroc cu vama sau parca dr4qul4 zicea ca a stat 1.30h in vama Croatia - Serbia.


maga998

#842
Craiova - Galicea Mare este foarte bun, reabilitat recent, cu acostamente late, marcaje finale, exista un semafor cu paleta ( am trecut saptamana trecuta pe aici)(albastru)

Galicea Mare - Maglavit este oarecum ok,  acostamentele nu sunt 100% finalizate, marcajele nu sunt toate finale, se lucreaza sporadic si anemic, vreo 2,3 semafoare ( am trecut acum 2 luni ultima data pe aici)(verde-galbui :))

Maglavit - Portile de Fier este foarte bun, acostamente late, marcaje cam sterse. Aici , daca ai ghinion, poti sa prinzi trafic greu pe care nu poti sa-l depasesti...(albastru)

Edit: la portile de fier 2 trebuie sa o iei pe dn56c, care este ca pe street view, adica galben-inchis :). Scuze, nu am realizat despre care porti este vorba.

In jurul Negotin drumurile sunt inguste, nereabilitate( de galben, zic eu), destul de obositoare. (Galben)

rizzuh

Pentru o ruta Bucuresti - Lefkada ce traseu imi recomandati prin Bulgaria? Google Maps imi recomanda Ruse - Pleven - Botevgrad - Sofia - Sandasnski - Kulata cu ~13h si Ruse - Veliko Tarnovo - Haskovo - Makaza cu ~14h, doar ca cel din urma este numai national la si traverseaza muntii, deci este cam obositor. Scap mai repede de Bulgaria dar am de plata mai mult pe autostrada la Greci.

Daca inca este asa cum zine @cezar-mario2012, se lucreaza la tunele pe A2 si traficul este deviat pe "DN", atunci e naspa prin Sofia. Totusi, nu vad nicio restrictie pe Google Maps sau Waze, apare doar ca este zona unde se lucreaza.

ciprebbe

Quote from: ddfab on June 14, 2017, 02:20:15 PM
nu am mai gasit  sectiunjea" cum ajungi din A in B", asa ca pun aici o intrebare. sau mai multe.
Ce traseu imi recomandati Alba-Salonic, prin Serbia, Macedonia?  chiar daca este putin mai lung, prefer sa fie autostrada cat mai multa. m-am gandit prin 1- Timisoara-Moravita-Vrsac-Smederevo-Nis,
2-Hateg-Caransebes-Resita-Naidas-Smederevo-Nis,
3-Caransebes-Orsova-Negotin-Zajecar-Nis( aici este mai scurt, dar mult pe nationale.
taxe de drum in Serbia, Macedonia, Grecia?
preturi combustibili pe traseu? puncte bune de relaxare, masa?
merci anticipat.

Varianta 2, testata totul merge repede (la vami) la Naidas nu era nimeni nici la dus nici la intors, grija la viteza pana urci pe autostrada (Smederevo) au multe portiuni drepte, drum ca in palma, dupa ce urci pe A nu mai ai stres. Plata taxelor (2 la Sarbi, 3 la Macedonieni) direct cu cardul romanesc (al meu era de lei si cu tot comisionul de conversie era cu 30% mai jos decat achitatrea direct in euro), daca vrei sa platesti in euro (e afisat tariful la fiecare poarta) sa ai monezi. La sarbi iei card cand urci si platesti mai incolo, la macedonieni platesti ca la Fetesti. Mers cu buletinele la noi, au banda de tari UE si nu am stat mai mult de 15 min nicaieri, la intrare in grecia au vazut ca suntem romani si nici nu s-a mai uitat sau verificat nimic. Cartea verde sa fie tiparita si valabila pt macedonia, la greci nu am platiti nici o  taxa pana la Salonic. Daca se merge in Halkidiki autostrada(desi nu apare pe maps) e deschisa pana la Kassandra.
Benzina cel mai ieftin in macedonia gasesti popasuri peste tot, platit tot cu cardul (altfel te cam fac de un 10-15%) :)
Concediu placut.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Quote from: voicul on June 15, 2017, 04:22:49 PM
^Drumul vama BG - Salanoic este ok (pana la Serres) si bun dupa. Acum este mult mai bun cu noua autostrada.

Nu e vestul salbatic, dar nici UE nu e prin Serbia si Macedonia. Ma simt mult mai bine prin BG.
Lasand asta la o parte ... din Alba drumul zice cu 60 de km si 1h mai putin prin BG. Eu si dupa asta m-am luat cand am recomandat drumul asta.
Poti sa ai noroc cu vama sau parca dr4qul4 zicea ca a stat 1.30h in vama Croatia - Serbia.

Am stat in vama 5 ore la dus din Serbia in Croatia si vreo 3 la intoarcere. Asta a fost insa acum 2 ani, prin iulie, exact cand incepuse nebunia cu imigrantii. Dar multe masini erau cu numere de elvetia/italia/germania/austria/ungaria.
La vama Romania -Serbia nu am stat decat 5-10 minute atat la dus cat si la intors.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stefanudrea

Numerele de elvetia sunt kosovari. Asta explica "controlul amanuntit" care a facut sa stai atat!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


voicul

Quote from: rizzuh on June 15, 2017, 05:21:57 PM
Pentru o ruta Bucuresti - Lefkada ce traseu imi recomandati prin Bulgaria? Google Maps imi recomanda Ruse - Pleven - Botevgrad - Sofia - Sandasnski - Kulata cu ~13h si Ruse - Veliko Tarnovo - Haskovo - Makaza cu ~14h, doar ca cel din urma este numai national la si traverseaza muntii, deci este cam obositor. Scap mai repede de Bulgaria dar am de plata mai mult pe autostrada la Greci.

Daca inca este asa cum zine @cezar-mario2012, se lucreaza la tunele pe A2 si traficul este deviat pe "DN", atunci e naspa prin Sofia. Totusi, nu vad nicio restrictie pe Google Maps sau Waze, apare doar ca este zona unde se lucreaza.

Ca sa nu mai cauti:
Am fost anul trecut pe traseul 2 propus de tine si ... nu prea. Exceptand o scurtatura de 15 km care era bun, doar de o masina care leviteaza (plin de gropi) - cred ca ocolire "Gurkovo", restul de traseu e mediu spre slab. Nu iti rupi masina, dar mai simti o groapa :). Doar inainte de GR, vreo 40 de km, ca in palma.
Nu merita 30 de min in plus ca sunt la inca 10 ore, nu la 5 minute. Deci te obosesti pe degeaba.

Si anul trecut erau probleme pe A2 la tuneluri ... cam +10 minute la fiecare (sunt 3 parca). Depinde si cum te bagi ca erau unele benzi care mergeau mai repede. Oricum timpul asta ar trebuie sa fie inclus in estimare de acum maps. Anul trecut nu a trebuit sa ies pe DN.

cezar-mario2012

Avertizare pentru cai ce merg prin Macedonia, majoritatea polițelor de asigurare nu au această țară înscrisă pe polița de asigurare.
Pentru București - Lekfada ruta cea mai buna este Ruse - Biala - Yablanitsa - Sofia -Kulata. Făcând excepție de lucrările de pe A2, acesta este drumul cel mai bun, doar camioanele sunt deviate pe DN, mașinile mici pot merge pe A2, dar cu restricții.
Așa ai București - Giurgiu 2x2, Ruse - Yablanitsa 1x1, dar cu centuri 2x2 la Ruse și Plevna, în rest puține localități, iar apoi Yablanitsa - Blagoevgrad doar pe autostradă. Apoi de la Sandarsky ai autostradă până la Ioanina, iar de la anul posibil sa fie gata toată autostradă până la Lekfada.

horatiu.cosma

Am și eu o întrebare: are cineva informații despre ruta București - Uzana (Bulgaria)? E făcubilă cu o mașină cu garda joasă?

frunzaverde

Quote from: horatiu.cosma on June 17, 2017, 11:51:11 AM
Am și eu o întrebare: are cineva informații despre ruta București - Uzana (Bulgaria)? E făcubilă cu o mașină cu garda joasă?

Din cate stiu e asfaltat tot drumul pana acolo. Din Gabrovo e un drum de munte (o singura banda cu insule de intalnire) dar e asfaltat. Uzana e o statiune de schi destul de mare.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cezar-mario2012

#851
 Conform hărții:   http://www.roads-bg.eu/ drumul este de verde. Uzana a fost o stațiune de schi, dar fără instalați pe cablu, nu este decât o poiana cu trei cabane. singurul hotel ce merită atenție de acolo este acesta: http://www.hotelbalkanci.com/

horatiu.cosma

Mersi mult. Nu prea știu la ce hotel o sa merg, m-a băgat cu forța prietena la ceva tabara acolo. Ma interesează deocamdată sa ajung cu masina mea în siguranță pana acolo.

vladb

Trebuie sa fac un drum Cluj-Napoca - Tecuci. Voi fi cu un turism ce tracteaza o remorca (la intoarcere remorca plina). Puteti sugera un traseu cu drumuri bune/foarte bune? Ma intereseaza in special pe unde sa trec Orientalii...Multumesc anticipat!

voicul

#854
Acum 2 ani, pe varianta prin Lepsea - DN2D, se mai lucra doar pe partea cu Ardealul. Cred ca intre timp au terminat, ca parca UMB-ul se ocupa. Ce era gata - cam 80% ca in palma.

Later edit: excelent de la Targu Secuiesc: http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=10/45.93/26.661