News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ovicor


raducj

Salutare,

Vad ca aici e sectiune pentru nivel national, insa am nevoie de o recomandare pentru traseu pana in Grecia (Nei Pori).
Plecarea din Timisoara, iesire din tara pe la Moravita -> (Serbia) Bela Crkva -> A1 Serbia -> A1 Macedonia -> Grecia.

Sfaturi pentru opriri (mancare, odihna), statii peco sunt binevenite :)

Multumesc.

Ionut

Merge si pentru international. :)
Mai ales ca sunt multi membri care cunosc foarte bine Serbia si Grecia.

raducj

Buun, mersi.
Si am uitat, e voie cu detector radar prin Serbia/Macedonia/Grecia?
Pt masina trebuie sa ai asigurarea printata pe hartie verde (carte verde) neaparat?

dumbravaandrei

Tot spre Grecia as fi si eu interesat cum e mai bine sa parcurg BG.
In iulie va trebui sa merg pana in Nea Moudania (Halkidiki) si voi merge cu masina. Deci traseul ar fi Brasov-Nea Moudania.
1) Eu as prefera sa trec pe la Giurgiu ca sa nu depind de feribot la Turnu-Magurele. Cei care ati fost cu turismul incolo ce recomandati?
2) Dupa Ruse, cum e mai bine? Ruse-Pleven-Sofia-Kulata-Thessaloniki sau Ruse-Veliko-Stara Zagora-Komotini-Thessaloniki (conform Google Maps diferenta de timp ar fi sub 30 de minute, dar varianta a doua pare traseu de DN-uri ce nu prea as prefera-o)
3) Plinul e mai bine sa il fac in Bulgaria sau in Grecia (In Romania alimentez de la Rompetrol cu EfixS 55, as dori totusi un combustibil decent. Tin minte ca aveau si ei OMV-uri)

Cu masina n-am mai fost pe traseul asta, fusei doar cu autocarul acum 8-10 ani, in rest la Atena doar cu deltaplanul (ca avioanele de la Aegean pe vremea aia nu pot fi numite altfel)

dr4qul4

Am fost anul trecut in Halkidiki. Clar Ruse-Pleven-Sofia-Kulata-Thessaloniki
Doar sa ai grija ca se circula tare pe DN dupa Ruse. La dus a fost Ok, dar la intoarcere eram cam obosit si am mers doar cu 90. Noapte, ploaie (marcaje ca la noi sau chiar mai rau) si cativa zmei care zburau pe langa mine.
Eu am bagat OMV de la bulgari si nu am avut probleme. Ai grija ca Waze-ul nu stia toate portiunile noi de autostrada si la Sofia a ratat Tangenta (era proaspata si inca se tot lucra pe acolo).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dumbravaandrei

Mersi!
O sa ma bazez pe Sygic ca se pare ca waze la drum lung mai mult incurca decat descurca...

ddfab

nu am mai gasit  sectiunjea" cum ajungi din A in B", asa ca pun aici o intrebare. sau mai multe.
Ce traseu imi recomandati Alba-Salonic, prin Serbia, Macedonia?  chiar daca este putin mai lung, prefer sa fie autostrada cat mai multa. m-am gandit prin 1- Timisoara-Moravita-Vrsac-Smederevo-Nis,
2-Hateg-Caransebes-Resita-Naidas-Smederevo-Nis,
3-Caransebes-Orsova-Negotin-Zajecar-Nis( aici este mai scurt, dar mult pe nationale.
taxe de drum in Serbia, Macedonia, Grecia?
preturi combustibili pe traseu? puncte bune de relaxare, masa?
merci anticipat.

gdaniel

Salut, eu am mers de mai multe ori pe varianta 3, cu trecere pe la Portile de fier si intrare pe autostrada la centura Nis-ului.
Nu e fantastic de bun drumul de la granita pana la Nis, dar macar ocoleste marea majoritatea localitatilor. Taxa era de vreo 2 euro pe autostrada dupa Nis.
Spre deosebire de noi, acolo cum au o sectiune de autostrada gata, fac improvizatie ca sa o fooseasca in locul DN-ului, asa ca uneori daca ajungi noaptea prin zona s-ar putea sa para un pic riscanta abordarea lor cu drumul de acces (uneori cu gropi de la atata trafic) semnalizat cu jaloane din scurt...

Macedonia are cateva taxe de 30-40-60 denari, paritatea parca era 62 denari la 1 euro. Sfatul meu e sa cumperi denari la paritatea de 60 la euro chiar din cladirea de la vama (pe stanga in capatul ei, nu scrie neaparat ca e exchange parca) si iesi mai ieftin decat sa platesti rotunjit in sus la multiplu de 0.5euro. Nu e o mare economie dar na.. Autostrada e destul de valurita si inainte de Velez sa nu te miri daca ai impresia ca esti pe DN si te astepti sa vina ceva din fata (nici nu ar trebui sa vina) ca sensurile autostrazii nu sunt alaturate pe o portiune destul de mare. Se poate plati cu cardul, motorina e cea mai ieftina dintre toate tarile, Petromul lor e Makpetrol si se poate plati si cu cardul.

Daca alegi optiunea 2, e drumul destul de incomod pana iesi de la noi din tara (curbe, localitati, sectiuni rele) cat si la sarbi (aici doar curbe si localitati) pana ajungi la autostrada. Mai e o taxa de vreo cativa euro in plus daca intrii pe autostrada la Smederevo, e o cetate interesanta acolo pe malul Dunarii (atentie la linia de tren din apropiere ca era sa o patesc). Sectiunea de autostrada Smederevo-Nis fiind mai veche e mai stricata...

Optiunea 1 prin Timisoara eu zic ca nu merita fiindca o sa fie mult mai aglomerat drumul pana treci de Timisoara cat si dupa aia pana la Moravita. Merita doar la intoarcere daca esti obosit si vrei sa mergi cat mai mult pe autostrada, evident atunci sa o iei pe la Deva nu pe la Hateg.

Ca idee e super discutata treaba pe forumul softpedia:
https://forum.softpedia.com/topic/1008427-cu-masina-spre-grecia-prin-serbia/

rizzuh

Autostrada A1 din Macedonia pe sensul catre Veles este de fapt drumul vechi. Nu am circulat niciodata pe acolo, dar pare sa fie mai mult un drum expres decat o autostrada (nu este banda de urgenta), iar curbele sunt curbe normale de drum national, nu curbe line de autostrad: https://goo.gl/maps/QVmUg7VZ1Z92

Sensul de intoarcere, dinspre Veles, este autostrada in toata regula.

stefanudrea

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat legat de portiunea Craiova-Maglavit-Portile de Fier 2 si apoi drumul pana la Negotin? Multumesc anticipat!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


voicul

#836
^Alba - Salonic excat cum il recomanda Google: prin BG si GR.
Nu stiu de ce ai sta la 3 vami non-UE, nu stiu de ce ai vrea sa faci +1h prin aceste tari (decat daca ai ca scop sa le vizitezi).
In plus de la intrare in GR pana la Salanoic, de 2 sapt, e autostrada pe tot traseul.
Pe traseu pot sa iti recomanda OMV-ul din Sandanski. Acolo am pus cel mai ieftin GPL ever, presupun ca si benzina e la fel, full de masini de RO.
Nu mai sunt taxe de roaming asa ca pune GMaps cu optiune "avoid tolls" si in GR probabil o sa platesti doar la intrare in tara - 2eur parca era, pana la Salonic. In BG - rovinieta: cam 8 eur.

@dumbravaandrei
Am fost anul trecut pe traseul 2 propus de tine si ... nu prea. Exceptand o scurtatura de 15 km care era bun, doar de o masina care leviteaza (plin de gropi), restul de traseu e mediu spre slab. Nu iti rupi masina, dar mai simti o groapa :). Doar inainte de GR, vreo 40 de km, ca in palma.
Nu merita 30 de min in plus ca sunt la inca 10 ore, nu la 5 minute. Deci te obosesti cam pe degeaba.
M-am intors pe primul traseu si autostrada aia se simte. Eu am luat-o spre Veliko, dar stiu din anii trecuti ca e ok drumul si spre Plevna.
Da as sugera Giurgiu sa nu depinzi de bac.

cezar-mario2012

#837
 Google îți recomandă trecere Bulgariei partea de nord prin pasul Petrohan, drum prost și cu multe serpentine, nerecomandabil. Trecerea Bulgariei de nord de face pe ruta Vidin-Montana-Vratsa-Botevgrad-Sofia, problema este că pe A2 sunt mai multe tuneluri in reparație și de circula cu restricții sau se deviază pe DN-ul adiacent, acesta fiind un dezastru.

http://www.roads-bg.eu

gdaniel

#838
@Voicul: In Grecia era prost drumul de la vama cu BG pana in zona Salonic pe cand de la granita cu Macedonia aveai drum Expres care da in autostrada Egnatia (Est-Vest) fara sa aiba parte de aglomeratia Salonicului. Deci cine nu mergea spre Halkidiki avea doua motive sa o ia pe aici... Probabil ca ar merge si ruta BG - MK pentru cei din sudul tarii...

Teoria era ca oricine de la Alba spre vestul tarii ar vrea sa o ia prin SRB - MK si de la Sibiu spre estul tarii ar merge prin BG (dupa zona pe la Giurgiu, bacul de la Corabia sau Calafat).
Eu din Sibiu am mers o data demult prin Giurgiu si BG si mi-a ajuns si de atunci numai prin SRB - MK am luat-o.
Probabil ca s-a mai schimbat acum situatia prin BG dar nici drumul pe valea Oltului si prin Craiova spre Calafat nu e prea bun ca sa merite comparativ cu Simeria-Hateg-Caransebes-Portile de Fier.

maga998

Quote from: stefanudrea on June 15, 2017, 10:08:38 AM
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat legat de portiunea Craiova-Maglavit-Portile de Fier 2 si apoi drumul pana la Negotin? Multumesc anticipat!

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

cu ce pot sa te ajut ?