News:

.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Ajungi perfect. :lol:

In niciun caz sa nu te gandesti sa mergi pe DNCB-Sud.
Daca nu vrei sa te doara capul, ocoleste orasul si mergi pe DNCB-Nord.

Vezi ca in Bucuresti este foarte, foarte precis Waze. Iti recomand cu maxima caldura. Te scoate din multe belele.

rizzuh

Trebuie avut grija cu Waze in Bucuresti, prefera sa te bage pe multe strazi secundare ca sa eviti aglomeratia (chiar si pt. o economie de 1 min), strazi care sunt pline de gropi (mai ales aleile din spatele blocurilor) ;)

drrond7

Drumul il stiu ptr. ca l-am mai facut, dar ultima data era acum 4 ani, duminica, la 5 dimineata. Am folosit centura Nord si am trecut ca prin branza! Insa am urmarit comentariile de pe forum legate de DNCB si m-am cam desumflat, legat de ce scriu colegii despre traficul de seara (si dimineata)!

Oricum multumesc! Voi folosi CN si acum.... :cheers:
Carpe Diem!

Ionut

Pe centura sunt doar cateva locuri unde ai sanse sa te impotmolesti. Sau sa ai teribilul noroc sa fie accident sau ceva.
Prin oras la ora aia ai multe, multe sanse sa te infigi minute in sir in intersectii, pe ORIUNDE ai merge (nimeresti ora de varf).

Cel mai simplu si mai comod este pe DNCB-Nord.

dr4qul4

Sigur vrei sa traversezi la ora 18:00 Bucurestiul? Nici pe Nord nu e prea bine la ora aceea. Cred ca iti va lua cam 1h30-2 ore pe Nord.
Pe Sud in nici un caz sa nu o iei. Nici daca zice waze-ul (nu o sa zica).

Cred ca va fi mai rapid prin Centru, chiar si fata de DNCB Nord (unde poti sta o vesnicie la DN1A, DN1, si DN2-A2).
E o varianta si pe DJ100 (de la Stefanesti) si sa intri pe A2 la Fundulea, dar trebuie sa ai grija pe acolo, deoarece sunt bucati unde semnalul este prost si fara GPS ai sanse sa ratezi drumul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

drrond7

Nu ca vreau, insa nu am ce face; atunci ajung, nu am alternativa! Mersi oricum de sugestii!
Carpe Diem!

dr4qul4

Pune Waze si vezi ce zice. Centru (aglomeratia va fi in sens invers, ii cred ca poti merge pe acest traseu) sau Nord.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

#817
Sa vedem ce spune Google Maps, cu o plecare de la km 15 la ora 6 PM:

Am incercat mai multe trasee prin oras, dar toate zic in jur de 1-2 ore (10 min +/- tot aia este).

Ia-o pe DNCB Nord :D

@dr4qul4, ziceai ca Waze nu o sa zica sa o ia prin sud. Acu' nu pot sa prezic viitorul, mai este pana miercuri la 18, dar... Google Maps imi zice sa o iau prin sud daca ii spun ca vreau sa plec miercuri la 18 de pe A1 :D

danyel79

   Salutare!
   Am un drum de facut miercuri de la Targoviste la Tulcea (via Bucuresti - trebuie neapărat sa trec prin centrul Bucurestiului sa mai iau pe cineva).
   Idei?
   Waze imi spune ca de pe A2 sa o iau pe DN21 - deci ar fi traseu pe Slobozia-Harsova-Tulcea.
   Gasesc, daca incerc sa configurez ruta pe tot A2, ca drumul e mai lung cu 60km (prin apropiere de Constanta). E si mai lung ca timp sau autostrada face diferenta? Calitatea drumului Constanta - Tulcea e pusa cu albastru in timp ce Harsova - Tulcea e verde. Nu am fost pe niciunul dintre acestea - e primul drum la Tulcea.

ionut.cava

Salut,

Bucuresti <-> Tulcea prin Harsova clar. Drumul e bunicel, nu o sa ai probleme, dar ocolul pe A2 + DN22  chiar nu merita. Am facut drumul asta fix pe viscolul din Aprilie (dus-intors same-day) si tot a fost OK.
"Ah... I love summer in England ... it's my favourite day of the year" (thanks Global Warming for ruining a decent joke)
Driving across Europe.

danyel79


dr4qul4

Quote from: rizzuh on May 22, 2017, 02:20:37 PM
@dr4qul4, ziceai ca Waze nu o sa zica sa o ia prin sud. Acu' nu pot sa prezic viitorul, mai este pana miercuri la 18, dar... Google Maps imi zice sa o iau prin sud daca ii spun ca vreau sa plec miercuri la 18 de pe A1 :D

Ai mers vreodata pe centura sud intre 18:15 si 19:00? Ai idee cat poti sta la Domnesti? Sau la Berceni? Sau la Popesti? Iti spun eu: intre 10 si 30 minute (fiecare), in functie de cum ti-o fi norocul. Daca dai si de un accident sau vreun tir ramane in pana pe acolo, atunci poate fi si mai rau. Iar drumul prin sud e cam praf.

Pe centura nord eu am prins blocaj la intersectia cu DN1A. Norocul meu ca veneam dinspre Buftea. Am mai patit-o de vreo 2 ori si intre Dn2 si A2. Acum prefer sa ocolesc. Nu ma sperie traficul din Bucuresti. Dar probabil si pentru ca nu am nevoie de waze ca sa gasesc drumul cel mai rapid.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

Da, am mers, am facut o ora de la Jilava pana la A1. Eu glumeam de Google Maps ca sugereaza DNCB Sud, cred ca si Waze ar putea sa sugereze traseul asta, desi ar fi o prostie sa o iei pe acolo :lol:

ovicor

   Plecare din aeroport Timisoara, destinatie Arad. Azi dupa masa.Ce recomandati :
  1) Intrare pe A prin Izvin
   2) Intrare pe A prin Giarmata
   3) Centura Timisoara + DN69

pasadia

2. Duminica dupa-masa nu ar trebui sa fie aglomeratie prin Giarmata. De fapt sincer sa fiu cred ca varianta asta as recomanda-o oricand.