News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

JohannDB

#780
Întrebare.... La această oră trece, a trecut sau va trece careva pe DN 67 Rm. Vâlcea - Tg. Jiu ?
     Mă interesează cum este drumul astăzi; mâine îmi este imperios necesar să ajung la Tg.Jiu. Cu mulțumiri.

dr4qul4

Sincer nu cred ca a trecut vreun forumist pe acolo azi. Suntem foarte putini cei care merg prin zona (dovada pozele putine de la centura). Fiind Miercuri si zapada, sansele scad simtitor.
Totusi, acolo nu e nici un cod. Ninge linistit si oricum drumul e protejat de vant. Asa ca nu vad nici un motiv pentru care sa nu se poata circula bine.
Stratul de zapada in zona nu depaseste 10 cm (5 Valcea, 8 Tg Jiu)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohannDB

Quote from: JohannDB on January 11, 2017, 01:52:43 PM
Întrebare.... La această oră trece, a trecut sau va trece careva pe DN 67 Rm. Vâlcea - Tg. Jiu ?
   ................................
Glumind, pot spune că eu întreb, eu răspund sau prin similitudine, alerg de unul singur, ies pe locul doi și-n clasament sunt pe locul....trei !  :lol: :lol:
     Acum revenind la treburi serioase, totul a fost ok pe acest drum..... Valea Oltului cu DN7 în condiții bune (dimineațaîn jurul orei 06:30-07:30), cu carosabil negru dar ud și trafic chiar lejer, aș putea spune, în ciuda orei....
     DN 67 de la Rm. Vâlcea la Tg. Jiu, cu asfaltul la negru și la fel ud, fără gheță (sarea își făcuse efectul...era între orele 08:00-10:20), cu traficul lejer.... Pe tot acest drum, nu am avut probleme cu gropi în carosabil, calitate de "verde".
     La plecare din Tg.Jiu (undeva pe la 14:20), DN 67 a apucat să se usuce pe lungi porțiuni de drum, numai prin localități fiind ud de la intrările din laterale; la fel trafic lejer până la Râmnicu Vâlcea, dar aici am avut proasta inspirație să trec prin oraș (oră de vârf). Restul pe valea Oltului, la fel uscat cu porțiuni umede și trafic la fel de "lejer" să-i spun...
    Per total drum în condiții optime.
  La ieșirea din Tg. Jiu, am remarcat pe stânga mea (sensul meu de deplasare) trei picioare de pod cu grinzi pe ele și un deal ce trebuie completat cu un rambleu până la urcarea pe pod/pasaj; în rest nimic altceva. Poze nu le-am mai făcut, uitând de centura de aici și nici nu am mai oprit, grăbindu-mă spre casă.

dr4qul4

Le-am facut eu poze si in vara si acum 1 luna. Si pe dreapta inca avem constructii si nici urma de santier.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

coco.serban

Salut,

saptamana ce vine trebuie sa ajung la Bucuresti si apoi la Cluj. Imi poate sugera cineva o ruta Buc- Cluj si sa-mi spuna daca sunt lucrari si semafoare?

Mersi

Ionut

Mergi "clasic", Pitesti-Rm Valcea-Sibiu-Sebes-Turda-Cluj. Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji de semafoare, parca pe Valea Oltului mai era unul.

alexandru_m

Cred ca s-au terminat lucrarile pe Valea Oltului. Carligu Mic e gata de pe la inceput de Decembrie parca. Stiu ca se mai lucra doar la viaductul cum iesi de pe centura Caciulata, langa OMV (daca vii prin localitati nu te intereseaza). Oricum parca luasera pauza peste iarna si acolo.

pasadia

Pai tu nu esti brasovean? Macar tu sa folosesti ruta astalalta.

Ma rog, ideea e ca nu mai sunt semafoarele la lucrarea de la Gaesti (acolo unde alunecase pamantul de pe o banda (cea de coborare) si se lucra pe una din benzile de urcare ceea ce face ca traficul sa treaca alternativ, semaforizat, pe o singura banda.

Acum santierul e inchis (chiar daca nu e terminat) si se circula pe ele 2 benzi care erau dedicate urcarii dinspre Tg. Mures spre Sighisoara.

marius_ar

Pentru un drum la Arieseni, ce traseu este recomandat?
>> ...Holod > Beius > Stei sau
>> Varfurile > Stei ?
Din cate stiu ambele sunt rele, dar care e raul cel mai mic? :D
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.msg25420#msg25420

ashbird

Rugaminte.. Plecare Luni de la ora 13:00 la Brasov spre Timisoara ...

Recomandari ?

A1+DN66 ?


vreau sa ajung la Catedrala/zona Maria unde sa ma dau jos de pe autostrada ?


cum este drumul Timisoara Lugoj prin Recas ..dar prin Buzias ?

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

chr

Nu prea vad decat o varianta: DN1 pana inainte de Sibiu apoi A1 pana dupa Deva, DN68A pana la Traian Vuia si iar A1 pana la Timisoara.
Iesi la Remetea (iesirea de aeroport), nu mergi pana la Giarmata, ca ajungi foarte greu in centrul TM.

Drumul TM - Lugoj prin Recas e foarte bun si relativ liber, fiind paralel cu autostrada. Dar trece prin multe localitati.
Prin Buzias e bun, dar e un DJ cam ingust.

ashbird

Multumesc de raspuns.

intrebare suplimentara ...Lugoj -Caransebes-Simeria ? cum se prezinta?
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

pasadia

#792
E ok drumul pe ruta aia, dar de ce te-ai duce pe acolo? Inteleg daca vrei sa vezi locuri noi sau daca ai timp de pierdut (cred ca cel putin jumatate de ora in plus) dar in rest nu ai avea alt motiv pentru aceasta optiune.

ashbird

din diversitate :) si melancolie :) vreau sa vad Hategul si Sarmisegetusa Ulpia.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

cezar-mario2012

Nu merită ocolul... mai ales pe această vreme :)