News:

.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefanudrea

Recomandat este sa mergi ziua prin zona Serbiei atat pt peisajul frumos cat si pt calitatea drumului din acea zona, multe curbe si valurit. Eu sunt din Drobeta Turnu Severin si stiu zona. Dar, pt Franta eu as folosi ruta cu iesire pe Arad si ai autostrada de la Timisoara pana la destinatie. Pana la Beograd e foarte obositor, iar la noi pana la Timisoara drumul e f bun desi curbat mult

frunzaverde

Recomand prin Drobeta - Belgrad si din alt motiv, ocolirea Belgradului.

Daca vii prin Drobeta, intri in Belgrad prin sud, pe autostrada. Ca sa ocolesti Belgradul, dupa punctul de taxare Beograd faci prima la stanga pe centura (care e partial DN, partial semi-profil de autostrada), si in 15 minute ai ocolit Belgradul. Daca vii prin Timisoara, intri in Belgrad pe la Pancevo. Apoi trebuie s-o iei ori prin oras, pe Gazela, unde poti pierde si 2-3 h in aglomeratie, ori pe stradute prin Pancevo ca sa ajungi la "podul chinezesc" (accesele la el nu sunt gata).

Trecerile RO-RS si RS-HR sunt absolut ok. RS-HR se mai blocheaza vara, dar doar daca esti sofer de camion dureaza mai mult de 10 minute.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

icristian

Va multumesc pentru raspunsuri, au fost de ajutor.
Referitor la granita cu serbia, am mai trecut o data si in 10 min am trecut, nu era aglomeratie si nici nu au stat sa ne verifice la sange. Sper sa am noroc si de data asta.

As vrea totusi sa merg prin sud, ca e mai scurt drumul si implicit dureaza mai putin, plus am vazut ca in mare parte e autostrada, deci nu o sa fie obositor. Un alt motiv e ca pot vizita si alte orase.


delliccio

Buna dimineata,

Avand in vedere ca m-am intors din Ieud, m-am gandit sa va anunt de starea drumurilor inspre Maramures.

Am ales la dus traseul din Sibiu la Ieud pe Baia Mare. "Norocul" meu a fost ca sambata dimineata, cand am mers incolo, a fost avalansa pe Gutai. Dar, chiar si in conditiile astea, drumul a fost dezapezit. Cat s-a putut avand in vedere ce s-a intamplat. Dar, intr-adevar, drumul e destul de prost.

La intoarcere, am ales traseul pe Salva. Mult mai usor si dezapezit perfect. Mai sunt cateva portiuni de drum prost, dar oricum fata de serpentinele de pe Gutai a fost "parfum". Multumesc pentru ajutor.

Drumuri bune tuturor.

nicolaem

a fost cineva anul asta in Sureanu la domeniul schiabil?
Cum e drumul? Parcari au mai facut sus, sau sa nu imi fac sperante?

Hercule

^^ Am fost eu recent la Sureanu, am scris despre drum pe topicul "Harta calitatii drumurilor..." (http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.360). Daca vrei mai multe detalii da pe MP
Deșteaptă-te române!

spy_flo

@Telvanni, spre Praga ai nevoie de o vinieta pe Ungaria, indiferent pe unde ieși din România. Nu știu de unde vrei sa pleci dar în principiu tot la Budapesta trebuie să ajungi (ma rog,centura Budapesta :-P). De acolo mai departe pe M1 apoi M15 spre Bratislava. M15 e half profile. La vamă trebuie sa îți cumperi o vinieta pe Slovacia și poți întreba și de una pentru Cehia. Nu știu exact dar o poți lua tot din vamă la intrare în Slovacia. De acolo mai departe spre Bratislava -Brno -Praga.

SB76UFO

@Telvanni Pentru Ungaria iti poti lua vinieta de la benzinariile MOL din Romania, iar pentru Solvacia si Cehia, eu intotdeauna am luat vinieta din benzinaria MOL (vezi poza) inainte cu 1 km de a lua-o pe M15 spre Bratislava.




"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

Iar de alimentat cu motorina/benzina, eu alimentam din granita Romaniei si din Slovacia de la Slovnaft Sekule (preturile cele mai mici pe relatia Sibiu-Berlin), singura benzinarie de la Bratislava pana la granita cu Cehia. Benzinaria se afla cam cu 8-12 km inaintea granitei cu Cehia. Daca o ratezi mai poti alimenta doar din Cehia unde e mai scump.






P.S. Tot de acolo (pe sensul opus) alimentam la intoarcere.
"Prostia este eternă și invincibilă"

spy_flo

@SB76UFO, ai punctat perfect. Atât ca vinieta pe Slovacia o iau din granița tocmai pentru ca, cheltuielile sa fie doar în lei și în euro.

SB76UFO

Vinieta pentru Slovacia & Cehia, le-am luat intotdeauna de la acel chiosc din MOL-ul respectiv unde am platit in Euro
"Prostia este eternă și invincibilă"

spy_flo

Aaaa oki, nu am oprit niciodată și am presupus ca ai plătit la casă în benzinărie.

adigsm

Am un drum in aprilie de la Sarmasag (SJ) la Arieseni (AB) si am studiat 3 variante.
Care stie care este starea drumurilor si care este parerea voastra asupra celor 3 variante.

Var 1 – 195 km – 3h41m:
Sarmasag – (DJ108F) – Simleul Silvaniei – (DN1H) – Alesd – (DJ764) – Beius – (DN76) – Stei – (DN75) – Arieseni
http://goo.gl/W7rs7f

Var2 – 292 km – 4h13m:
Sarmasag – (DN1F) – Nadaselu – (DN1J – DN1) – Gilau – (A3) – Turda – (DN75) – Arieseni
http://goo.gl/Y11dvB

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Var3 – 195 km – 3h26m:
Sarmasag – (DN1F) – Hereclean – (DN1H) – Varsolt – (DJ108G) – Ciucea – (DN1) – Bucea – (DJ108K – DJ108I) – Bratca – (DJ764D – DJ 764) – Beius – (DN76) – Stei – (DN75) – Arieseni
http://goo.gl/me4lmq

florin74

Varianta 1 - e OK pana la Alesd, cu exceptia a 3 -4 km intre Sarmasag si Simleul SIlvaniei care se asfalteaza  (Miercuri am fost si la Sarmasag si la Simleu Silvaniei). De la Alesd nu stiu cum este drumul spre Arieseni

Varianta 3 : Din cat am inteles, se pare ca drumul Varsolt-Ciucea este proaspat reabilitat. In rest, nu stiu cum este succesiunea de DJ de la Ciucea pana la Beius.

Varianta 2 : Mi se pare ca ocolesti cam mult, dar ai avantajul de drum foarte bun pana la Turda si autostrada.

Hercule

Pot sa-ti ofer si eu doua informatii de care sa tii cont in alegerea drumului:

- sa NU mergi pe DN1R, e posibil sa nu poti trece intre Belis si Albac
- in 2012 venind dinspre Oradea am intrat pe la Vadu Crisului - Suncuius - Bratca cu intentia de a iesi spre Cluj la Bucea. O portiune buna din drumul Bratca - Bucea era literalmente impracticabila. Am fost sfatuit de localnici sa o iau inapoi pe la Vadu Crisului. Nu stiu daca intre timp portiunea de drum a fost reparata.
Deșteaptă-te române!