Prin Ungaria și Austria

Started by user201, August 08, 2014, 11:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201


user201

Dacă tot am acest thread și e iarnă, cu constructori în vacanță, mai pun și eu ceva poze pe aici.
Să începem cu ceva poze din primăvara 2018 din Eger, un oraș din nord estul Ungariei:







Nimerisem în perioada unui street food festival:


Cam o sută de ani orașul a fost sub stăpânire turcească, de aici un minaret care era în reparații:


Cetatea Eger, de care este legată și o poveste:

user201

Dacă tot am menționat cetatea, câteva imagini de circa acum 3 ani, din și cu cetatea:



Orașul vechi văzut din cetate:






Imagini din interior:






Ca și număr de conaționali ai noștri, având în vedere că am ajuns în timpul unor mini vacanțe, se vorbea destul de des românește pe stradă și de asemenea în parcări sau pe stradă erau multe mașini cu număr de România, și mă refer la județe precum Mehedinți, Dolj, Călărași, Gorj, pe lângă Sibiu, Brașov, Mureș.

user201

Și câteva imagini din Austria, de azi vară din Sankt Pölten. E un oraș relativ mic și nu e așa de turistic precum Viena, Salzburg sau Graz de exemplu. M-a impresionat aici că am găsit un ghid turistic gratuit al orașului în limba română la oficiul local de turism.





O mică asemănare cu Oradea, sau invers:




Un târg în piața din fața bisericii. Ce mi-a părut interesant la acest târg a fost faptul că după câteva ore, cam pe la prânz s-a terminat și piața era din nou goală.


Și aici un street food festival:






user201

Câteva imagini din Gyor, de vara trecută:

Pentru început sala de sport( arena de handbal ):


Mai apoi orașul vechi:










Citisem într-un ghid turistic în engleză dedicat Gyor-ului că inventatorul sifonului era din Gyor și fântâna îi ea dedicată:




user201

Tot din orașul vechi:




Un galeon aurit, existând destul de multe astfel de obiecte atârnate oarecum în fața porților în orașul vechi






Imagini de seară:
Nu se vede prea bine, dar acolo rula o proiecție în maghiară și engleză despre oraș și regiune





user201

Continui cu ceva poze tot din Ungaria, dintr-o localitate de lângă Eger numită Egerszalok.

Câteva imagini cu pista de bicicliști ce lega Egerszalok de Denjen, o altă localitate cu un spa într-o peșteră din imediata apropiere a primei menționate.






Spa-ul din Egerszalok, localizat lângă acele formațiuni ce puteau fi vizitate după cum se vede fără a merge la spa.









user201

Tot în preajma Eger-ului exista și Szilvasvarad, un fel de parc montan ce îți permitea să ajungi la un baraj situat într-o pădure, fie cu ajutorul unei mocănițe( se vede în prima poză), fie pe jos sau cu bicicleta pe un drum asfaltat și presărat cu locuri de popas amenajate.
















user201

Chiar lângă granița cu noi e situat orașul Gyula (Jula), un oraș mic ale cărui atracții sunt în principal

O cetate medievală din cărămidă:




Și un palat, reamenajat în ultimii ani ce permite experiențe multi-media foarte interesante


Se putea experimenta cum se curățau diferite obiecte la început de secol 20:


Mai multe holograme, printre care și acest bucătar te salutau la intrare:


Experiența multi-media nu se oprea aici, existând cel puțin încă alte 7-8 experiențe ce puteau fi trăite. Explicațiile, indicațiile erau și în limba Română în anumite cazuri.
Biserica ortodoxă Sânt Nicoară din parcul din centrul orașului, construită în forma aproape actuală prin secolul al XIX-lea:






Intrarea la spa-ul din localitate:

user201

Un muzeu ce semăna ca și organizare destul de mult cu cel al satului din Sibiu, dar era pe specificul satelor austriece din diferite regiuni, inclusiv ce este acum în nordul Italiei:

















Ca o experiență interesantă, în drum spre acest muzeu, pe lângă Graz am intrat într-un tunel ce părea la început doar o sub -traversare a ceva și am ieșit din el 10 km mai încolo. :lol: :lol:

user201










O grotă artificială:


Castelul avea și o frumoasă grădină în jurul său cu păuni, alei și multe flori:





user201












Un afiș super ciudat în curtea unui restaurant, practic la mesele "de pe terasă". Practic roagă clienții restaurantului să nu cânte și să nu vorbească cu voce tare pentru a nu deranja vecinii.  O:-)


O insulă artificială construită pe râul Mur:


user201



Un muzeu situat tot în apropiere râului Mur, cu un aspect futurist:


Zi de meci de fotbal, cu coadă la intrare:






În Graz, în orașul vechi aveau și un "Glockenspiel" pe care la-m "prins" și noi, după cum se vede în aceste 2 poze:



user201

Mai continui cu poze dintr-un mic orășel austriac numit Mödling:
















user201

O stațiune pe nume Baden.



Ceasul din imaginea de mai jos chiar era funcțional.









Câteva imagini cu cazinoul din localitate: