Prin Ungaria și Austria

Started by user201, August 08, 2014, 11:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201





Amvonul bisericii era ca o barcă, inclusiv "plase".




În depărtare se vede Gmunden:






user201


user201


user201

Există și un fel de telecabine pe șine, cu ajutorul cărora se poate urca până pe muntele la poalele căruia se află Hallstatt:



De sus priveliștea este extraordinară:












user201

De sus, drumul continua spre o salină ce putea fi vizitată. Nu este o salină în sensul celor de la noi, semănând mai degrabă cu o peșteră din punct de vedere al parcurgerii, traseului și feelingului.




Atracția principală o constituiau două tobogane pe care vizitatorii puteau să coboare de la un nivel la altul:




Harta salinei:


Mai multe imagini cu acele cabine:





user201


user201

Câteva poze din orașul Kecskemet din Ungaria:














user201

#37
În încheiere o filmare din orașul Steyr:

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=103312015

user201

Mai continui cu câteva imagini de la târgurile de Crăciun din Viena, din 2013. În total cred că sunt cam 20 de târguri de Crăciun în Viena, dar evident că nu le-am vizitat pe toate.
Încep cu câteva imagini de la târgul de la Schönbrunn:














user201


user201

Își cumpără cineva un brad?





Păpușile acelea erau animate și atrăgeau o multitudine de vizitatori de toate vârstele:


Un muzeu foarte frumos, mai ales dacă ești cu copii. În plus locurile acelea de parcare erau gratuite:

dr4qul4

Am fost si eu in 2011 intre 20-23 dec.
Cel mai frumos e cel de la primarie. Dar destul de putina lume in comparatie cu cele din bucuresti.
La universitate si cismigiu e full in weekend.
In viena insa vinul fiert cu suc de mere e fenomenal si au si niste cani pentru care am renuntat la garantia de 5 euro.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

user201

Între timp s-au prins și ei de căni și existau chioșcuri care vindeau fix aceleași căni și la același preț ca garanția pentru cele cu vin, încât începusem să nu mai înțeleg ce vindeau: cănile, vinul sau punci cald fără alcool.

user201

#43
Și la Budapesta am vizitat două târguri de Crăciun:












user201