Romania - Serbia - Macedonia - Grecia

Started by Pellady, August 01, 2014, 02:45:29 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Pe teritoriul Serbiei și al Macedoniei nu e necesar pașaportul și nici vinietă. Taxa de autostradă se plătește la porți. Plata se poate face cu cardul sau în moneda locală sau euro.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

abia am ajuns in Grecia si din Arad am ales varianta mai lunga, prin Ungaria

https://goo.gl/maps/E7LK6

un avantaj ar fi ca procentul de DN e foarte mic, cred ca sub 10% din lungimea traseului, media de viteza obtinuta fiind in jur de 100km/h
cred ca ar fi un traseul de luat in seama mai ales ptr cei din vestul tarii

Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Sincer, pe mine nu m-a lămurit. Pe lângă că e distanță mai mare, deci timp mai mult de condus, mai plătești și taxe mai multe de autostradă.

Varianta prin Smederovo si Bela Crvka e mai scurtă, mai ieftina și viteza medie respectând regulile tinde undeva spre 80-85.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

da, ptr tine, care pleci din Timisoara e clar ca nu merita
dar ca sa plec din Arad, sa traversez Timisoara, sa merg apoi pe DN-uri pana la Smederevo... si sa nu am habar cum e drumul.... am preferat sa ocolesc 100km dar sa stau linistit pe autstrada

Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

plec si eu in cateva zile. Tigari mai ieftine tot din macedonia? cat se poate trece fara probleme? 2 cartuse de persoana?

Pentru copii...daca sunt ambii parinti trebuie doar pasaport?
Drumurile noastre POATE;

RAYN0R

#35
^

Eu locuiesc in Serbia de 12 ani. Plec foarte des in Austria. Serbia fiind o tara care nu este in EU am voie sa trec doar cu 2 pachete de tigari timbrate in Serbia. La vama din Romania este aceeasi poveste (tot 2 pachete). Binenteles ca mai iau un pachet de tigari in plus care sa fie desfacut si fumate 2-3 tigari din el. Nimeni nu spune absolut nimic.
Cred ca aceeasi situatie este si la vama din Macedonia-Grecia. Nici Macedonia nu este in EU. Nu este nimic sigur ca este asa dar cunosc foarte bine situatia din Serbia la vamile din Ungaria si Romania.
Pentru copii trebuie doar pasaportul daca sunt insotiti de ambii parinti.

sebba

Da Alecu, daca sunt ambii parinti trebuie doar pasaportul copilului
Cat despre tigari, am plecat cu ele din RO
eu am luat 2 cartuse doar ptr mine
Nu ne-a intrebat nimeni nimic
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

Quote from: OIL1 on July 16, 2015, 08:45:42 AM
E actualizata si functionala pe google maps toata portiunea nou deschisa. S-a rezolvat in cateva zile. Multumiri celor implicati.

Si deja varianta de traseu spre Igumenitsa apare in primele 3 prin Szeghed. Spre Salonic inca nu...ca acolo e inca bine clasata varianta prin Makaza. Dar e clar, dupa Timisoara-Lugoj lot 2, ca sa nu mai vorbim de Margina-Dumbrava....(adica vara viitoare) tot ce inseamna Arad, Deva, Sibiu, Cluj, Oradea pe acolo e cel mai comod. (Timisoara si Targu Mures....hmm...exista inca alte optiuni).
Drumurile noastre POATE;

danny_cbu

#38
Salutare. Imi poate spune cineva cat de bun este drumul pe traseul Vranje - Nis- Drobeta? As vrea sa fac traseul acesta la intoarcerea din Grecia

sebba

 Vranje - Nis e ok, ai si autostrada ptr mai mult de jumate din drum
de la Nis la Drobeta nu stiu, n-am fost, poate iti raspunde alt coleg...
Sailing away! S/Y Haimana

CinX

^^Vezi ca ai si Streetview pe anumite parti din zona...

liviu

Traseul pe 35, de la Niș spre Knjazevac și Zaječar este bun, nou asfaltat, dar spre Dunăre, pe anumite zone pe lângă Negotin este asfaltul mai vechi, crăpat. În general, este ok. Eu am trecut pe la Porțile de Fier II.

Marius Titulescu

#42
In Serbia se circula bine vara trecuta.
Dar Grecia a fost un cosmar.

Pellady

In Serbia de pe google maps se vad multe portiuni noi de autostrada date in circulatie. Vorbesc de portiunea dintre Nis si vama cu Macedonia.


Pellady