Romania - Serbia - Macedonia - Grecia

Started by Pellady, August 01, 2014, 02:45:29 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Guys, la sfarsitul lunii ma bag si eu la o cursa pana in Zakynthos.

Ceva recomandari legate de drum? In special preturi de combustibili, adica unde merita sa fac plinul. Taxe diverse pe care trebuie sa le achit pe parcurs. Legat de traseu va multumesc pentru pontul livrat mai sus.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Tavi

Iuli, eu am fost in Zakynthos cu escala in Ioannina si apoi in jos prin Patra. Recomand escala in Ioannina pentru zona este foarte frumoasa. Am innoptat la Anemolia (l-am gasit prin booking.com) si a fost mai mult decat OK.

Am mers atunci cu o masina pe benzina ... ce sa zic ... daca poti evita Grecia e bine  ;)

A doua oara voi merge insa cu avionul :)

iuli

Multumesc de info!

Noi facem drumul dintr-un one-shot. 7 nopti de cazare pe insula plus 3 nopti in Atena. Rezervarile sunt facute, vom trei soferi, deci nu e problema cu drumul.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

user201

@iuli
Când am fost la Meteora, pe "sub" Salonic pe autostradă apar destul de multe locuri unde se plătesc taxe relativ mici. Ca să grăbești procesul să îți iei destul de multe monede de 1-2 euro.

radutm

Daca va saturati de acelasi drum, la intoarcere puteti incerca varianta din Kozani prin Bitolia catre Gradsko. Mie mi s-a parut interesant traseul, plus ca am vazut lucrari masive la autostrazi catre granita macedoneana. Drumul este decent.
cont inchis

Tavi

Quote from: iuli on September 03, 2014, 12:12:39 PM
Multumesc de info!

Noi facem drumul dintr-un one-shot. 7 nopti de cazare pe insula plus 3 nopti in Atena. Rezervarile sunt facute, vom trei soferi, deci nu e problema cu drumul.
Drum bun și Hai România dacă mergeți și la meci!
Distracție plăcută și în Zakynthos și aveți grija cu viața de noapte din Laganas ;)

iuli

Ruta la dus ar fi asta: https://goo.gl/maps/Q2Fvg

La intors o luam pe cealalta coasta ca plecam din Atena. Si la meci nu mergem :P Prefer sa ma simt bine in concediu :)

Legat de plata taxelor de autostrada, nu se poate plati cu cardul?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Tavi

Cât de bine arată locația voastră. Concediu plăcut!
Te asteptăm cu impresii, fotografii.

iuli

Multumim!

Cu siguranta o sa pun poze, desi am ramas dator cu altele din fostele concedii! ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

user201

În mod normal se poate plăti cu cardul, dar nu întotdeauna e funcțional un POS și nu la toate porțile există POS-uri.De aceea e bine să fi pregătit.

Concediu plăcut!

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Pellady

#26
Eu am alimentat cam 10 litri de motorina din Serbia la cam 6 lei litrul, transformat in banii nostri, asta ca sa-mi ajunga pana in Macedonia. Apoi am facut plinul din Macedonia la dus cat si la intors. Vine cam 5 lei litrul de motorina in Macedonia, transformat in banii nostri. Dar grija mare unde faci alimentarea in Macedonia, caci dupa cum am zis mai sus am bagat de la o benzinarie OKTA si mi-a cam facut fite motorul, ca sa nu-ti spun de emotii. Daca alimentezi de la MAKPETROL e ok. Se poate plati peste tot cu cardul, eu am facut-o, fara probleme. daca cumva vrei sa platesti cash cu euro sa pregatesti exact cat iti cere caci daca dai bani mai multi iti da restul in banii lor si acesta in functie de cat vrea sa-ti faca schimbul valutar. Dar asa ca sa stii iti trebuie in Serbia la o poarta 2 euro iar pe A1 in Serbia depinde de unde intri pe ea la iesire iti cere tichetul de intrare. De la Smederevo pana la Nis unde este poarta de iesire cam 4,5 euro. In Macedonia sunt 3 porti si platesti la fiecare cate 1,5 euro. La toate se putea plati cu cardul.

iuli

Multumesc baieti pentru ponturi. Am facut drumul dus pe ruta https://goo.gl/maps/ccXdo iar la intoarcere pe ruta https://goo.gl/maps/2WCBv

Am sa revin zilele astea cu detalii despre calatorie, si evident cu poze de pe traseu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Flavius17

Buna ziua.
In cateva zile plec cu familia in Grecia si vrem sa mergem pe la sarbi. Am mai fost acuma vreo 5 ani si as vrea sa stiu cateva lucruri:
1) Am citit ca se poate trece doar cu buletinul atat in Serbia cat si in Macedonia...as dori o confirmare :D
2) E nevoie de rovinieta?
Multumesc anticipat  :)

CinX

Cetăţenii români nu au nevoie de viză de intrare în Republica Macedonia pentru călătorii de scurtă şedere, până la 90 de zile, într-un interval de 6 luni de la data primei intrări. Intrarea fără viză pe teritoriul Republicii Macedonia a cetăţenilor români se face pe baza cărţii de identitate sau a paşaportului valabil.
http://mae.ro/travel-conditions/3721#825

Cetăţenii români nu au nevoie de viză pentru a călători in Republica Serbia pentru perioade de şedere de maxim 90 de zile.
Începând cu 12 iunie 2010, cetăţenii români pot călători în Republica Serbia, în baza cărţii de identitate valabile, pentru o perioadă de şedere de maximum 30 de zile. Cetăţenii români minori care nu deţin încă o carte de identitate pot intra în Serbia doar în baza unui paşaport valabil. Cetăţenii românii care călătoresc cu un paşaport valabil, pot rămâne pe teritoriul Serbiei până la 90 de zile într-un interval de 6 luni, fără viză.
http://mae.ro/travel-conditions/3742#836