Turism rutier prin Austria

Started by panda80, August 08, 2020, 12:35:27 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panda80

Pentru inceputul acestui topic unde doresc sa prezint drumuri din Austria, va propun un drum deosebit de munte, am parcurs dimineata toata valea Pitztal, o zona renumita pentru partiile de ski si zonele superbe de drumetie. De pe drum se vad munti de peste 3000m. Vizionare placuta!


panda80

Mergem pe Fernpass (1210m) in urmatorul video. Fernpass este un punct foarte important de trecere peste culmea nordica a Alpilor, relevant si pentru traficul de tranzit intre N-W Europei si N-E Italiei.


panda80

Urmatorul video prezinta un drum de munte din zona de granita dintre Austria si Germania. Suntem la poalele celui mai inalt munte din Germania (Zugspitze, 2962m) si parcurgem Valea Loisach trecand prin 3 statiuni cunoscute de ski, Lermoos si Ehrwald in Austria si Garmisch Partenkirchen in Germania. Vremea a fost ploioasa pe parcursul calatoriei, am incadrat insa in video catre final cateva poze facute pe vreme buna din zona, pentru a o putea savura mai bine. Vizionare placuta!



panda80

In continuare va propun un drum turistic deosebit din Alpi, mergem catre zona pastorala Eng din Austria. Punctul de start este mica localitate bavareza Vorderris, de aici urmam o vale montana spectaculoasa pana la capatul drumului, in inima Parcului Natural Karwendel. Vizionare placuta!


panda80

Un drum de munte superb din Austria, mergem peste 2 pasuri inalte (Filzensattel si Dientner Sattel), la poalele masivului Hochkönig (2941m). Vizionare placuta!


panda80

Azi calatorim intr-o zona de ski foarte faimoasa din Austria, Saalbach-Hinterglemm. Cu toate ca sunt cam 280km de partii, zona nu neglijeaza deloc turismul de vara, aici fiind cel mai mare bikepark din Austria (peste 400km de trail-uri), la fel peste 400km trasee de drumetie marcate, cel mai mare aventura parc din Austria cu tiroliene la inaltimi incredibile, o multitudine de locuri de joaca pt copii (unele sus pe munte), si multe altele. Vizionare placuta!


panda80

Mergem in continuare prin Austria, o alta zona foarte pitoreasca, Pongau. Pentru inceput urcam din valea raului Salzach catre pasul Wagrainer Höhe, pentru a descoperi apoi cateva destinatii celebre de ski, precum Flachau. Vizionare placuta!


panda80

Va propun in continuare o calatorie virtuala, prin Alpii Austriei. Ajungem la altitudini de peste 1700m, si traversam muntii prin statiunea celebra Obertauern, o zona de ski cu adevarat deosebita. Drumul are un aliniament deosebit de bun pentru un drum de munte inalt, peisajele sunt foarte frumoase, asa ca va urez vizionare placuta!


panda80

O noua calatorie, de aceasta data prin Austria, mergem pe valea raului Mur, in partea sa superioara, din frumosul orasel Mauterndorf catre Predlitz. Prima parte a traseului este printr-o zona depresionara inalta (1000-1100m alt.), apoi traversam o zona de defileu in partea a 2-a a calatoriei. Am inclus poze din Mauterndorf in film. Vizionare placuta!


panda80

In continuare va recomand o calatorie virtuala alaturi de mine pe un drum de munte superb din Austria, ce trece peste pasul Turracher Höhe, la o altitudine de aproape 1800m. Pe coborare sunt si pante de pana la 21 %. In cadrul filmului am integrat si cateva poze din zona de varf, o statiune montana superba. Vizionare placuta!


panda80

In continuare calatorim prin zona de frontiera dintre Austria si Italia, intre orasele Villach si Tarvisio. Am ales sa merg pe drumuri nationale in loc de autostrada paralela, pentru a admira mai bine peisajul. Vizionare placuta!


panda80

Astazi calatorim pe un drum scurt de munte din Austria, prin celebra statiune de ski Bad Kleinkirchheim. Vizionare placuta!


panda80

La intoarcerea din concediul din Croatia, am mers prin Austria pe autostrada A11, o autostrada scurta, ce leaga granita cu Slovenia (Tunelul Karavanken) de orasul Villach. A fost o calatorie pitoreasca, cu vederi catre zona joasa a Carinthiei si muntii din jur. Vizionare placuta!

 

panda80

Una dintre cele mai spectaculoase autostrazi prin Alpi este fara indoiala Tauern Autobahn. Am avut ocazia sa conduc acolo in septembrie, pe o vreme frumoasa, asa ca am avut ocazia sa admir peisajele superbe cu muntii din jur. In cadrul filmului am integrat si poze din destinatie, celebrul oras istoric Salzburg. Vizionare placuta!


panda80

Mi-e tare dor sa ajung din nou in Austria (momentan se poate doar cu carantina la intoarcere), asa ca am editat zilele astea un film de pe un drum din sudul tarii, care personal mi-a placut foarte mult. Mergem pe o vale pitoreasca, inconjurata de munti inalti. In drum trecem pe langa 2 lacuri pitoresti, inainte de a ajunge in orasul Villach. Vizionare placuta!