[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

al_eugen

Mesaje variabile sau fixe, cand afiseaza limita de viteza sunt atat de luminoase ca te dor ochii...

Am trecut astazi la pranz prin pasaj, aveam soarele in fata - deasupra si afisajele un pic mai jos. Luminozitate comparabila :(
Sper sa le regleze in curand.




TibiV

Acest scuar dintre sensuri de pe rampa Nitu Vasile...

... a fost criticat ca se termina in dreptul cimitirului, la 10-15 metri dupa Secuilor.
Asa ca multi bizoni veneau pe Secuilor, faceau dreapta cei 15 metri si fortau stanga peste banda continua dubla.


Ei bine, vineri seara in loc de banda continua dubla era un sant, adanc de cca.25 cm, lat cat actualul scuar dintre sensuri si lung pana in giratoriului Nitu Vasile...
Le'0 fi venit mintea la cap.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

Quote from: danutzu_1069 on September 16, 2017, 12:00:55 AM
@dumbravaandrei
Pai daca apa pluviala trebuie sa ajunga pana la cotul ala.... iti dai seama cata apa este in pasaj.

Nu cred ca au schimbat astia termenii de instalatii si ce treaba are sorbul cu nivelul de apa din pasaj?  Tot timpul pentru a asigura "vartejul" de apa (in special tipul de scurgere prin conducta de canalizare), trebuie sa ai minim doua capete de sorb. Avand in vedere tipul de curgere intr-o conducta de canalizare iti trebuie sorb de angajare (e superior sau intermediar, niciodata nu vei avea fluid acolo) si sorb de degajare (confundat deseori cu "baia", mai precis este acea "aerisire a baii"). Sau poti face un experiment si mai simplu trage suc intr-un pai si acopera-i unul din capete sau capatul inferior lasa-l in suc. Mai curge ceva pe acolo?!? Nu, pentru ca nu ai acele "sorburi" asigurate aici de capetele deschise ale paiului. Care in combinatie cu legea aia a lu'nea Nicu referitor la coana gravitatie dau un potential de energie ce face sucul sa mearga "spre pamant", adica in pahar. Dar intr-un circuit inchis, la fel de bine apa poate sa mearga si "in sus" (cazul pipetei de absorbtie, se poarta si la canalizari - depinde cum te joci cu "sensul potentialului"), asa ca pana si Leana avea dreptatea ei :)
Da, fizica de clasa a VI-a si a VII-a iti spune de gravitatie. Niste ani mai tarziu, intr-o facultate de inginerie afli ca lucrurile sunt ceva mai .... relative :)

dr4qul4

@dumbrava, nu la tine m-am referit cand am zis de chiulit de la fizica.
Era clar ca prin acel sorb va iesi aerul impins afara din caseta de ape pluviale de catre apa scursa din pasaj.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: TibiV on September 12, 2017, 11:49:22 PM
pe sensul Vacaresti->Nitu Vasile, chiar inaintea "alveolei" de la Arhivele Nationale, au instalat pe un stalp doua astfel de "afisaje electronice": unul mic cu "50/stema PMB" si unul muuuuult mai mare (mai lat - la fel de inalt, dar de 5 ori mai lat) pe care scrie pe doua randuri "PASAJAUL PIATA SUDULUI / PASAJ DESCHIS".

Un al doilea soare la orizont...

Ah, nu era soarele...




Quote from: TibiV on September 12, 2017, 11:49:22 PM
in seara asta am observat ca functioneaza asa: 10 secunde "50 km/h", 3-4 secunde... "stema" PMB, in culori...
Modestia, bat'o vina de Firea!...




Chiar aici s-a schimbat la sigla PMB, mai putin stralucitoare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Quote from: TibiV on September 16, 2017, 10:41:40 PM
vineri seara in loc de banda continua dubla era un sant, adanc de cca.25 cm, lat cat actualul scuar dintre sensuri si lung pana in giratoriului Nitu Vasile...
Le'0 fi venit mintea la cap.
Spre pasaj

Jumate stanga, spre Secuilor

Spre Obregia...

Ooooops... Mai incerc o data, poate de doua ori... ;)



Quote
in locul benzii duble continue de pe asfalt era... un sant adanc de vreo 20-25 centimetri
Am gresit evaluarea. Nu era mai adanc de 10-15 cm, dar mult mai lat.


Spre giratoriu au aparut si bordurile
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV




Am impresia ca vor face un racord frumos cu actualul scuar verde...

Borduri mai au si pe strada...

... si pe trotuar.


Toate pozele le gasiti aici: https://imgur.com/a/pTJ17
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

Inca o borduriada?...macar sunt de piatra si nu de 'macinis'

Ionut

Are sens sa dau o tura si sa filmez de la bord?
Vad ca nu a aparut nicio filmare de la bord si ma gandesc ca se vede altfel.

StefanA

Cand avem si linie troleu 76 pana la Piata Unirii?

cezar-mario2012

 Sunt bordurile lui Videanu aduse din China... mai avem destule, sunt depozitate pe centură, între Porsche Vest și DB Schenker.  :p

mihaimai

Sper ca nu lasa spatiu de intoarcere...


TibiV

Bordurile pozate de mine in urma cu doua saptamani (vedeti un pic mai sus) sunt si acum in acelasi stadiu. NICI MACAR UNA nu a fost pusa pe pozitie.... :(

In schimb au probleme cu gabaritul tramvaielor la peroanele statiilor de la Piata Sudului.
Preiau doua poze de astazi de pe MU.
RATB a facut niste probe, iar rezultatul arata jalnic...
Statia din dreptul Mega Image, peronul sensului spre Romprim

Peronul opus, al sensului spre Brancoveanu / Sura Mare

In ambele cazuri, problema de gabarit apare pentru tramvaiele care vireza spre/dinspre Vacaresti, adica cele de pe linia 1 de tramvai.

Postarea este asta: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=656&p=255214#p255214
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vasile

#1258
Quote from: StefanA on September 18, 2017, 09:06:06 AM
Cand avem si linie troleu 76 pana la Piata Unirii?
20 oct.




TibiV

Foaaaaaarteeeeee tare !
Desi nu este legat direct de Pasajul Piata Sudului, este singurul topic unde are sens...


O fi bine, o fi rau ?!...
Nu ma bag, pentru mine este OK si asa, si asa...
Doar sa termine aia de la Sun iesirea in Oltenitei, cea inchisa de un an si jumatate...
Eu banuiesc ca Baluta va primi aviz de la "Comisia de Circulatie" exact atunci cand Sun va rezolva problema iesirii in OLtenitei.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)