[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Cristi N

Nu au asfaltat, doar a mai aparut un sant dinspre PP3 spre Sun-Plaza, bineinteles nu este la nivel.  :((
In afara de sant cred ca in total, pe coltul respectiv sunt 3 placi de otel care acopera gropi pentru diverse utilitati.

AFC

Pe la 9.45, astazi, compactau de zor in viitorul giratoriu. Am vazut ca lucrau ceva si la sine/traverse de tramvai in sensul ca roiau pe langa ele. Probabil dupa compactare se apuca sa le pozitioneze. De urmarit zilele astea.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

perfidus

Felicitari pentru reportajele amanuntite. Data de finalizare/ultimatum Firea - 28 iulie - este deja utopie.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

vasile

Termenul de 28 iulie se referă doar la pasajul rutier și nu include toate pasajele pietonale sau RATB-ul.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk


perfidus

Vasile, deci atat partea subterana cat si cea supraterana a pasajului va fi gata - cu asfalt, iluminat, placari, tot? O sa mai ramana doar tramvaiul si PP-urile?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

danutzu_1069

Pai asfalt este in pasaj, la electrica se lucreaza, dupa, vine cu placarea si e gata.

perfidus

Asta fiind jos, dar sus la suprafata pare ca mai este mult sa se deschida traficul nerestrictionat. Si daca PP-urile nu sunt gata, trecerile de pietoni tot o sa incurce...
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on July 12, 2017, 12:26:43 AM
Pai asfalt este in pasaj, la electrica se lucreaza, dupa, vine cu placarea si e gata.

danutzu_1069 se da modest, dar a postat astazi cele mai tari poze din ultimul an....
Quote from: danutzu_2910News!!
Traverse si sine instalate!!
Pe partea cu Brancoveanu, dar si spre IRA.




Adicatelea...
Miroase a deschidere pe partea de rutier inclusiv pe Oltenitei...
Poate nu si pentru tramvai (nici macar pentru 11, nu mai vorbim despre 34...) dar din momentul in care sinele sunt instalate complet si asfaltul este asternut peste ele, circulatia rutiera poate reveni la normal prin noul giratoriu, fara acel "anus contra naturii" care se foloseste acum, si care are niste timpi de semaforizarea (aparent) tembeli, dar daca stai 10 minute in intersectie intelegi ca nu prea aveau alte variante...

(Danutzu, nu te supara pe mine...
Dar astea doua poze sunt memorabile !...)


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Quote from: TibiV on July 12, 2017, 01:51:55 AM
Adicatelea...
Miroase a deschidere pe partea de rutier inclusiv pe Oltenitei...


Dă Doamne! :lol: Nu mai pare asa de imposibila împăcarea cu Firea ...
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

danutzu_1069

#1164
@TibiV,
Si daca iti spun ca m-a luat prin surprindere si pe mine....
Am tras pe dreapta pe Berceni si am mers pa jos sa fac poze...
:lol:
Am poze si de azi, in care se vede progresul in 24h.


Si se mai pregateste ceva, capacele xe canal de pe breteaua Vitan Big sunt ridicate la cota pentru asfaltul de uzura.


TibiV

Si sa anuntam ca s-a inceput si montajul panourilor de alucobond...
Doua poze de astazi luate de pe MU...
Ora 12.11:

Ora 14.50


Seara la ora 22.15, cand am trecut eu, portiunea cu alocobond montat era aproape dubla fata de ultima poza, dar nu se mai lucra...

Se lucra in schimb in draci la asfaltari, inclusiv trotuare.
Era forfota peste tot...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Am trecut pe acolo ieri pe la ora 13.30

PP4 cimitir, observati placarea exterioara

Astea nu au nevoie de explicatii:








Sine de tramvai intre accesurile PP3




Am prins un moment interesant in centrul intersectiei...



... adica turnarea betonului
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Trotuarul de la intrarea la "Castani"...

Doi pickhammer-isti "in action"

Sinele astea inca nu erau pe pozitie



Foarte multi oameni in santier

Granitul de pe exteriorul parapetelui rampei
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Liftul PP2  Castani

Asa cum era de asteptat...

... au spart un sant nou...

... care duce aici

Liftul...

... de jos se auzea zogomot

In spatele parapetelui de capat al accesului au turnat doua "chestii" noi din beton...

... chestii pline cu tuburi copex



Cam astea sunt pozele mele, dar....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Userul misterr de pe MU are acces in santier, si a postat aseara un reportaj de "Nota 10" aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=4031&start=7#p244624

Preiau doar cateva poze semnificative...
Sinele dintre accesurile PP3




Instalarea sinelor de tramvai in centru intersectiei

Se vede ca sinele pozate de mine la 13.30 sunt deja pe pozitie












Mama proștilor este mereu gravidă... :)