[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Part 3/6

Continuam...
Sunt in axul liniei de tramvai, intre cele doua fire...

... intrece cele doua semne de "Ocolire" este o gaura in plasa...

... prin care vedem "aliniamentul" liniei de tramvai spre Brancoveanu/Pieptanari (se vad structurile metalice ale tuturor celor 4 lifturi ale celor 4 accesuri la statiile de tramvai)


Acum trecem pa partea opusa, privire spre Romprim tot in axul liniei de tramvai, intre cele doua fire

Stalpul este fix intre linia de "dus" si cea de "intors"

       Nu mi-e clar ce urmeaza sa faca...
       
Structura liftului la accesul in statia de tramvai spre Brancoveaanu/Pieptanari





Diferenta de nivel este vizibila...

Categoric asta va fi banda de intrare in giratoriu pentru cei care vor sa faca stanga spre Oltenitei sau Berceni...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Part 4/6
Quote
Categoric asta va fi banda de intrare in giratoriu pentru cei care vor sa faca stanga spre Oltenitei sau Berceni...
Da, struto-camila asta de semafor va disparea...
Primele masini oprite la semafor cand a trecut "pe rosu", masinile merg spre spre Nitu Vasile/Oltenitei/Sos.Berceni

Cam putine masini...

Putine rau !...

... dar s-au mai adunat cateva pana am ajuns in dreptul accesului in benzinarie.

Aici am incercat sa pozez faptul ca au "maturat" si au strans gunoaiele de pe micul "trotuar" de langa parapete... Semn clar ca va urma asfaltarea...
Dar exact cand faceam poza asta semaforul a trecut pe verde...  Aia era toata "coada" cand masinile s-au pus in miscare.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Part 5/6

O alegere dificila...
Prin stanga sau prin dreapta ?... :D



Pana aici au pus bordura de separare a benzilor...

Se vede destul de bine limita dintre asfaltul nou si asfaltul vechi...

Poza de pe trotuarul strazii Martisor...

... si de pe celalat totuar, cu denumirea strazii, ca sa nu credeti ca v-am "trombonit"... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Part 6/6

La final, nu poate lipsi o trecere prin pasaj...
Masina alba din dreapta iese de pe str.Martisor.

Se pare ca m-am incadrat corect !... ;)





Pe banda 2 este o nacela, dar nu lucra nimeni in/pe ea...



Nu ne putem plange ca lipsesc marcajele sau parapetii...

Semaforul de la Secuilor se vede de departe...

Trecerea de pietoni...

... si semaforul


Puteti vedea TOATE pozele,
fie small-size aici: http://imgur.com/a/Vdy6M
fie full-size aici: http://imgur.com/a/8klN1
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Mai au mult, mult de lucru.
Salutari infanteriei!

strainu

Și un mic filmuleț de la mine. Scuze pentru animalele de pe parbriz, sunt lipite bine. :) După cum se poate ghici din vibrațiile telefonului, mai sunt mici denivelări, dar nimic comparabil cu Iuliu Maniu după marea asfaltare de iarnă.

Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

C0ndu

Pasajul Piaţa Sudului în noul RO.A.D.2017.13

elphax

am vazut un filmulet pe net, si respectivul dupa ce trecea triumfal prin pasaj, ajungea sus si se oprea intr-o coada :)

totusi din poze nu pare asa dramatic, trecerea aia de pietoni poate primi un semafor cu buton

Tavi

Trecerea aceea o sa primeasca un pasaj pietonal cu lift :)

Quest

TibiV +1 ptr poze, dar si ptr metafora cu teritoriul care nu poate fi cucerit doar de aviatie, ci neaparat de bocancul infanteristului.
Infanteristul a primit un +1 ptr bocancul cu care cucereste Pasajul Piata Sudului.
:cheers:
Common sense will get you far !

voicul

Primăria Capitalei: Pasajul rutier de la Piaţa Sudului va fi redat integral circulaţiei până cel târziu în 28 iulie

Pasajul rutier de la Piaţa Sudului va fi finalizat şi redat integral circulaţiei până cel târziu în 28 iulie, a anunţat, vineri, municipalitatea, precizând că primarul Capitalei i-a spus constructorului că este ultimul termen pe care îl acordă pentru finalizarea construcţiei, iar dacă nu va fi respectat, contractul va fi reziliat. Circulaţia prin pasajul Piaţa Sudului este deschisă, de o săptămână, pe câte un fir în ambele sensuri.

https://www.news.ro/social/primaria-capitalei-pasajul-rutier-de-la-piata-sudului-va-fi-redat-integral-circulatiei-pana-cel-tarziu-in-28-iulie-1922401505062017051516952263

elphax

reziliat inseamna ca vin cu politia si scot utilajele de pa santier  ?
asa ar merita unii constructori, sau chiar sa ii scoti fara utilaje, sa le vinzi si sa foloseti banii ca sa termini proiectul
:)

alex8

La sfârșitul unui contract prin SEAP beneficiarul trebuie sa dea o declarație cu privire la modul cum s-a desfășurat contractul. Dacă a suferit pierderi / daune, Atunci constructorul nu mai are voie 3 ani să participe la licitații pe SEAP.
Nu ai voie să îi iei utilajele, doar să le evacuezi din zona de șantier.

Ionut

Am fost azi la Piata Sudului. Cam asa am circulat.


dr4qul4

1 banda pe sens si face minuni!
Cam la fel se intampla si pe DNCB: Domnesti vs Bragadiru, Popesti vs Jilava. Imaginati-va doar cum sunt intersectiile pe 3 nivele....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024