[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

Tavi

Ai dreptate. Acum imi amintesc ca s-a spus asta pe undeva. OK, trebuie si iluminatul dar tot cred ca axa N-S se poate in 2 saptamani. Toata, nu doar pe un sens, dar cu mobilizare.

alexandru_m

Quote from: dr4qul4 on April 24, 2017, 04:26:07 PM
Pasajul mai asteapta

De cand ISC-ul poate cere sensuri giratorii? Asta nu era atributia Politiei? Oricum, acolo solutia e simpla. Sens unic pe Secuilor, dinspre Nitu Vasile pana la strada Husi. Oricum Gh Tache (Scorusului) e cu sens invers (in sens opus)


Am locuit vreo 2 ani pe strada Secuilor, fix langa scoala 190.

1. Crede-ma ca nu vrei sa muti flux de trafic pe Husi / Scorusului. In special aici pe Husi toti soferii trebuie aproape sa opreasca pentru a se asigura, iar Scorusului arata cam asa. Iar ce vezi tu e in miezul zilei, cand multe masini sunt plecate. Dimineata, seara si cand se intra/iese de la scoala e macel pe acolo. Masini parcate oriunde numai in copaci nu, copii cu sau fara bunici alergand in toate directiile pe mijlocul strazii.

2. Daca pui sens unic Dinspre Nitu Vasile spre Brancoveanu pe Secuilor si scoti masinile inapoi in Nitu Vasile prin Scorusului soferii nu pot face stanga daca vin de pe bvd Brancoveanu. Ar trebui sa faca dreapta, sens giratoriu in capat la Emil Racovita/Obregia si inapoi spre Sudului. Ai fi surprins cati mergeau asa inainte de lucrari.

Nu spun ca trebuie musai sens giratoriu la Secuilor / Nitu Vasile, dar in nici un caz nu cred ca trebuie bagate mai multe masini pe Scorusului sau Husi.

TibiV

De pe MU, de astazi...
Quote from: neb1
Ora 15:00 ,agitatie mare.Prima oara cand mi-e drag sa petrec 20 minute in intersectie ,am avut ce vedea :)

Se asfalteaza rampa Vacaresti




Quote from: Tavi on April 24, 2017, 08:09:27 PM
tot cred ca axa N-S se poate in 2 saptamani. Toata, nu doar pe un sens, dar cu mobilizare.
Si poate cu ceva bani ?... O:-)

Quote from: alexandru_m on April 24, 2017, 08:28:37 PM
in nici un caz nu cred ca trebuie bagate mai multe masini pe Scorusului sau Husi.
Pe Scorusului nu poti baga nici un fel de trafic. Acolo poate trece, foarte incet, doar cate o masina a unui localnic in cautarea locului de parcare. Este mai mult o alee...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

ok. lasam secuilor sens dublu. Dar cum facem sa interzicem stanga pe si de pe ea?
giratoriul la iesire din pasaj mi se pare o o gluma de 1 aprilie...nu de 1 mai
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vasile

NJ va ajuta la interzicerea manevrei la stanga pentru cei care vin de pe Secuilor.

dr4qul4

asta e bine.
pana ma urma se poate intoarce destul de usor la cele 2 intersectii (Sudului si nitu vasile), plus ca exista si variante .
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexandru_m

Tibi, nu-i asa ca mirosea mai bine ca orice parfum mixtura aceea proaspata?  :lol:

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

icristian

QuotePrimarul Gabriela Firea someaza din nou constructorul de la pasajul subteran de la Piata Sudului: "Daca nu urgentati lucrarile, vom demara procedura de reziliere a contractului". Ce inseamna rezilierea contractului
Sursa: Hotnews

Daca nici acum nu au fost progrese.... atunci nu stiu cand or sa fie. Dar na cand citesti doar niste cifre si nu stii situatia din teren asa e.

Doamne fereste sa se ajunga la reziliere acum, ar intarzia cu vreo 2 ani lucrarile la cum se misca la noi licitatiile.

GDPR

Ar fi stupid. Dar totusi ma uit pe lista comunicatelor de presa PMB si nu vad nimic de genul asta: http://pmb.ro/pmb/comunicate/index_presa.php

carutasul

De fapt vrea sa apară peste două săptămâni in presă şi să spună "dacă nu mă răţoiam eu... " :)

GDPR

Sursa komunikatului este Agerpres

Cata manie proletara!

TibiV

Incepe sa "miroasa" a deschidere partiala, pe cate o banda pe sens, de la 1 mai...
Poze proaspete, abia postate de userul realistul pe MU https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3958&start=56#p237505

Preiau doar cateva...
Rampa de intrare Vacaresti




Rampa Nitu Vasile, sensul de iesire este proaspat asfaltat...



... asfaltat pana unde vechiul asfalt a ramas netins de lucrari

Este strat de uzura... Se observa ca este mai sus decat binedrul de pe breteaua Oltenitei->Nitu Vasile


Fosta groapa a tronsonului central al PP4.
De remarcat in planul doi ca a aparut si structura liftului de la accesul Secuilor...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Ce-o fi sub placa din otel?  :)

danutzu_1069

E mai putin important ce e sub placa de otel.
@Tibiv, daca nu asfalteaza si cel de-al doilea sens e posibil sa die deschidere partiala, cu circulatie doar pe o banda, dar pe i jumatate a psaajului.
E o posibilitate si asta.....
Nu stim in  e stadiu de finisare aunt stalpii centrali.