[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

133 313

#750
Vestea buna... exista avans. Vestea proasta... se scurteaza ziua si ma cam lasa in imposibilitatea de a realiza reportaje decente daca nu ma nimeresc la pauza de pranz la locul potrivit.


PP1. Excavatie completa, una bucata portiune de radier deja armata si betonata! De ce boalii au armat si nu au lasat gol in dreptul panoului lipsa de perete mulat de la pasajul rutier nu pot sa-mi imaginez. Era ocazia perfecta sa existe o cale de comunicare intre PP1 si pasajul rutier, pentru evacuare persoane prin pasajul pietonal in caz de blocaj in pasajul rutier. Idem la PP2.





Miracol, se incarca pamant intr-o basculanta si dupa ora 18.











Breteaua pe langa rampa Nitu Vasile.

La rampa de iseire Vacaresti nimic nou, asteptam cofrajele.

PP2, portiune de planseu cofrata (pe popi metalici) si armata!

TibiV

Bune vesti !
Dar asta terminata...

... va fi utila 100% abia cand se termina si asta


Oricum,
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

133 313

#752
M-au "blagoslovit" azi muncitorii ca ii pozez, citez, "in fiecare saera" (deci clar nu sunt singurul care da pe aici). Asa ca data viitoare nu ma mai zaresc ei cand fac reportaj, intru pe modul incognito.  O:-) Vreau sa avem amintiri multe de la acesta megabatjocura de lucrare (nici azi nu s-a reusit strapungerea cu excavarile la pasajul rutier). 
Anyway... PP1 se armeaza radier in zona de rampa la refugiul de tramvai si se cofreaza pereti in zona de traversare.
S-a cofrat un perete la rampa de iesire Vacaresti, zona ramasa pana in gura pasajului auto.
Breteaua aia de langa rampa Nitu Vasile... s-a intarit betonul si cam atat. Acum asteapta zile mai bune banuiesc...

PP1.


133 313

Sa vedem...





PP2, cofraj complet pentru armarea planseului superior.

PP1.





133 313

Momentul strapungerii subterane in pasajul auto ramane elusive, n-am reusit sa-l vad nici azi.  :(

GDPR


133 313

#756
Daca nu-s poze inseamna ca nu prea am avut ce poza.  :( Destul de evident. Eventual puteam sa pozez un nor de praf provocat de curatarea cu aer comprimat a unui perete buciardat la rampa de iesire Vacaresti.

Edit. Uite azi si poze.

PP1. (La PP2 se finalizeaza armarea planseului, poza cand o fi betonat)



Rampa de iesire Vacaresti.

Ionut

Mai au de facut ceva pana sa scoata pamantul din pasaj? Nu inteleg de ce tot amana.

BIGRED1984

La acest pasaj se merge pe principii sanatoase : vara e cald, stam la umbra; toamna ploua, turnam betonul repede ca vine zapada si trebuie sa turnam asternem asfaltul

(da,ieri s-a turnat beton la PP4 pe ploaia aia, iar azi trageau apa cu o motopompa tot la PP4 din gropa pe care au facut iar pentru cabluri ...deci ar fi de ras daca nu e de plans)


GDPR


dr4qul4

Mai vrem!!!! +1

Frumoasa piscina.  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

133 313

Multumim de poze! Acum putem sa facem matematica.

A doua portiune de planseul superior al pasajului auto din cele 3.

A treia portiune de planseul superior.
Daca 1+1=2, avem excavarea adusa foarte aproape de granita tronson2-tronson3.   :D

TibiV

Ce frumos arata betonul din ultima poza, 133 313...
Iti vine sa-l pupi... Pacat ca este inca ud... :lol:

vasile,
+ 1
Pozele alea spun un singur lucru: se sapa doar dinspre Nitu Vasile...
De ce ?... Beats me...
Important este ca se sapa...

Iar avansul este destul de rapid, in special la PP1...
Am facut si eu niste poze duminica, dar nu le-am mai postat pentru ca diferenta era mica fata de ce postase 133 313.
Dar acum cu pozele puse de vasile, are sens sa le pun si eu ca sa vedem cum s-a progresat...

joi, 6 octombrie, 133 313
Quote from: 133 313 on October 06, 2016, 07:01:34 PM

PP1.

Eu, duminica, 10 octombrie.

... armatura radierului peste betonul de egalizare avansase mult...




vasile, astazi 12 octombrie.
Radierul este deja turnat pana la galeria accesului spre statia de tramvai catre Brancoveanu/Pieptanari-Eroii Revolutiei...
Quote from: vasile on October 12, 2016, 04:40:17 PM


Nu va lasati indusi in eroare de unghi...
vasile, fiind probabil "insider" a pozat PP1 dinspre axul pasajului, in timp ce 133 313 si cu mine, ca "outsideri", am pozat de pe "margine"...
Dar este fix acelasi lucru... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#764
@TibiV,
Se sapa in tunel asa, pentru ca este mai mult loc de manevra pentru utilaje si basculantele care preiau pamantul.
Interesant este ce model de placare s-a ales...