[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Si acum ii intreb pe colegii constructori:

Exista vreun motiv rational ca pasajul sa nu fie terminat cel tarziu in septembrie ?!
Septembrie 2016, desigur...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Vineri am plecat de la Unirii la 18:10 si tb sa ajung la Brancoveanu. Am luat-o pe la piata sudului si nu am stat decat 1  semafor. Nici nu mai are rost sa o iau pe Martisor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Eu am fost socat astazi de cat de liber era peste tot...

Este drept ca este duminica, dar nu este prima duminica in care pozez acolo. Au fost duminici in care coada pe NV incepea inainte de Secuilor iar cea de pe Vacaresti inainte de accesul auto in Sun Plaza.
Este clar ca s-a "desfundat" traficul.
Poate a ajutat si faptul ca, din ce am observat, au schimbat si temporizarea semafoarelor.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Se circula mult mai bine. + vacanta elevilor.
Iar azi traficul era in mamaia :))) noroc ca m-a bagat waze prin oras sa ocolesc semaforul de pe centura constantei.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#604
Userul misterr de pe MetrouUsor a postat astazi primul lot de poze din iulie aici: http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3783#p212169

Pozele sunt belea, nu ratati vizionarea lor... Fur doar 5 bucati.
Rampa de intrarea Vacaresti:



Si marea rampa Nitu Vasile






Din fericire santierul nu este deloc parasit, ba dimpotriva... :)

Cred ca saptamana viitoare, cand voi iesi "la obiectiv", voi aduce dovezile unor progres importante..
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Horațiu 87

Pe 30 iunie 2016 trebuia inaugurat cu fast deja celebrul pasaj de la Piaţa Sudului, proiect care trebuia realizat în premieră cu fonduri europene. Fostul primar interimar, Razvan Sava, din partea PNL, declara în urmă cu doar câteva săptămâni, înaintea alegerilor locale (în cadrul cărora domnia sa candida pentru Primăria Sector 4, unde culmea este şi pasajul cu pricina), că pe 30 iunie vor da drumul la trafic în pasaj, lucrările fiind la 80%. Noul primar, Gabriela Firea, l-a contrazis, la o distanţă de numai câteva zile, declarând faptul că lucrările nu sunt la 80%, ci undeva la 63%. În plus, dacă înainte de alegeri pe şantier era un furnicar de oameni, după alegeri şantierul pare abandonat, mai ales că noul termen este primăvara anului viitor, deci nicio grabă, nicio presiune mai ales că aşa se demonstrează şi ,,greaua moştenire". Am timis Primăriei Generale un e-mail pentru un punct de vedere cu privire la diferenţa de procente, 63% vs. 80% cu privire la stadiul lucrărilor, însă nu am primit nicio declaraţie oficială. Grav este faptul că odată cu întârzierea lucrărilor se pierd fondurile europene. Adică vechea conducere a primăriei, nu numai că a minţit, dar tocmai a tăiat bucureşternilor o factură de 100 mil. lei pentru finalizarea pasajului, bani deja aprobaţi de Consiliul General. Din aceştia 88 mil. lei reprezintă fondurile europene. Practic, fiecare bucureştean plăteşte din buzunar aproape 50 de lei, contravaloarea incompetenţei funcţionarilor Primăriei. Mai ales că acesta era promovat drept prima lucrare de infrastructură cu fonduri europene, la aproape 10 ani de la aderarea României la UE. Tot din acest motiv am ajuns şi de râsul ruşilor, care venind în urmă cu câţiva ani în România pentru a face un reportaj, ne întrebau unde sunt banii europeni şi de ce nu-i folosim deloc în Bucureşti. Se pare că nici noi nu cunoaştem avantajele fondurilor europene în materie de infrastructură, cu toate că suntem capitală europeană (fără o centură funcţională, caz unic în Europa secolului XXI).

http://www.zf.ro/opinii/primaria-capitalei-isi-permite-sa-piarda-88-mil-lei-din-bani-europeni-dar-se-zgarceste-la-autobuze-pe-care-cel-mai-probabil-le-va-cumpara-din-spatiul-ex-sovietic-15513339

TibiV

#606
Dar de comunicatul asta al PMB, luat de de sectiunea "Comunicate" a Agerpres, ce mai ziceti ?...

http://www.agerpres.ro/comunicate/2016/07/03/comunicat-de-presa-pmb-16-02-03

Quote
Comunicat de presă - PMB
duminică, 3 Iul 2016, 16:02  •  Comunicate

Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat că Guvernul a prelungit termenul de finalizare a lucrărilor la toate obiectivele din Capitală realizate cu fonduri europene, care ar fi trebuit să fie terminate la data de 30 iunie.

Edilul șef a explicat că această prelungire a fost necesară pentru că lucrările nu s-au finalizat în termenul prevăzut și, din acest motiv, a fost nevoie să fie semnate o serie de acte adiționale, pentru care fosta administrație nu a inițiat discuții. Primarul General estimează că noul termen este acoperitor și ca nu vor mai exista alte prelungiri, cel puțin în cazul Arcului de Triumf.

Totodată, Gabriela Firea a mai declarat că în cursul acestei săptămâni va avea loc o ședință de lucru în care se vor analiza toate obiectivele de investiții care au termenul de finalizare depășit, astfel încât actele adiționale necesare, precum și sumele ce trebuie aprobate să fie deblocate iar lucrările să poată avansa într-un ritm mai accelerat.

În acest moment, proiectul de consolidare, restaurare și conservare Arcul de Triumf, finanțat prin Programul Operațional Regional (POR) 2007-2013, axa prioritară 5, este realizat în procent de 90%.  Proiectul a fost prelungit până la 30.10.2016 pentru realizarea obiectivelor.

Lucrările la reabilitarea, modernizarea și echiparea ambulatoriului integrat al Spitalului Clinic de Copii Dr. Victor Gomoiu, finanțat prin POR 2007-2013, axa prioritară 3, au fost recepționate, iar proiectul a fost prelungit până la 1.11.2016 în vederea îndeplinirii tuturor obiectivelor și indicatorilor proiectului. ASSMB realizează toate activitățile pentru asigurarea funcționalității proiectului (lucrări pentru realizare racorduri/branșamente pentru energie electrică, amenajări exterioare, obținerea autorizației de funcționare și ISU pentru ambulatoriu).

În ceea ce privește proiectul 'amenajare circuit turistic pe lacurile Floreasca și Tei (și zona adiacentă lor)', finanțat de asemenea prin POR 2007-2013, axa prioritară 5,  este realizat în proporție de 50%, fiind prelungit până la data de 31.12.2017, în vederea îndeplinirii indicatorilor proiectului și asigurarea funcționalității acestuia.

Lucrările de reabilitare a infrastructurii rutiere — Piața Sudului, finanțate prin POR 2007-2013, axa prioritară 2,  sunt realizate în prezent în procent de 53,63%, proiectul fiind prelungit până la data de 31.12.2018.

În ceea ce privește consolidarea, restaurarea și conservarea observatorului Astronomic Vasile Urseanu, finanțat prin Programul Operațional Regional 2007-2013, axa prioritară 5: stadiul fizic al lucrărilor 85%, iar proiectul a fost prelungit până la data de 30.09.2016.

Serviciul pentru Relația cu Mass Media
3 iulie 2016

Eu sper ca este o greseala de tipar 2018...
Si oricum, Guvernul nu poate "amana" termenele pentru fonduri UE.
Probabil ca este vorba de contributia Guvernului la proiectele respective, pentru ca toate sunt finantate in formula PMB+Guvern+UE
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Cred ca au de gand sa plateasca pana in 2018. Bineinteles cu dobanda.
De terminat, il termina anul acesta ca doar de aia se lucreaza din greu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

^^
Iete un punct de vedere la care nu s-a gandit nimeni!!

strumf11

Am trecut in seara asta pe acolo pe la ora 21:30.....santierul pustiu....fata de alte dati cand se sapa de zor....

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk


Ranger

Acum, ca li s-a extins termenul, nu se mai grabesc. Doar trebuie sa predea lucrarea in 31.12.2018, nu?  :bash:

adiarc

modul de comunicare nu este cel mai fericit- nu se spune daca e vb de finalizare sau durata totala de desfasurare a proiectului.

ca o banuiala personala,daca nu e greseala de tipar,cred ca termenul include si garantia de 24 de luni,de la data finalizarii,asadar 31.12.2016/.....cel putin asa sper.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

yetiman

De obicei asa este. Proiectul este inchis dupa expirarea perioadei de garantie.
Asa apare si la autostrazi (de ex: durata proiect 60 luni, din care 6 proiectare, 18 executie si 36 garantie)
Din cate stiu si garantia de buna executie se restituie la expirarea termenului de garantie, pana atunci ramanand la beneficiar.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AdrianB1

Am intrebat la Finante care e treaba cu 2018, explicatia e simpla: sunt 2 termene posibile care se iau in calcul pentru plati, 30 iunie 2016 sau 31 decembrie 2018. Aceste termene se refera la plati, nu la executie, nu exista nici o limita referitoare la executie decat 2018 cand, daca nu e gata, nu se mai fac plati din fonduri UE.

Deci pasajul se poate executa in 2016 fara probleme daca sunt in stare constructorii sa o faca.

alecu26

dar totusi când a venit aceasta derogare de la UE? e ceva oficial si pe site-urile comisiei europene sau cine controleaza asta? Sunt proiecte prin POR astea.

Fondurile europene chiar si N+2 s-au inchis la 31.12.2015. Se accepta ca daca proiectul se termina la 31.06 sa se plateasca cele 6 luni de beneficiari. Daca nu se termina la 31.06....se plateste tot de beneficiar, chiar si ce s-a decontat inainte de 31.12.2015.

De unde brusc acum aceasta lejeritate? Nu pare stilul Uniunii Europene.
Drumurile noastre POATE;