News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Vesta portocalie din spatele NJ arma de zor la parapetul lateral al pasajului

Acelasi lucru il face vesta galbena de aici.
In stanga lui se vad mustatile armaturii, in dreapta lui - nu.





PP4



Noua schema de trafic pare sa functioneze.
Uitati ce goala este strada de la semaforul Secuilor spre Oltenitei

Si tot de acolo spre Obregia, in aceslasi moment - ora 17 in zi de lucru !


Toate pozele full-size: http://imgur.com/a/VFqTL
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

@TibiV: Super poze mereu. Vezi poate data viitoare reusesti sa prinzi si castorul ala de care zice TNR :D

http://www.timesnewroman.ro/life-death/descopera-romania-13-lucruri-despre-delta-vacaresti

"Un castor din Delta Văcăreşti a astupat pasajul Piaţa Sudului cu un baraj din buşteni;"

dr4qul4

Am vrea noi sa se lucreze si pe alte santiere asa cum s-a lucrat aici anul acesta!

Daca ne gandim bine, acest santier a inceput la jumatatea lui Iuie 2014. Atunci au aparut primele restrictii. 2 ani pentru un asemenea pasaj, inntr-un oras unde planurile nu corespund cu situatia din teren si sub trafic (chiar aglomerat, atat rutier cat si pietonal), mi se pare rezonabil.

Nerealisti erau cei care credeau ca se poate termina intr-un an. Orice pasaj subteran in Bucuresti are nevoie de minim 1 an pentru identificare si relocare utilitati!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#588
@dr4qul4
Quote from: dr4qul4 on June 16, 2016, 06:14:17 PM
Orice pasaj subteran in Bucuresti are nevoie de minim 1 an pentru identificare si relocare utilitati!
absolut corect.

@Tavi
Quote from: Tavi on June 16, 2016, 05:41:25 PM
Vezi poate data viitoare reusesti sa prinzi si castorul ala de care zice TNR :D

Il prinsesem... dar castorul mi-a zambit cu toti dintii si apoi...."tusti". A iesit din cadru....
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984

Azi noapte am ajuns in Bucuresti pe la 02:00 si se lucra. (...asta dupa ce am venit pe V.Ph bara la bara, nici de ocazii speciale nu am prins asa...)

TibiV

In aceasta dimineata (21 iunie) la ora 09.50
Adica acum 50 de minute.







Doritorii de detalii full-size le gasesc aici: http://imgur.com/a/jLxV6 
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

scarlatescu

Si acum asta, daca cineva mai avea nevoie de vreo confirmare. Dezamagitor termenul de finalizare, totusi, speram undeva un toamna :(

http://www.mediafax.ro/social/pasajul-de-la-piata-sudului-nu-va-fi-gata-la-timp-pierdem-finantarea-europeana-15504626

ciprebbe

Dupa cum l-am vazut diminica mai are nevoie de un minim 3 luni pt finalizare. Un termen spre finalul anului e realist.

Filmarea a intrat la procesat. Va urma.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

#593
Pasajul subteran de la Piața Sudului nu va fi deschis pana la 30 iunie 2016 si ca atare se va pierde intreaga finantare europeana a proiectului. Din pacate pentru sutele de mii de locuitori afectati, acest pasaj extrem de important a avut o soarta similara cu a celorlalte proiecte recente de infrastructură a căror finalizare a depășit de mai multe ori termenele asumate.

API considera ca repetarea greselilor de pregatire a proiectului - si aici vorbim inca odata de faptul ca nu s-au identificat corect toate traseele de utilitati - duce la pierderi financiare directe cat si la crearea unui disconfort important pentru cetățean. Trebuie învățat din greselile din trecut, iar inceperea constructiei efective a următoarelor proiecte să se faca numai după o identificare și verificare atentă în cadrul Studiului de Fezabilitate a tuturor obstacolelor care pot sa apară în faza de execuție.

Totodată, denivelarea intersecțiilor aflate pe inelul principal trebuie sa constituie în continuare o prioritate întrucât va contribui la scoaterea traficului auto din centrul Capitalei. Intersecțiile de la Perla-Floreasca precum și intersecția de la Răzoare trebuie să primească pasaje subterane pentru a crește capacitatea de trafic pe inelul principal de ocolire, făcându-l astfel mai atractiv în dauna arterelor ce traversează centrul municipiului.


dr4qul4

@Eurocopter, am o singura remarca: este inelul principal, nu inelul central!

In rest, asta strig si eu de la inceput pe forum: avem nevoie de inel principal total denivelat ca sa putem scoate traficul din centru.
Pe langa Perla-Floreasca-Barbu Vacarescu si Razoare, mai avem nevoie si la Eroii Revolutiei,  Dristor-Baba Novac si Calea Rahovei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Eurocopter

Ai dreptate, am corectat, multumesc!

TibiV

Duminica 26 iunie, ora 15.
O tura in sens... trigonometric, incepand cu rampa de iesire Vacaresti

Mult mai interesant la rampa de intrare Vacaresti











Pana aic NJ sta pe bordura deja montata, de aici incolo coboara langa bordura

Si aici se termina rampa. Cel putin pentru moment.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#597
Accesul PP1 de la Mega Image. Mult mai curat.

PP3








Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Rampa Nitu Vasile





Un nene uda de zor betonul...

Zona stropita



Pana aici este facuta armatura radierului




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

PP4 acces Secuilor



PP4 acces cimitir. In dreapta viitorul lift, in stanga viitoarele scari.

Aici va fi liftul

Aici vor fi scarile

Iar aici va fi tunelul care va subtraversa soseaua


Ultimele doua poze arata lipsa coloanelor de masini ...




Toate pozele full-size le gasiti aici:  http://imgur.com/a/eA5IP
Mama proștilor este mereu gravidă... :)