[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rocklee

 TibiV @ ..mai este si un pasaj pietonal subteran ...pe langa cimitir pe Nitu Vasilr ...la capatul pasajului auto ...din ce vad pe proiectul pasajului.... ???

danutzu_1069


rocklee

#317
multumesc  :D :thumbsup:

La Oltenitei de pe partea cu SUN PLATA nu este intrare la metrou ... ?????


TibiV

#318
Iniţial NU era, dar când au construit Sun Plaza, ăia au făcut tunel de legătură laMetrou, şi l-au săpat subteran, fără să deranjeze circulaţia nici măcar o zi. Când este pe bani privaţi se poate orice....
(Vezi că este figurat punctat cu mov pe PUZ, plecând de unde am notat eu cu albastru "Acces Metrou actual").

Iar în tunelul ăla se "înţeapă" PP3.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#319
@rocklee
poze din noiembrie...

Quote from: TibiV on November 23, 2015, 07:59:08 PM
In pasajul pietonal dintre metrou si Sun Plaza.
Vedere spre mall.

Sus intra niste cabluri...

Vedere dinspre mall spre metrou

Si aici sunt cabluri, dar am pierdut eu claritatea...


Peretii acelei constructii sunt din rigips, dar fiind duminica nu am auzit zgomot de lucrari in spatele lor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nirolf

Quote from: Ioannes on February 20, 2016, 08:55:06 PM
Salut!
Locuiesc chiar in zona si-s tare interesat de pasajul asta.
Am o intrebare pentr voi, cei care cunoasteti planul de constructie: Pasajul o sa se termine inainte sau dupa semaforul de la Secuilor, venind dinspre Calea Vacaresti?
Intreb pentru ca daca se termina inainte de semafor, atunci nu stiu ce mare plus mai aduce pasajul comparat cu ce era inainte sa se apuce de constructia lui.

Numai bine!
Pasajul se termina inainte de Secuilor, dar acolo se va renunta la semafor. De pe Secuilor va fi obligatoriu drepta (se poate intoarce la intersectia din apropiere), iar pentru pietoni va fi un pasaj subteran daca retin bine.

TibiV

Da, retii bine, va fi PP4, care este intr-un stadiu pre-incipient... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

sambata. Breteaua care ocoleste Sun Plaza...

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Mda...
Nu pare să aibă legătură cu pasajul.
O fi o lucrare in-house a celor de la Plaza...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Chiar nu inteleg ce vor sa faca, indiferent al cui e santierul.
Deci avem o foreza pentru piloni forati, si lucreaza fix pe bretea.
Trebuie urmarit.

GDPR

Quote from: TibiV on February 20, 2016, 09:46:58 PM
Iniţial NU era, dar când au construit Sun Plaza, ăia au făcut tunel de legătură laMetrou, şi l-au săpat subteran, fără să deranjeze circulaţia nici măcar o zi.

O mica corectie Tibi, pasajul a fost executat prin sapatura deschisa de catre Tungal Metrou. Intai s-a sapat pe un sens al sos. Oltenitei, apoi pe celalalt. Daca imi amintesc bine, doar zona liniilor de tramvai a fost subtraversata.

danutzu_1069

@adrian rosca
Si eu o mica corectie la ce ai spus. Tunelul s-a facut partial cu sapatura deschisa , apoi lucru subteran. Sa nu uitam ca o parte a tunelului iese in Mall. Si a fost construit dupa deschidera Mall-ului.

GDPR

#327
In imaginile Google Earth din 25/07/2009 si 07/03/2010 se observa cum s-a procedat: portiunea de pasaj dintre trotuarul sos. Oltenitei si Mall s-a executat odata cu Mall-ul (mai putin finisajele care s-au realizat mai tarziu), iar cea din strada s-a executat in doua etape succesive, cu sapatura deschisa si inchiderea a cate o jumatate de strada, dar cu mentinerea circulatiei tramvaielor. Lipseste insa imaginea cu strada inchisa pe celalalt sens de mers.

TibiV

Deci tramvaiele clar le-au subtraversat.

Dacă or fi lucrat şi repede, o săptămână un sens, o săptămână celălalt, şi or fi făcut treaba în iulie-august...

Oricum au făcut, nu a fost nici un "deranj" în cartier.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Tungal a fost un constructor bun, pacat ca insolventa MKJV i-a lovit foarte tare...