[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#300
Quote from: AdrianB1 on February 14, 2016, 11:53:04 PM
... e uneori chiar in interesul constructorului sa o lungeasca daca nu are nevoie de oameni si utilaje la alt proiect.

OK, am inţeles acum ideea... :)

Dar dacă îi ţii în șantier "de decor", cine îi plătește?
Că nu cred că Primăria îi plătește la ore de prezenţă, ci la lucrări efectuate...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

#301
Ba poti sa ceri despagubiri de la beneficiar daca iti intarzie lucrarea din vina lui si iti cauzeaza costuri suplimentare. Depinde ce scrie in contract, dar in principiu poti. Doar nu o sa aibe pretentia sa concediezi personalul angajat in proiect si sa il reangajezi peste 2-3 luni, ca poate nu mai e disponibil, asa ca il tii si il platesti. Da, nu consumi materiale si carburant cat stai, dar platesti amortizare la utilaje.

De ce crezi ca in toate proiectele cu cost fix (opusul la "time and materials", nu stiu care e traducerea corecta in romana) project managerii trag tare sa termine cat mai repede? Bonusuri de la beneficiar pentru predare inainte de termen si cheltuieli minime cu personalul si utilajele. Doar ca la noi situatia e diferita.

TibiV

La asta nu mă gândisem...
Nice to know...

Probabil de aia nu a crâcnit PMB împotriva constructorului... :D

Deci constructorul are dreptate: dacă clientul (PMB) este prost de bubuie, să-i fie de bine...
Vorba unui forumist (pe alt forum): Mulţi ani primească !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

esendy

concluzie: responsabilitatea si implicit vina este la beneficiar (PMB); sunt f multe cazuri similare cu acesta !

TibiV

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20803287-primaria-capitalei-stadiul-lucrarilor-pasajul-piata-sudului-40-impun-noi-restrictii-trafic.htm

Dacă înţeleg eu bine, vor să închidă breteaua de acces în benzinărie ?...

Pe site-ul PMB nu reușesc să găsesc comunicatul... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

__dir

#305
^ e de pe 17.02

http://www.pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=6234

QuoteStadiul lucrarii

-  S-au realizat peretii mulati in proportie de 90 % pe rampa de intrare dinspre Calea Vacaresti si in proportie de 65% pe rampa de iesire spre Calea Vacaresti;
-  S-au realizat in proportie de 50 % peretii  mulati pentru rampa de iesire si intrare dinspre Strada Nitu Vasile;
- Au fost realizate lucrarile la pasajul pietonal nr 1, in proportie de aproximativ 50 %;
- Structura de rezistenta la pasajul pietonal nr. 2 este realizata in proportie de 50%, iar lucrarile la pasajul pietonal nr. 2, in ansamblu, sunt executate 20 %;
-   Structura de rezistenta la pasajul pietonal nr. 3 este realizata in proprtie de 80%, iar lucrarile la pasajul nr.3 , in ansamblu, sunt executate 60%;
-  S-a realizat structura de rezistenta completa a trei tronsoane (T1, T2, T3) din rampa pasajului rutier, iesire calea Vacaresti si se lucreaza la T4.
-  Se lucreaza la finalizarea lucrarilor de deviere a instalatiilor de canalizare, de alimentare cu apa potabila, de distributie energie electrica si distributie gaze naturale in zona santierului;
-  S-a demontat retaua de contact a tramvaiului si troleibuzului pe anumite sectoare si partial calea de rulare;

TibiV

Un coleg de forum mi-a spus ca ii este greu sa inteleaga ce anume vede in poze pentru ca nu cunoaste zona...
Este adevarat, cei care stim bine si zona si proiectul ii tot dam cu PPx si alte detalii, dar pentru cine nu a trecut in viata lui prin intersectie este mai complicat...
Asa ca incep cu o imgaine din satelit, fara alta grafica (chiar si fara magazinul Mega Image, poza este facuta inainte de a fi construit !)
Rog ne-bucurestenii sa ia ca reper pe partea stanga Scoala 190, Banca Transilvania, Mega Image (adica terenul viran de pe colt :D ) si benzinaria MOL,iar pe partea dreapta Piata Sudului (cladirea lunga vis-avis de Scoala 190), "Total Wash Big Berceni"=cladirea BIG si Sun Plaza.
Unul sau doua dintre aceste repere se vad in aproape fiecare poza, si pot ajuta la in intelegerea unghiului.
Exista si "Complex Comercial Aleea Castanilor", dar nu se vede niciodata in poze (este da fapt o curte lunga cu baraci inalte de maxim 3 metri, paralela cu cladirea de birouri a celor de la Sun Plaza (in cladirea aia este si o "Regina Maria" la etajul 1, am pus o data niste poze facute de acolo.)


Bun, si acum pe PUZ am marcat cu bleu lucrarile vechi, facute inca de anul trecut (PP1 benzinarie, PP1 Mega, tunelul PP3, PP1 acces RATB si PP1 acces tramvai Romprim).
Cu galben am desenat lucrarile incepute in forta de la inceputul acestui an.


Si acum am incercat sa marchez aceleasi elemente pe poza din satelit...
(Nu ma balacariti prea tare pentru grafica stramba, nu sunt prea bun la desenat in Paint... :)  )


Sper sa fie de ajutor celor care nu cunosc orasul.
Mai mult de atat nu stiu ce as mai putea face...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#307
@TibiV
Pasajele de pe aceiasi parte ar fi trebuit sa le "legi" ca altfel s-ar intelege ca ar fi mult mai multe pasaje. Sau mai bine inca o imagine cu pasajele la final

dr4qul4

Azi la 16 inca se lucra pe santier.

Acum vestea proasta: au blocat strada prin care se intra in parcarea Sun Plaza de pe oltenitei....si pe care se putea ocoli santierul deoarece iesea in Vacaresti (este practic strada facuta de mall pt aprovizionare si acces auto....).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Asta spuneam si eu mai devreme. Pe acea strada lucra un Foretis.

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on February 20, 2016, 06:55:51 PM
@TibiV
Pasajele de pe aceiasi parte ar fi trebuit sa le "legi" ca altfel s-ar intelege ca ar fi mult mai multe pasaje.

Uite le leg cu rosu. Adica am schitat cu rosuce mai este de facut la fiecare pasaj pietonal.
Dupa cum se vede nu prea mai este mult, ar trebui sa fie treaba de maxim o luna si jumatate.


@dr4qul4 & @ danutzu

O avea legatura cu accesurile PP3 la tramvai ?
Cam asta ar fi prin zona...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Ceeace se lucreaza acolo cu foreza? Nu. E departe de santier si fara legatura. Ca reper, pe poza de mai sus, se lucra in dreapta imaginii, la jumatate, acolo unde breteaua coteste la dreapta.

dr4qul4

Nu stiu ce sa zic, erau si mai aproape de strada....acolo avem si pasajul mall-metrou. Poate il leaga si de tramvai!

S-a facut atata tam-tam pt breteaua de la agip, incat nu a zis nimeni nimic de blocarea acestei strazi (pana la danutzu), desi este mult mai importanta!

Putem spune adio traficului in zona.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Pai stati un pic: peroanele statiilor de tramvai sunt legate de PP3 care la randul lui este legat de pasajul metrou - mall. Nu e asa proiectul?

Ioannes

Salut!
Locuiesc chiar in zona si-s tare interesat de pasajul asta.
Am o intrebare pentr voi, cei care cunoasteti planul de constructie: Pasajul o sa se termine inainte sau dupa semaforul de la Secuilor, venind dinspre Calea Vacaresti?
Intreb pentru ca daca se termina inainte de semafor, atunci nu stiu ce mare plus mai aduce pasajul comparat cu ce era inainte sa se apuce de constructia lui.

Numai bine!