[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Asta cu penalităţile mi-e teamă că e cu dus întors, s-ar ajunge în instanță şi nu stiu cine ar câştiga...
Constructorul are tot dreptul să zică "mi-ai dat niște planuri, eu am zis că fac proiectul în X timp, dar planurile tale arătau teren liber în loc de cabluri, tevi şi conducte. Eu puteam să respect termenul, dar îti lăsam cartierul fără apă, gaze şi electricitate. Aşa că durata o măsurăm din momentul în care mi-ai predat amplasamentul liber, fără serpaiala aia subterană"...

E ca şi când ai termina un lot de autostradă la timp, şi să se penalizeze constructorul pentru că i-au mai rămas 4-5 stâlpi LEA pe calea de rulare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Nu este o scuza. In astfel de situatii ar fi trebuit sa vedem furnicar de utilaje si oameni pe santier. Dar astea costa, asa ca nu o sa vedem.
Si, DA, se poate ajunge in instanta, dar dupa finalizare.
Asa ca poti ameninta cu penalitati ca sa-i obligi sa accelereze lucrarea.

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on February 13, 2016, 07:05:36 PM
In astfel de situatii ar fi trebuit sa vedem furnicar de utilaje si oameni pe santier. Dar astea costa, asa ca nu o sa vedem.

Păi nu ai văzut ultimele poze ?!...
Mai forfotă de atât nu prea văd cum s-ar putea.
Doar să-i ţină şi de aici încolo...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Quote from: danutzu_1069 on February 13, 2016, 07:05:36 PM
Nu este o scuza. In astfel de situatii ar fi trebuit sa vedem furnicar de utilaje si oameni pe santier. Dar astea costa, asa ca nu o sa vedem.
Si, DA, se poate ajunge in instanta, dar dupa finalizare.
Asa ca poti ameninta cu penalitati ca sa-i obligi sa accelereze lucrarea.
Ba e o scuza, daca nu le pui terenul la dispozitie conform contractului nu sunt obligati sa faca nimic pe el. Si e bine sa stai linistit si sa nu ii ameninti daca te stii cu musca pe caciula, ca poate dupa aia te trezesti ca mai are de platit primaria si ceva milioane despagubilri constructorului pentru punerea la dispozitie cu intarziere.

danutzu_1069

#289
@AdrianB1
Ce a fost la Sudului intra in categoria  de lucrari neprevazute si nu poti pretinde ca nu ai promit terenul liber. Teoria e reorie si ramane asa, practica este alta.
Daca esti o firma cu obrazul subtire si vrei sa faci treaba  si sa predai lucrarea la timp faci pe dreaqu'n patru si stai pe capul alaora care trebuie sa mute cabluri , tevi si alte dracii din astea ascunse.
Daca te doare-n papuci de lucrare... o lasi sa "curga" linistit ca nu aplica nimeni penalitati.
Si mai mult, acum se pot face aditionale!
A, uite o alta varianta, cu 3 variabile: iti termin lucrarea pana in iunie, nu aplici penalitati, si ma lasi sa fac un aditional! (eventual te "omenesc" si eu, ca de, toata lumea tre sa traiasca)
@TibiV
Furnicarul trebuia sa fie de la inceput si sa termine lucrarea inainte de termen, avand in vedere ca e un nod de trafic!

nirolf

#290
Nu cred ca are sens sa vorbim de ce ar fi fost normal ținând cont ca Oprescu e anchetat pentru corupție si știm cum se lua șpagă in funcție de profitul estimat al constructorului. Deci era de așteptat ce s-a întâmplat: constructorii au făcut treaba de mântuială pentru a compensa șpaga, ca doar n-o sa renunțe la o parte din profit. Si am văzut asta pe toate proiectele din ultima vreme.

In acest caz particular mie mi s-a părut evident cum s-a tras de timp cu demararea lucrărilor la pasaj astfel încât Astaldi sa termine podul din apropiere si sa-si mute oamenii si utilajele. De ce ar face PMB asta... pare evident acum. Faptul ca s-au pierdut fonduri europene nu mai contează, bă probabil asta a fost planul de la început.

Culmea e ca se continua cu aceleași trageri de timp, lărgirea podului Mihai Bravu a fost câștigată tot de Astaldi si surpriza, se tot amâna. Fac pariu ca o sa înceapă fix când termina la Piața Sudului.

AdrianB1

Quote from: danutzu_1069 on February 14, 2016, 07:41:32 AM
@AdrianB1
Ce a fost la Sudului intra in categoria  de lucrari neprevazute si nu poti pretinde ca nu ai promit terenul liber. Teoria e reorie si ramane asa, practica este alta.
Daca esti o firma cu obrazul subtire si vrei sa faci treaba  si sa predai lucrarea la timp faci pe dreaqu'n patru si stai pe capul alaora care trebuie sa mute cabluri , tevi si alte dracii din astea ascunse.
Daca te doare-n papuci de lucrare... o lasi sa "curga" linistit ca nu aplica nimeni penalitati.
Adica daca tu castigi o licitatie sa construiesti ceva si gasesti tevi si cabluri pe sub teren e problema ta, ca constructor, sa umbli si sa ii presezi pe aia de la Radet, Electrica, Apa Nova si care or mai fi, sa isi mute jucariile de acolo? Pai nu cred ca asa ceva e parte din contract, e treaba primariei sa rezolve asta si nu a constructorului. Nimic nu se construieste fara aprobare, primaria e proprietarul terenului, are planuri cu tot ce e acolo, atunci e doar treaba primariei sa iti dea terenul liber. Nu inteleg de ce arunci in carca constructorului chestii pentru care nu e platit si care nu sunt trecute in contract.

danutzu_1069

OK, ai dreptate!
Ne punem mainile in san, ne sprijinim intr-un toiag si ... asteptam ca aia sa-si mute cablurile si tevile.

TibiV

Exact asa facem !
Atunci când ne cheamă Oprescu, suntem primar, şi de fapt este treaba noastră să-i pistonăm pe ăia... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Quote from: danutzu_1069 on February 14, 2016, 07:48:12 PM
OK, ai dreptate!
Ne punem mainile in san, ne sprijinim intr-un toiag si ... asteptam ca aia sa-si mute cablurile si tevile.
Si ce ai vrea sa facem? Insiram conducerea constructorului pe un stadion si ii impuscam cu mitraliera? Le luam familiile ostatice si executam cate unul pe zi daca nu fac cate 10 metri de tunel pe zi? Ce vina are constructorul pentru cablurile si tevile de pe teren?

danutzu_1069

^^
Am zis undeva ca trebuie sa trecem la extremism?
Un Manager de Proiect ar trebui sa fie interesat ca sa-si termine treaba la timp (nu-i asa ca visez,, ca ca ma cred intr-o alta tara?)
Si asta inseamna sa "stea" pe capul detinatorilor de utilitati zi de zi.
Sau cel putin sa notific e Inginerul despre situatia de fapt.
Astea sunt dovezile in instanta pentru ca nu a putut termina la timp.
Daca stam si ne uitam la cabluri si tevi si ne scarpinam in cap, nu ne crede nimeni.
REPET: constructorul nu trebuie sa stea cu mainile in san ca nu are terenul liber!!

Pe mine (dar si pe alti colegi de forum) ma dispera faptul ca la o alta lucrare din Bucuresti, strapungerea NG, sunt cel putin doua utilitati care inca sunt in calea constructiei!!
- pachetul de LEA de pe malul stang
- tevile RADET de pe malul drept
Inca sunt la locul lor, si nu se intrevede nici-o miscare.

AdrianB1

Poate ca PM a notificat inginerul, dar aia e tot ce poate face.

Ca PM  cu ceva experienta (si PMP si trainer pentru asa ceva) scopul managerului de proiect nu e sa termine cat mai repede (de ce ar face-o?), ci sa se incadreze in parametrii proiectului, din care si timpul e unul din parametri. Daca din cauze externe nu poti sa o faci si prin contract poti prelungi proiectul de ce sa nu o faci daca beneficiarul plateste?

La mine nu se aplica asa ceva pentru ca fac doar proiecte interne (beneficiarul e tot compania mea, deci am interesul sa ies cat mai ieftin per total, dar nu neaparat cel mai repede), la proiecte externe scopul e doar sa te incadrezi in parametrii din contract cu cheltuieli cat mai mici pentru tine. In acest caz daca intarzierile sunt cauzate de beneficiar care nu a dat terenul liber de orice limitari si poti sa o lungesti pe banii beneficiarului, e uneori chiar in interesul constructorului sa o lungeasca daca nu are nevoie de oameni si utilaje la alt proiect.

TibiV

Quote from: AdrianB1 on February 14, 2016, 11:53:04 PM
... e uneori chiar in interesul constructorului sa o lungeasca daca nu are nevoie de oameni si utilaje la alt proiect.

Poate ai vrut să spui "dacă ARE nevoie de oameni şi utilaje la alt proiect"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Nu, am zis fix ce voiam sa zic.

nirolf

QuoteCINE A GREȘIT

Potrivit reprezentanților Primăriei Capitalei întârzierile mari din proiect au fost cauzate în principal de firma care a realizat proiectul tehnic. Este vorba despre firma SC Tecnic Consulting Engineering SRL.

"Proiectul initial a prevazut un plan de deviere de retele bazandu-se pe informatii si avize de principiu ale detinatorilor de retele edilitare. La inceperea executiei lucrarilor s-a constatat ca informatiile initiale nu corespundeau cu realitatea din teren, ca atare a fost necesara refacerea proiectelor de specialitate pentru utilitati. Mai mult decat atat, si cota planseului retelei de metrou din zona intersectiei Calea Vacaresti cu sos Oltenitei s-a dovedit a fi mai sus decat cea prevazuta initial in proiect", au precizat pentru B365.ro, reprezentanții Primăriei Capitalei.

[...]

În spatele firmei Tecnic Consulting Engineering s-ar afla omul de afaceri Dan Stratan. Conform datelor oficiale, firma este deținută în proporție de S.C. FINERA CONSULT S.R.L. (55% dintre acțiuni), de T.E.C.N.I.C. TECNICHE E CONSULENZE NELL'INGEGNERIA CIVILE CONSULTING ENGINEERS-S.P.A. (40%) și de Nadia State (5%) Aceasta din urmă este și reprezentanta legală a firmei.  Nadia State este însă și fosta șefă de la serviciul de licitații din cadrul CNADNR pentru programul ISPA cu fonduri europene.

Articolul complet.