[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Dupa rampa de acces in benzinarie zidul se mai continua cu o bucata de vreo 2-3 metri, pana in treptele pietonale care urca dealul..

...si continua dupa treptele respective

Zidul functioneaza si ca trotuar...

...ma tin dupa domnisoara blonda :)

Dar atentia imi este furata de capacul de canal...
Amintiti-va ca in urma cu cateva sedinte foto am pozat canalul asta inca neacoperit, si este foarte adanc, 5-6 metri, si cred ca subtraverseaza soseaua spre cealalta rampa...

Bun, continuam pe zid...

... pana pe strada Martisor

Unde cele doua ziduri se racordeaza frumos...

Banda intai este folosita de cei care fac dreapta me Martisor spre Oraselul Copiilor/Brancoveanu...

...motiv pentru care este ceva mai libera...
(poza facuta in dreptul Arhivelor Nationale)

... uneori !  :)

Ultima poza este facuta la 150 de metri de arhivele Nationale si arata de unde incepe coada, adica din dreptul fostei statii de tramvai (pe locul careia mi-am parcat si eu masina pe durata acestui reportaj...)

End of story... for today !... :)

Poze full-resolution gasiti aici: http://imgur.com/a/IUkJa
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Updatam gluma pe luna februarie: "atentia spre o blonda mi-a fost distrasa de o gura de canal"  :lol: :lol: :lol:.

TibiV

Haide să vă dau o mega-veste...

Au săpat galeria de la primul acces PP1 (cel de la Mega Image) către PM al pasajului rutier...

Nu doar au săpat, dar au început si armarea pereţilor si a radierului!...
Iar duminică nu era nici urmă de astfel de săpătură.

Practic, avem tunel complet, continuu, de la Mega până la primul acces în staţia de tramvai si încă vreo 5 metri de tunel spre accesul de la MOL...

În ritmul ăsta la începutul lui martie se mută circulaţia pe sensul celălalt, Pieptanari - Romprim....

Din păcate, din motive medicale, nu am cum să pun poze decât peste o zi sau două... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

sanatate iti dorim ...si nu mai sata si tu in prea mult prin  tunele din pasaj   :D....ca te trage curentul si racesti.... :D

TibiV

Quote
Duminica, 7 februarie 2016




Si joi, 11 februarie 2016...






Din partea cealalta, adica de pe trotuar, din fata Mega Image...






Pe scurt, am marcat pe planul de mai jos cu galben ce era sapat pe 7 berbruarie, si cu rosu ce s-a sapat intre 7 si 11 februarie...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

In fata armaturile de la accesul PP1 in statia de tramvai.
In stanga de tot este un nene cu un bat din ala topografic....

Si pe el il "masurau" cei doi domni de langa teodolit...

Aici suntem deasupra pasajului rutier

In prim pal probabil este ceva ce are lagatura cu "splitarea" in doua a pasajului spre Vacaresti


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Tunelul PP2

Tunelul PP2  spre accesul in statia de tramvai sensul spre Pieptanari

Cineva pazea cu atentie tunelul... :)

Foarte frumos !
Un nene spala cauciucurile unei basculante care se pregatea sa iasa din santier..

Pe trotuarul Soselei Berceni...

Au cimentat in sfarsit unde au spart pentru ceva cabluti inca prin octombrie
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Au continuat sa umple peste tunelul/galeria PP3 dinspre metrou...
Si probabil pentru ca m-au auzit pe mine, au scos si profilele metalice si scandurile....

Circulatia, un vis !...

Groapa din fata de la "parfumuri"...



Diafragma reglata pe fundul gropii ca sa vedem armatura...

... si reglata pe exterior. In spate chestia alba este baraca cu parfumuri



Totusi, groapa de mai sus sunt sigur ca nu are o legatura directa cu accesul PP2 de la Castani (cel mult va fi ceva spatiu tehnic) pentru ca nu este pe traseul normal al pasajului, care va fi mult mai in stanga, si care se vede in poza urmatoare:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#278
La accesul PP1 de la benzinarie au turnat ceva beton, pentru ca nenea in portocaliu spala pompa de beton cu numere de Calarasi, si se scursese o gramada de beton pe jos...

Remarcati ca golul din dreapta zidului de sprijin s-a umplut frumos cu pamant, va arata foarte bine cand va fi verde

Capatul dinspre acces al zidului de sprijin era cofrat ( poate azi este deja turnat).


Pozele au fost facute ieri, joi 11 februarie 2016, in jurul orei 14.

Pozele full-resolution (2,5-3 MB/poza ) si chiar poze in plus gasiti aici: http://imgur.com/a/34NCw
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Multumim! Cand mai ajungi vezi daca gasesti un inginer sef sau pe cineva care stie despre ce este vorba si intreaba daca vor termina pana in iunie, ca sa nu pierdem si banii atrasi deja in acest proiect.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

#281
Poza facuta de mine ieri la ora 14:


Si cateva poze facute astazi de userul misterr de pe MetrouUsor:






Diferenta este clara...

Reportajul lui misterr este mult mai amplu, a ajuns incateva zone pe care eu nu le-am prins, si il gasiti aici: http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3716&start=14#p200131

Vi-l recomand cu caldura...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Mi s-a parut mie ca saptamana asta s-a aglomerat si mai  mult traficul pe Vitan. e clar ca au inceput anul in forta la Piata Sudului.
Oare au vreo sansa sa termine pana in iunie?

Sau exista vreo sansa pentru "fazare" ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#283
Zero pentru fazare....

Pentru iunie mi se pare că șansele cresc de la o la alta...
În ritmul ăsta în martie tot ce vedem acum săpătură deschisă la PP1 şi PP2 poate fi terminat, acoperit iar circulația mutată pe sensul Pieptanari-Romprim...

Odată mutată circulația etapele cred că vor fi:

1. PM pasaj rutier , "cracul" de ieşire spre Văcărești.
  În paralel, cum au terminat PM estic (exterior) săparea PP2 de unde este acum până la acces Castanilor.

2. După finalizarea ramurii spre Văcărești, se mută traficul spre Văcărești rutier în pasaj, cel dinspre Văcărești pe liniile de tramvai.

3. Asaltul final, rampa pasajului rutier dinspre Văcărești şi simultan legătura PP1 de unde este acum până la accesul de la benzinarie.

Mi se pare cel mai logic, cu cel mai puţin deranj, iar dacă aruncaţi un ochi pe planşa postată de mine mai sus, veţi vedea că de fapt sunt niște bucăţi relativ scurte de săpat...

Şi aici nici nu mai sunt probleme mari cu reţelele, nu mai este nevoie de TBM Apa Nova samd.

Poate sunt prea optimist, dar iunie începe să mi se pară perfect realizabil.

Oricum, să nu uităm că pe 5 iunie avem alegeri locale... :D

LE
Nu cred că o să avem şi panseluţe, poate nici tramvai, dar măcar pasajul va fi gata...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Daca ar păsa autoritatilor despre aplicarea penalitatilor in contract, alta ar fi treaba.