[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tavi

Din pmdv devierea prin pasaj depinde doar de PP4. Constructorul poate dar nu vrea. Pare (nu detin info) un caz clasic de santaj reciproc. De aceea sunt muti amandoi.
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/a-treia-amanare-pentru-santierul-care-blocheaza-sudul-capitalei-691442

GDPR

Si totusi: la PP4 a fost betonare zilele trecute, zona carosabila din pasaj se hidroizoleaza si se asfalteaza, se monteaza borduri, peretii se placheaza cu piatra. Nu putem spune ca nu se lucreaza.

TibiV

Adrian are perfecta dreptate...

Eu vad un fel de "fractura" pe santier:
1. Exista "zona primara", care cuprinde pasajul rutier, PP4 si planseele superioare ale galeriiilor PP1 si PP2, zona pe care se lucreaza
2. Exista o "zona secundara", care include toate celelalte lucrari - in proportie de 90% interiorul celor 4 pasaje pietonale, plus "maruntisuri la suprafata" gen trotuare si alte "maruntisuri" pentru readucerea la normal, zona pe care nu se lucreaza...

Senzatia mea (dar precizez ca este o senzatie pur persoanala) este ca in momentul asta constructorul incearca sa finalizeze "zona zero", adica pasajul rutier  (evident la pachet cu structura subterana a PP4, caci sunt legate functional) cat mai curand  - ca o fi aprilie, ca o fi iunie, nici nu mai conteaza... :(

Cnad vor termina aceasta zona zero se va putea da in folosinta pasajul rutier iar la suprafata se poate acoperi complet centrul intersectiei si, eventual, se pot reface liniile de tramvai. Dar fara statii.

Restul lucrarilor care privesc pasajele pietonale (finisaje, iluminare, semnalizare etc.) am senzatia ca vor ramane in parasire pana cand se vor lamuri disputele financiare intre PMB si antreprenor.

Cam asa "simt" eu lucrurile, ca unul care a batut santierul aproape saptamanal, dar totusi nu bag mana in foc ca am dreptate.
Oricum, despre "zona zero" ar trebuie sa ne lamurim in maxim 3 luni...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Ha, ha, ha, ce senzatie zici?  :lol: :lol: :lol:

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vasile

#950
Quote from: vasile on February 17, 2017, 11:39:43 AM
Nu sunt șanse. Încă un articol din seria prostiilor emise de PG fără a se consulta cu cei responsabili de proiect. Eu văd sfârșitul lui mai ca fiind fezabil, asta în cazul în care se exclud posibile amânări cauzate de procese cu Antreprenorul.

http://sectorul4live.ro/gabriela-firea-pasajul-de-la-piata-sudului-inaugurat-dupa-paste-exista-o-intarziere-dar-nu-ni-se-poate-imputa/

Hahaa!!!

TibiV

Cred ca se refera doar la pasajul rutier...

Desi este cam "de gaga"... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Un reportaj de zile mari al userului misterr de pe MetrouUsor de astazi...
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3942&start=14#p234416

Cu riscul de a va enerva, voi prelua cateva din pozele lui si voi folosi si pozele mele de saptamana trecuta pentru a evidentia diferentele/progresul...

Quote from: TibiV on March 18, 2017, 11:30:38 PM
...  daca nu v-ati prins, avem bordura laterala pana la intrarea in pasaj si dupa, cat a prins camera.

Quote from: misterrPartea 2/6:


Quote from: TibiV on March 18, 2017, 11:30:38 PM
...hidroizolatia este completa...


Quote from: misterrPartea 2/6:



Quote from: TibiV on March 18, 2017, 11:29:42 PM
Deci este clar ca vor face un terasament zdravan. Foarte bine!

Quote from: misterrPartea 4/6:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#953
Quote from: TibiV on March 18, 2017, 11:26:00 PM
Interesant....


Quote from: misterrPartea 5/6:


Quote from: TibiV on March 18, 2017, 11:27:51 PM
... au ajuns cu armarea si tunarea betonului pana aproape de nivelul solului


Quote from: misterrPartea 5/6:


Quote from: TibiV on March 18, 2017, 11:24:10 PM
Domnul cu mustata ma cearta ca "nu e voie sa faceti poze". Nu a stiut sa imi explice de ce nu e voie...


Quote from: misterrPartea 6/6:

Quote from: TibiV on March 18, 2017, 11:24:10 PM
Cimitirul s-a ales si cu tencuiala decorativa... Mai au de facut doar soclul...

L-au facut si pe ala.
Soclul...
Quote from: misterrPartea 6/6:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Si, in premiera absoluta !....
Quote from: misterrPartea 3/6:
Interior PP2 (singurul în care se lucrează):



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Preiau cateva din poze postate luni, 27 martie, de userul GPS pe MU aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3942&start=21#p234732

Faimosul "trotuarel" (care este diminutivul de la trotuar?...) dintre accesul PP4 si gardul cimitirului

Se instalau bordurile

Iar la rampa Nitu Vasile...

.... se pun si aici bordurile !


Lucrurile "se misca".
Greu, dar se misca....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Exista norme de proiectare pentru latimea pasajelor pietonale, dar nu exista pentru trotuarele pe care se iese? Pasajul e mult mai lat decat trotuarul, ce planuri de capacitate au facut?

Dominik

^^
Mda, frumoase progrese la o saptamana distante, ar fi ok sa o tina tot asa !!!
You're in Steelers Country

robert_b

#958
 Surpriza ! Azi doamna primarita ne anunta azi intr-un comunicat de presa ca lucrarile sunt abia la 63% si cum il mustruluiete ea dur pe constructor printr-o scrisorica  :lol: Oare a uitat ca tot ea a stabilit termenul de finalizare pentru finalul anului 2018, potrivit unei hotarari adoptate de Consiliul General in 2016 ?
Pana atunci noi o sa asteptam cuminti in trafic, in conservele noastre metalice si ne pregatim pentru trecerea la modelul indian de transport.

raresc

azi dimineata era forfota mare in zona pasajului. Maturau muncitorii, multe utilaje si camioane. Nu am putut face poze din pacate ca eram in mers.
Daca o sa mentina ritmul asta cred ca se poate inaugura pasajul dupa Paste.