[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Poze de duminica, 19 oct. 2014.

Traseu pe dreapta santierului (venind de pe M.Bravu spre Pta. Sudului) unde pietonilor li s-a lasat o cararuie care da direct in benzinarie.






... un podet peste un sant...









poza de la nivelul benzinariei, dupa ce urci cateva trepte...



armaturi pentru PM:





Probabil sapatura pentru accesul in pasajul pietonal:



Se mai vede in poza cate o sarma din gardul de protectie din jurul santierului...






Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Interesant este ca pe santier nu era nici un muncitor, doar un paznic.
Ei si, doar era duminica, nu ?...
De, dar era duminca si pentru cei cel putin 60 de oameni care munceau pe rupte la 1 km distanta, la pasajul suprateran MB-Vacaresti....

De cati oameni ar fi fost nevoie ca sa lucreze Kelly si sa se bage armaturile pentru PM ?

Oricum santul pentru PM nu are mai mult de 30 metri lungime - santul dinspre axul drumului, de langa linia de tramvai.

Celalat sant mi se pare prea in margine. Nu ar trebui sa fie undeva in dreptul marcajului care delimiteaza pe sosea banda 1 de banda 2 ?  Aici mi se pare ca este prea in dreapta,. dar poate gresesc eu sau ce mi se pare sapatura pentru
PM este altceva...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Azi dimineata, la 8, trebuia sa ajung din Vitan la Progresul. Si daca tot au deschis pasajul MB, am facut stanga pe MB - inainte pana la P-ta Sudului- Nitu Vasile-Izvorul Rece - Drumul Gazarului- Giurgiu - Progresul.
Am facut 12 minute pana la Sos Giurgiului si 6-7 minute pe ultimii 500 m (vreo 3-4 am stat la semafor sa ies de pe D Gazarului). Oricum , am evitat Tineretului-Citymall.

La piata Sudului eu am trecut fara probleme, insa din sens opus, coada incepea de pe Obragia, nici nu vreau sa ma gandesc ce era pe Berceni/Oltenitei.

Am apucat totusi sa fac si 2 poze, si spre surprinderea mea, se lucra, erau cel putin 20 de muncitori pe santier pe o burnita rece:

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ion59

Parcă este același constructor ca la Mihai Bravu! Ar trebui să se mute cu toată forța de muncă la acest nou obiectiv, odată ce se încheie lucrarea de acolo. Dacă fac asta, lucrurile vor deveni mai evidente, chiar dacă urmează iarna.

BIGRED1984

Salutare,
Din punct de vedere al traficului auto, cred ca o sa fie ceva foarte bun.
1) Totusi ma intreb daca traficul pietonilor nu o sa fie cumva mai greu si ma gandesc in primul rand la cei ce vin de pe partea dinspre Secuilor.
Acum, poti traversa pe la rond, pe la trecerea de la Scorusului si pe la Secuilor. Dupa, se va traversa doar pe la rond sau pe la Secuilor dar prin pasaj. Trecerea de la Scorusului era foarte importanta pentru cei ce vin cu RATB dinspre Vacaresti, in viitor vor veni toti spre rond pentru a ajunge pe partea cealalta - traverseaza mai multe treceri de pietoni si distanta e mai mare.
Nu stiu daca fizic se putea (stiu ca e metroul si noul pasaj dar nu stiu cotele , daca exista loc si pentru un pasaj acolo) dar oare nu s-a ratat un prilej sa se faca si un pasaj subteran de pe o parte pe alta ?
2) In alta ordine de idei, din cate citesc eu PUZ-ul, statia de tramvai de la metrou se muta langa sora ei din intersectie, ma intreb daca tramvaiul va mai opri in ambele cum face acum (cea dinainte si de dupa intersectie) - eu zic ca probabil nu , prima va ramane pentru tram. 1/17 iar cea de dupa pentru 11/34.
3) Oare s-a gandit cineva la traficul de pe Secuilor, banuiesc ca o sa devina obligatoriu la dr. dinspre Brancoveanu.

Astept sa vad ce iese, am asteptari mari de la Astaldi.

dr4qul4

bine te-ai alaturat comunitatii.
In ceea ce priveste traficul dinspre secuilor cred ca va fi ca la Unirii. Stiu ca traficul este mult mai mare decat pe straduta de la horoscop, dar cine va dori sa faca stanga acolo probabil va merge catre Nord si va intoarce la giratoriu si apoi o va lua prin pasaj.
Foarte putini vor fi cei care vor face stanga pentru ca la P-ta sudului sa faca din nou stanga.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BIGRED1984

#36
Merci de urare, bine v-am gasit (oficial, cu cont)
Da, normal, fac giratorul de la Nitu Vasile dar e deja plin din 3 directii, la asta refeream. Atunci va fi din 4.
Ma gandeam asa, daca s-a pus problema asta.
Ar mai fi si varianta sa se faca str. Husi sens unic, cu iesire in Oltenitei, si apoi faci giratoriul de la Piata Sudului.

dr4qul4

giratoriul de la nitu vasile va fi gol. acum e plin si pentru ca se blocheaza la piata sudului, pe unde se varsa toti cei care vin de pe cele 3 strazi.
Dupa ce termina si strapungerea N grigorescu- Ion Iriceanu traficul in zona va fi mult mai bun.

Nu stiu insa pentru cat timp deoarece am o banuiala ca in 2-3 ani vor incepe sa faca ceva la eroii revolutiei
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#38
^

Sper sa ai dreptate. Sper si mai devreme....
Pentru ca este una dintre putinele intersectii din Bucuresti care in fiecare dimineata functioneaza doar cu 4-5 politisti care dirijeaza traficul. Altfel s-ar intepeni complet.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Alerta de gradul 0 pentru cei care locuiesc in Berceni si trec zilnic pe la Pta Sudului !!!!

De maine, luni 10 nov. 2014 se schimba complet circulatia in intersectie.

Se pare ca se apuca si de rampa Nitu Vasile -> Vacaresti.

Poze imediat ce se incarca, adica 10 minute.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Circulatia pe sensul Nitu Vasile - Vacaresti se va face de maine dimineata pe breteaua pe care inainte era statia de cap de linie a troleibuzelor.

Astazi s-au facut marcaje galbene si s-a inchis circulatia. Prima poza este de pe Oltenitei cu breteaua fostui cap de linie, spre giratoriul N.Vasile...



Acum invers, de pe bretea (care va avea 3 benzi!) spre Oltenitei, direct spre Sun Plazza









Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Acum de pe trotuarul cu Sun Plazza spre fostul capat al lui 76....





Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Dar si in fata Sun Plazza a aparut o bretea, un sfert de "giratoriu", pare sa fie pentru taximetristi...







Masinile care vin spre mine sunt cele care vin de pe Oltenitei spre Pta,Sudului

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Pozele anterioare par sa arate ca este vorba DOAR despre cei care merg de la Nitu Vasile spre Vacaresti.

Si asta pentru ca in dreptul Pietei Sudului (intre piata si scoala generala de pe partea opusa) a aparut un marcaj nou cu galben, care sugereaza ca actualul sens intersectie Pta.Sudului - Obregia va fi despatit in doua, pentru cei care vin de pe Obregia/Nitu Vasile spre Oltenitei-Pieptanari:



sorry pt calitatea pozei, greu sa faci poze din mers cu mobilul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Si acum stadiul lucrarilor la pasaj.

De pe rampa Vacaresti - Nitu Vasile a disparut Kelly...













Santul PM din dreapta...





sapatura pentru pasajul pietonal





Se vad niste profile metalice iesind din paman. Poate ne explica un constructor ce-i cu ele...



Vedere in ax spre pasajul suprateran M.B.-Vacaresti



Si aici PM stanga (sens M.Bravu-N.Vasile), cel de langa linia de tramvai. Nu inteleg de ce l-au umplut cu pietris...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)