News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

^Mesajul era din 30 octombrie, atunci mai erau destule lucruri de facut.

Cristi N

#1291
Unii dintre stalpi au inceput sa se cojeasca, daca imi aduc aminte bine o parte sunt noi si o parte sunt reutilizati dupa ce au fost vopsiti. Se pare ca tratamentul nu a fost cel mai bun.
Stalp din centrul intersectiei pe partea spre Nitu Vasile.


Al doilea stalp, pe trotuarul dinspre Nitu Vasile, deasupra pasajului.


Blocul de masura si protectie pentru iluminatul din intersectie si cred ca si instalatia de semafoare. Mai demult usa era pe jos, apoi a fost lipita cu scotch, as putea spune ca acum arata bine. Nu stiu ce solutie ar putea fi adoptata, tabla rugineste oricat de bine ar fi vopsita iar plasticul este vandalizat.


voicul

E arta moderna. Isi schimba infatisarea dupa vreme si perioada de timp de la darea in functiune.

Are si nume arta asta: "merge si asa!"

TibiV

#1293
Poze de ieri, 11 februarie, la ora 13...



O masina de politie locala care bloca accesul pe banda 2




O mare dezamagire ca nu au pus NJ....
Garduletul ala nu va avea nici un efect in cazul patrunderii pe contrasens involuntare, in urma unui accident...
Iar pietoni acrobati se vor gasi destui, care sa o ia peste sau pe sub gardulet.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ionut_16

Gardurile astea albastre sunt puse pentru "design" prin tot sectorul 4, vor sa fie ceva frumos si colorat

TibiV

Baluta s-a mai razgandit...
Quote
Daniel Băluță a creat un sondaj.
3 decembrie la 11:39 ·
Cunoaștem cu toții aglomerația ce se creează zilnic pe Calea Văcărești, la intrarea în Pasajul Piața Sudului.
Pentru a fluidiza traficul în zonă, sunteți de acord cu montarea unor separatoare de sensuri care să impiedice intrarea în coloană a mașinilor aflate pe benzile din stânga, destinate intrării în pasaj?
https://www.facebook.com/daniel.baluta.ps4/posts/2284777998479468

Baluta propune separatori (borduri/garduri/NJ - whatever...) in dreptul strazii Martisor (probabil de la Arhivele Nationale pana la parapetele pasajului) dar daca veti citi comentariile, veti vedea ca multi locuitori din S4 au propus exact ce am sustinut si eu in urma cu 2 (doi) ani, atunci cand Baluta era inca fericit cu pasajul...

Quote from: TibiV on October 29, 2017, 09:52:37 PM
Intamplator, Baluta (care se pare ca are si el o drona) a postat pe 5 octombrie:
https://www.facebook.com/daniel.baluta.ps4/videos/1817811595176113/
Quote
Una dintre cele mai frumoase artere din Capitală, hulite de șoferi ani la rând din cauza lucrărilor mult întârziate la pasajul Piața Sudului, a devenit astăzi un bulevard cu care ne mândrim. Circulația se desfășoară în condiții normale, trotuarele au fost refăcute și covorul asfaltic a fost înlocuit, tramvaiele și-au reluat traseele inițiale, iar conducătorii auto au scăpat de coșmarul traficului infernal.

Si iata ce frumos se vede "gatuirea" de la Arhivele Nationale/Martisor:

Baluta a uitat sa scrie in postare ca este vorba despre Vacaresti... :D
Filmarea a fost facuta, evident, in week-end pe la pranz... ;)

Dar seara este permanent ambuteiata breteaua pentru stanga spre Berceni/Oltenitei...

Marea problema (s-a discutat mult "dincolo") este faptul ca breteau aia are initial 2 benzi, dupa aia 3, dar intrarea pe bretea este pe o singura banda (fix intre Arhivele Nationale si str. Martisor).
Asa ca "smecherii" vin lansat pe banda 2 (care devina banda 1 de intrare in pasaj) ca sa intre "la ciupeala" pe bretea, deci blocheaza banda din dreapta de intrarea in pasaj....

Acolo rezolvarea este destul de simpla si (zic eu) nu foarte costisitoare.
Acolo trebuie taiat "pintenul de deal" dintre Arhivele Nationale si str. Martisor (piloti forati, zid de sprijin), facute doua benzi din fata parcarii de la Arhive (acolo unde se vad 4 masini parcate una langa alta, sub sageata rosie) si mutat trotuarul spre dreapta cu 3,5 metri, langa noul zid de sprijin...

Dpdv tehnic pare un fleac fata de restul lucrarilor, dar trebuie sa ia cineva o decizie in sensul asta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#1296
Ieri la pranz am trecut pe acolo si se spargea trotuarul intre parcarea de la Arhivele Nationale si strada Martisor...
Adica exact acolo unde in ultima poza din postarea precedenta este pusa sageata rosie "1 banda de intrare pe bretea".

Si ce sa vezi ca posteaza, tot ieri, primarul S4?...

https://www.facebook.com/daniel.baluta.ps4/posts/2331313467159254
Quote
În urmă cu două luni, peste 10.000 de oameni și-au arătat interesul pe această pagină pentru a găsi o soluție la aglomerația din fiecare seară de la Pasajul Sudului, pe sensul de mers dinspre Tineretului.

Cei mai mulți dintre dumneavoastră au sugerat creșterea numărului de benzi pe breteaua care leagă Văcărești de Olteniței. Asta vom face!

Chiar dacă soluția constructivă este destul de complexă, aceasta este singura modalitate prin care putem să scurtăm semnificativ timpii petrecuți în trafic.

Si ca dovada a postat si o poza...


Sa fie intr-un ceas bun!!...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vasile

Minunatul de primar Băluță a demarat lucrările acolo fără acorduri, avize, pe baza un proiect tehnic neînsoțit de expertiză tehnică și DALI, fără a avea acordul PMB, beneficiarul proiectului cu finanțare europeană. Sunt curios ce părere are ISC, deși aceasta s-a dovedit a fi de formă în multe situații...

TibiV

In ultima poza (cea de pe FB-ul lui Baluta) se vede un stalp cu "oprirea interzisa".

A devenit "personaj"... "Stalpul lui Baluta"

Trei seturi de poze despre evolutia lucrarilor timp de 10 zile la stalpul cu pricina... :D

Prima serie: 4 aprilie



Largirea intrarii spre str.Martisor - in faza incipienta


A doua serie: 10 aprilie
Intrarea la Arhivele Nationale





Cata grija au avut de stalpul ala... L-au "ocrotit" frumos cu bordura.... ;)

Au betonat intrarea largita pe str. Martisor


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

A treia serie: 14 aprilie

Se vede ca stalpul sustine linia de contact a troleelor...

... si la fel de bine se vede ca tot o singura banda este pentru intrarea pe bretea...

Aici mai lipsea doar asfalt...


https://imgur.com/a/l9BO2QL
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduC


paullie

Quote from: TibiV on April 23, 2020, 12:19:47 AM
... si la fel de bine se vede ca tot o singura banda este pentru intrarea pe bretea...

Geniali!! Astia ar trebui sa se inscrie in MENSA

Goldmund

#1302
@Cristi N

Tabla trebuie galvanizata/zincata si arata bine ani de zile. Stalpii au nevoie de vopsele metalice, Emailuri care contin si un grund. Cred ca e vorba doar de bani, daca un lucru arata de la inceput bine si "tine" la intemperii...

Telvanni

Ma scuzati...dar ce s-a facut acolo? Eu credeam ca vor face inca o banda pentru a nu se mai face blocaj din cauza celor care nu vor sa intre prin pasaj.

TibiV

S-a facut o xxx!...

(Ionut este foarte riguros cu expresiile folosite pe forum... Inlocuieste xxx cu cele mai obscene cuvinte care iti vin in minte....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)