[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Cristi N

#1260
Iesirea/intrarea din Oltenitei ese deschisa de aproximativ o saptamana. Inca nu e terminat KFC-ul din locul barului de alaturi dar ala nu ne intereseaza prea tare.

Daca se desfiineaza semaforul de la Sun Plaza ar fi 2 variante:

  • Se permite in continuare virajul la stanga Mihai Bravu -> Sun Plaza. In cazul asta cred ca vom avea minim un accident pe saptamana
  • Se blocheaza virajul la stanga si pentru a intra dinspre Mihai Bravu va trebui sa intorci la Piata Sudului sau Nitu Vasile

Cred ca varianta optima ar fi sa se blocheze virajul la stanga dar semaforul sa ramana si sa ii adauge sistemul cu buton pentru pietoni. Acelasi sistem ar trebui montat si la trecerea de pietoni urmatoare spre Pasajul Mihai Bravu.

TibiV

Asta nu este un DJ...
Semafor cu buton pentru pietoni (care circula acolo non-stop) nu va aduce nici o imbunatire reala...

Pe de alta parte...
Pe pagina precedenta puteti vedea dezastrul cu peroanele statiei de tramvai PP1 de la Mega Image/benzinarie...
Colegul survola a postat ieri pe MU "solutiile" gasite dupa probele RATB cu tramvaie "reale"....

Prima este o  mizerie de nedescris... Peronul PP1 spre Romprim...

Ceva mai decent, peronul PP1 spre Pieptanari/Eroii Revolutiei...


Iar daca vorbim despre "acrobatiile" de la Secuilor, iata ca nu sunt deloc rare...Mamaaaaa, ce de permise as lua daca as fi politai....




Sungurul lucru bun este ca se pare ca au incepu sa "miste ceva" la bordurile dintre Secuilor si giratoriul Nitu Vasile...




Toate imaginile sunt aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=4117&p=255608#p255502

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

Quote from: TibiV on October 08, 2017, 12:18:37 AM


Asta este exemplul perfect de ce nu merge nimic in tara asta. Daca toti, de la politicieni pana la functionarul de rand, gandesc "las' ca merge si asa" si pe toti ii doare fix in cur, nu o sa ne dezvoltam niciodata, decat asa din inertie. :((

Cat de imbecil sa fii incat sa verifici gabaritul unui vagon de tramvai? Iar dupa ce ai observat ca ai facut o prostie cat tine de mare, sa iei trotuarul la ciopartit, nu care cumva sa calculezi cat este nevoie sa fie retras trotuarul si facuta o lucrare cat de cat OK.

Exact aceeasi imbecilitate a fost si la Craiova, tot cu tramvaie. Au facut peroanele noi prea departe de sina, a ramas un ditamai spatiul intre peron si scara. Care-i justificarea? Peroanele au fost facute pentru tramvaie moderne, low-floor, etc. etc. >:(

cezar-mario2012

 Dar voi știți de ce este strâmbătura aceea acolo? Nu este vorba de gabaritul tramvaiului, ci de partea din spata, care la schimbarea direcție face o buclă mai mare. Acum ce ar trebui să fi făcut?  Bineînțeles această lucrare trebuie făcută din prima.

rizzuh

Da, exact. Este vorba de gabaritul tramvaiului, gabaritul trebuie luat in calcul si la curba, nu doar in linie dreapta. Asta daca vor sa foloseasca acea cruba :)

Ce ar trebui facut? Calculat exact spatiul necesar pentru bucla, taiat frumos si curat din trotuar, pusa bordura. Acolo nu au taiat trotuarul, l-au ciopartit si au pus bucatile din bordura cum au nimerit. Uita-te la ce groapa a ramas intre bordura si trotuar. Iar in capat, imediat dupa macaz, nu puteau sa taie si acolo, sa faca un nou "colt"? Chiar trebuia sa revina cu bordura spre sina, pentru ca imediat dupa sa se termine?

Adica: modificarea a fost facuta in bataie de joc. Asta este problema. >:(

TibiV

Ooooooops !
Operatiunea "Soc si groaza"...
In seara asta bordurile erau insirate de aici...
Quote from: TibiV on September 18, 2017, 12:22:28 AM

... si pana aici !
Quote from: TibiV on September 18, 2017, 12:22:28 AM
Spre giratoriu au aparut si bordurile

Ambele randuri de borduri sunt insirate, desi aseara NU erau...
Intre ele deocamdata nimic, dar tot este "un pas mic pentru un antreprenor, un salt urias pentru omenire"... :D

Va dati seama ca este o lucrare incredibil de dificila, daca le-a luat 3 saptamani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Consider ca lucrarea "CONSTRUCTIA Pasajului subteran Piata Sudului" "poate fi trecuta la "Lucrari finalizate"...
Din punctul meu de vedere, este terminat din vara....

Ultimele noutati, mai mult "finisaje", au fost postate astazi pe userul misterr pe MU...
In principiu stalpi pe care avem firele de contact pentru troleibuze...
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=4117&start=14#p256707

Sunt insa cateva poze absolut remarcabile legate de incompetenta MAXIMA a celor care au condus acest proiect...

"Minunata" frezare, "muscatura", din peronul statie de tramvai.... "Vai, am uitat ca tramvaiele vireaza aici !"...









(Cum era daca tramvaiul nu avea "sanfrem" in spate din constructie?...)

Iar aici avem separarea sensurilor intre Piata Sudului si giratoriul Nitu Vasile...
Am pus si eu niste poze in urma cu cateva saptamani, dar lucrarile au progresat "brusc" in ultimele zile...

Se pare ca aia care vin pe Secuilor nu mai pot face stanga decat daca le place sa schimbe pivotii de 4-5 ori pe an... :




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi


strumf11

Quote from: Tavi on October 22, 2017, 05:30:33 PM
Urmeaza gard electrificat? 
N-ar fi rau .....de cate ori trec pe acolo seara, ma trezesc cu cate-o baba cu sacosile in mana care nu vrea s-o ia prin pasaj si face slalom printre masini ....(ma refer la fostul semafor de la secuilor).

Sent from my HTC_M10h using Tapatalk

Telvanni

Stalpi pe mijlocul trotuarului.
Nepasare!

vasile


GDPR

De ce nu s-a finalizat montajul balustradelor din inox la pasaj?

TibiV

Duminica, 29 octombrie.
De la giratoriul Nitu Vasile pana in pasaj avem separare continua a sensurilor.
Plus asfalt, dar inca nu au instalat stalpii de iluminare pe care ii sugereaza cablurile...





Ce frumos se vede VMS-ul....

... dar este clar ca fara gard despartitor pe mijloc se va lasa cu multe accidente.

Nu mai exista nici o intrerupere pe nicaieri. De ce or mai pastra indicatorul "Ocolire prin dreapta" ?....

Astia chiar nu vor sa puna nici un parapete ?!... Aici incepe curba in panta...

VMS-ul functioneaza si aici...

Si chiar si aici ar trebui macar un gard anti-pietoni (sau pro-viata pietonilor)...


Pozele le puteti gasi si full-size aici: https://imgur.com/a/rvHA2
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Cum stati cu blocajele în zona? Mai sunt probleme?

danutzu_1069

@tibiv, la coborarea in curba la stanga, nu cred ca este necesar ceva despartitor...
Daca scapa ceva de sub control la coborare, va lovi peretele din dreapta.
Iar la urcare... poate asta ar fi motivul... dar totusi esti in urcare, viteza nu poate fi mare..