[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

Duminica, 10 septembrie, se reia circulatia normala a liniilor de tramvai la Piata Sudului - 1, 11 si 34.
Ceea ce inseamna ca lucrarea este "cam gata".
Eu nu am mai pozat de la inaugurarea completa a pasajului subteran, din momentul ala au fost doar maruntisuri si finisaje...

Colegii de Metrou Usor au fost insa mult mai constiinciosi...
Veti gasi doua fotoreportaje foarte bune, facute vineri, 8 septembrie, ziua in care s-au facut si probele pe linille de tramvai.



Sunt undeva pe la 150 de poze, dar ca sa nu renuntati din start va pun doar cateva dintre ele...



Observati catenara tramvaiului...

... au montat-o in doar doua zile

Vacaresti, vedere spre Splai...

... superba poza. In fundal podul Mihai Bravu peste Splai

Rampa de intrare Vacaresti

Vedere spre Barncoveanu...

... scrie clar ce faceau:


Pentru toate pozele, aruncati un ochi pe Metrou Usor... Merita.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Astazi, duminica 10 septembrie 2017, a fost mare "inaugurare" la "Pasajul Piata Sudului".
Mai exact s-a realizat penultimul pas spre revenirea la normal: a fost reluata circulatia tramvaielor la suprafata.
Pentru mine astazi a fost zi de lucru normala, asa ca va ofer doar ce am vazut "rutier", in mare graba, dar este interesant... ;)

Venind dispre Nitu Vasile, exact unde incepe scuarul central in dreptul cimitirului...

... am inaugurat, dar balizele de santier sunt inca prezente...

... au instalat si panourile de alucobond din capete...

.... Ce frumos se vede "Pasajul Piata Sudului" (pe rampa de intrare Vacaresti am impresia ca nu a incaput, si acolo este doar "Pasajul Sudului", dar era intuneric cand am venit acasa si nu am poze)....

... dar asta este super "cool"!
Fiind panouri luminoase, poate doar azi a fost 50 km/h...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Dar hai sa iesim din pasaj...
Marcaje proaspete pe asfalt! De fapt masina de marcaje lucra pe sensul opus, marca banda 1...

... iar organizarea de santier este in  continuare in "alveola" de la Castani

Continuam pe Vacaresti, accesul spre/dinspre Sun Plaza.
Se vede diferenta de nuanta intre marcajele noi si "zebra" veche....

... iar aici este o trecere de pietoni cu doua mici "insule". Cam mare coada de masini din sens opus...

Este cu adevarat confortabil sa conduci cu marcaje atat de clare pe sosea...

... doar ca marcajele noi se termina fix la intrarea pe pasajul Mihai Bravu
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

@TibiV: Mulțumesc pentru toate fotoreportajele pe care le-ai făcut despre lucrarea asta! Foarte clare, nici n-a fost nevoie să cunosc proiectul.

TibiV

 :zen: Multumesc...

Noutati de astazi..

Nu stiu cum se numesc tehnic acele "afisaje" pe care apare limita de viteza:

Dar in seara asta am observat ca functioneaza asa: 10 secunde "50 km/h", 3-4 secunde... "stema" PMB, in culori...
Modestia, bat'o vina de Firea!...

Iar pe sensul Vacaresti->Nitu Vasile, chiar inaintea "alveolei" de la Arhivele Nationale, au instalat pe un stalp doua astfel de "afisaje electronice": unul mic cu "50/stema PMB" si unul muuuuult mai mare (mai lat - la fel de inalt, dar de 5 ori mai lat) pe care scrie pe doua randuri "PASAJAUL PIATA SUDULUI / PASAJ DESCHIS".

Nu am facut poza pentru ca m-a luat prin surprindere - aseara nu era acolo.

Incerc sa fac o poza zilele astea... Mi s-a parut "spectaculos"...
(Mai ales raportul cost/informatii utile... :D )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduC

^^^ SMV?! Semne cu mesaj variabil. Asta dacă ar fi sa traduc din engleza Variable Message Signs VMS.
Mulțumesc pentru toate reportajele. O placere uneori frustrantă

TibiV

Daca ai sti cat de frustrant a fost sa fac reportajele alea atunci cand NU se intampla mai nimic...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Acadelele alea albe din prim plan, de pe zona mediană, sunt guri de aerisire/ventilatie?

Cristi N

Cred ca asta e rolul lor, sub zona respectiva este statia de pompare pentru canalizarea din pasaj.

dumbravaandrei

@Ionut
Sunt sorb pentru canalizare (altfel nu ar curge apa pluviala). Sunt destul de folosite prin RO, nu numai la pasaje ci in special la magistralele de apa din sisteme centralizate (RADET/CET). Este o metoda eficienta de a proteja sorbul de infundarea prin gunoaie.

danutzu_1069

@dumbravaandrei
Nu, sunt guri pentru ventilatie.
Pai daca apa pluviala trebuie sa ajunga pana la cotul ala.... iti dai seama cata apa este in pasaj.
Si cum ar curge apa pe acolo??

Pentru scurgerea apei din pasaj, exista rigole-bordura care fac treaba asta...

dr4qul4

cineva cred ca a chiulit la fizica :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Cica Nea'Nicu si coana' Leana se duc la inaugurarea unui baraj al unei hidrocentrale...
Dau aia drumul "demonstrativ" la "prea plin" si curg apele inspumate de sus....
Leana il intreaba pe inginerul sef: "Da' nu ar fi mai frumos sa curga de jos ins sus ?"
Incurcat, inginerul raspunde "Da, tovarasa, ar fi frumos, dar nu ne lasa Legea gravitatiei..."
Leana nu mai zice nimic... Pe moment.

Dar seara, inainte de culcare:
"Nicule, cand ai dat tu Legea asta a gravitatiei, ca nu-mi aduc aminte ?...."


;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

Quote from: RaduC on September 13, 2017, 12:01:47 AM
^^^ SMV?! Semne cu mesaj variabil. Asta dacă ar fi sa traduc din engleza Variable Message Signs VMS.
Traducerea folosită oficial în română este ,,panouri cu mesaje variabile".

RaduC