News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Pasajul Piata Sudului

Started by Ionut, September 21, 2011, 01:07:38 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

Vasile, multumim !
:cheers:
Ti-a scapat insa cea mai tare veste:


Poza a fost facuta de userul realistul de pe MU, si puteti vedea tot reportajul aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3993&start=28#p242529

Mai preiau doar doua poze cu accesurile PP3:




Despre ultimele doua poze nu pot sa spun decat: "Doamne, mare Ti-e gradina !..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Poate ne ajuta @Vasile cu rapunsul la intrebarea: de ce au taiat parapetii, dinspre peroane, la PP3.
Eu presupun ca din motive de "arhitectura" sau spatiu util pe peron. Una e sa fie un perete butucanos de juma de metru grosime, alta e sa fie o balustrada de inox.
Si daca e asa, de ce nu au gandit / facut din faza de turnare?

@TibiV, stiva de traverse... nu e un motiv de bucurie. Cand o sa le vedem insirate... atunci deschidem berea...
(nu am uitat... tot o sa o facem...  :lol: :lol:)
:cheers:

vasile

Pentru a permite unor retardați unde să se refugieze în caz că vine tramvaiul și ei sunt exact unde nu trebuie.

TibiV

?!?!?!  :o

Si ce vor face retardatii ?
Vor sari in pasaj de la 3 metri inaltime ?
Sau se va turna un planseu ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069


Mie imi mai vine o varianta in minte, amintindu-mi de trenuri noi de metrou, Piata, Romana, peroane....

Oare, la proiectare s-a tinut cont de gabaritul tramvaiului?

TibiV

Aproape "gata" si parapetele celuilalt acces PP3....
Poza de astazi facuta tot de realistul.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Poze din seara asta postate pe MU de realistul aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3993&p=243173#p243169
Preiau doar cateva poze
Este "gata" si parapetele celuilalt acces PP3...

Au aparut stalpi pentru iluminare

PP4 cimitir

PP4 Secuilor



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Am trecut azi pe la 14-15 prin el (din ambele sensuri). Spre sud era o coada imensa, dar parea mai mult formata din cauza ca se asfalteaza pe Vacaresti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Userul misterr de pe MU a postat in seara asta mai multe fotografii: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=244&t=3993&start=42#p243410

Traverse de tramvai in zona PP3, in dreptul intrarii in Sun Plaza

In zona viitoriului giratoriu se concentreaza pe zidurile de sprijin pentru terasamentul tramvaiului...



... dar se vede ca mai au de lucru



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Traverse si in giratoriu, dar mai sunt si altele intre cele doua rampe Vacaresti

PP4 Secuilor



PP4 cimitir

Si multi stalpi pregatiti pentru a fi instalati, candva...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

in pasaj acum se circula pe benzile din mijloc. dar stalpii centrali nu sunt gata. au doar profilele in partea superioara.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nenea_hartia


TibiV

Quote from: dr4qul4 on July 01, 2017, 09:57:15 AM
in pasaj acum se circula pe benzile din mijloc. dar stalpii centrali nu sunt gata. au doar profilele in partea superioara.

Poza lui vasile de saptamana trecuta spune tot...

Aproape la fel arata si acum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

O poza din seara asta, intrarea in intersectie pe Oltenitei dinspre Sud se face acum pe o singura banda. Sper sa termine pana maine dimineata altfel o sa fie omor.


TibiV

Este din cauza reasfaltarii Caii Vacaresti.
Dar la asfaltare lucreaza doar noaptea (ma rog, dupa ora 20... Nu stiu cand termina.)
Curand va fi "ca'n palma" de la Oltenitei pana la Splai....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)