Author Topic: [B] Parcarile din Bucuresti  (Read 41406 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Cristi N

• Officer
Re: [B] Parcarile din Bucuresti
« Reply #135 on: October 31, 2017, 12:42:59 PM »
La Piata Sudului a inceput santierul unei parcari supraterane.

Randarea viitoarei constructii

Terenul ocupat de santier este hasurat cu gri. Ar fi interesant de suprapus si planul statiei de metrou care este in aceiasi zona, nu cred ca statia ar putea suporta o greutate suplimentara.

Azi dimineata era imprejmuita cu gard doar portiunea de spatiu verde

Probabil azi se ocupa si de cealalta parte unde era deja parcare, care acum era surpinzator de goala

Aici se vede si motivul, un agent de la locala care avea grija sa nu mai intre alte masini
« Last Edit: October 31, 2017, 12:45:24 PM by Cristi N »

panzer

• Hero
  • *
« Reply #136 on: November 01, 2017, 04:27:39 PM »
Șoseaua Pantelimon din București, redată, parțial, traficului. Poliția și-a amintit că Legea nu este discutabilă!

De câtvea zile, pe Șoseaua Pantelimon din Sectorul 2 al Capitalei, poliția locală a început eliberarea carosabilului de mașinile parcate în zonele cu staționarea interzisă. Aplicarea, în sfârșit, a Legii a dus la o circulație fluentă și reducerea pericolului de accidente.

Atentie la modul de operare:
De pe 30 noiembrie însă, câteva maşini ale poliţiei locale au început să patruleze în zonă, iar agenţii au informat propietarii maşinilor parcate despre amenzile pe care le riscă parcând maşina neregulamentar.
I-au informat verbal doar. Ultra civilizat. :gj:

La fel si pe Iancului acum cateva luni. Asteptam cu interes: Gara Herastrau, Dimitrie Pompei si FdG. Ca tot este acelasi sector 2.

Imi aduc aminte de Tipping Point: au facut curat in metroul de la New York si a scazut dramatic numarul de infractiuni si de oameni care circula fara bilet. Gradul de conformare a naturii umane e superb. Sau cum zice englezul "What goes around comes around!"

Doar o floare. Nu vine primavara. Dar merica ca si Proof of Concept.

voicul

• Hero
  • *
« Reply #137 on: November 01, 2017, 06:57:20 PM »
Nu e doar o floare sau deja sunt multe flori prin sector.
Depinde pe Barbu Vacarescu la Promenada ... rar si foarte rar mai vad cate 1 masina pe avarii. Deci lumea nu mai parcheaza.

Dar Park & Ride din Pantelimon ...?
Bucuresti - infrastructura special creata pentru statul in trafic.

ghrt

• Officer
« Reply #138 on: November 01, 2017, 07:51:12 PM »
Park and Ride din Pantelimon este doar un vis, vor mai trece ani buni până la finalizare, dacă va mai fi făcut.
Acum se poate parca relativ uşor în parcarea centrului comercial, oficial nu e voie dar cât timp nu rămâne peste noapte... iar locuri sunt întotdeauna destule.
În cartier este aproape saturat de maşini şi vor fi necesare parcări suplimentare.

Problema cu acel Park&Ride este că e aproape inutil. Va deservi cel mult locuitorii din Dobroeşti. Ceea ce cred că ar ajuta mult ar fi prelungirea tramvaiului (că a metroului nu cred că se va mai face în următorii zeci de ani) până după pod, în orş Pantelimon, spre Selgros, şi construirea acolo a unui Park&Ride.

panzer

• Hero
  • *
« Reply #139 on: November 02, 2017, 09:45:34 AM »
Primul experiment cu Park & Ride il vom vedea si analiza pe Bucurestii Noi. Acolo se lucreaza. O sa mai depinda un pic si daca termina lucrarile la sistemele de siguranta a circulatiei la Metrou (dealine parca 18 Ianuarie 2017). Deocamdata frecventa trenurilor pe M4 este destul de scazuta.

FYI: Se lucreaza foarte alert si la stradutele paralele cu bulevardul Bucurestii Noi. Cele care au dus 3 ani traficul deviat si care evident ca s-au deteriorat.

Eu unul cred ca P&R vor avea succes in timp: parcarea de la IMGB este mereu plina. Pe la 6:45 sa gasesti loc in ea. Oamenii merg pana la Sun Plaza si isi lasa acolo masinile. (Park and ride gratuit!, shhh, nu spuneti la nimeni!). Dar ramane sa vedem.

Depinde si de gradul de civilizatie. Daca P&R va deveni un rai al vanztorilor ambulanti, toaleta publica sansele sunt sa nu aiba succes. Chiar nu stiu daca e prevazut macar cu toalete.

In acest sens parcarea de la Otopeni Sosiri mi se pare cea mai jalnica dpdv al curateniei. La Otopeni avem paza (atat civila cat si armata) sisteme de supraveghere video, toalete in terminal, serviciu de curatenie si miroase in parcare ca la ferma de porci. In nici o alta parcare nu miroase asa. Or fi si oamenii de vina dar nici ei nu fac curatenie niciodata, nu vopsesc peretii, etc. E un cerc vicios (vezi mai sus despre New York). Si chiar azi am citit ce profituri are compania care opereaza Otopeniul.  >:(
Chiar nu pot schimba sistemul pe cele 3 etaje de scari, din var simplu in ceva usor de intretinut si spalat cu scule profesioniste?

Lyvyoo

• Youngster
  • *
« Reply #140 on: November 02, 2017, 10:21:08 AM »
Pe Mosilor au disparut echipajele care gonisera amatorii de parcare ilegala, pe sectorul Obor - Dacia. Ba mai mult, acum miniautobuzele lui Pandele de Voluntari si-au mutat capatul de linie pe prima banda de pe Mosilor, imediat cum iesi din intersectia Obor, goniti fiind de pe banda 1 din Colentina / intersectie Obor, unde blocau iesirea spre dreapta in Stefan.