Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Harry

anii '70. se construiau podurile a2 peste dunare








stangabriel


alecu26

Drumurile noastre POATE;

nenea_hartia


Harry

cine mi le-a trimis a zis ca ar fi vorba de A2 :-??

Tavi

A incurcat un pic borcanele :)
E 2A (DN2A) nu A2. In anii 70 nici nu cred ca exista A2.

frunzaverde

Quote from: Harry on November 18, 2014, 01:17:47 PM
cine mi le-a trimis a zis ca ar fi vorba de A2 :-??

Nu e cu siguranta A2. Podurile de la Cernavoda au fost construit la mijlocul anilor '80, si sunt poduri cu suprastructura metalica, in timpul constructiei ar fi aratat cu totul altfel. In plus, s-ar fi vazut podul vechi, care era deja acolo. De altfel, intre Cernavoda si Fetesti, inaintea deschiderii podului, nu a existat niciodata un bac sau o cale rutiera, pe insula formata de bratul Borcea si Dunare neexistand vreodata un drum.

Asta e cu siguranta podul Giurgeni - Vadu Oii. In anii '70, planul era ca odata si-odata, pe-acolo sa treaca A2, de asta a fost construit ca pod 2+2.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi


danutzu_1069

Quote from: Harry on November 18, 2014, 12:53:25 PM
anii '70. se construiau podurile a2 peste dunare




Categoric e Giurgeni - Vadu Oii.
Ca amuzament, as zica ca cei doi indivizi de langa Fiatul cu nr de Polonia, care sa uita in jos, as zice ca "butoneaza" la telefoane (mail, FB, etc)  O:-)

vancouver

Ca sa nu mai existe dubii: asa arata podul de pe DN2a de la Giurgeni acum, cam din acelasi unghi:

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Quote from: frunzaverde on November 18, 2014, 01:50:32 PM
Asta e cu siguranta podul Giurgeni - Vadu Oii. In anii '70, planul era ca odata si-odata, pe-acolo sa treaca A2, de asta a fost construit ca pod 2+2.

Apropo, cand si de ce s-a renuntat la varianta asta? Banuiesc ca tot in vremea lui Ceasca, caci doar atunci au facut Fetesti - Cernavoda.

carutasul

@danutzu1069 : asa sunt oamenii, mereu butoneaza ceva. Presupun ca butonau aparatele foto