Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

Excelent!

QuoteBoagiu inaugurează lucrările la tronsonul de autostradă Medgidia - Cernavodă

Ministrul transporturilor şi infrastructurii, Anca Boagiu, inaugurează miercuri lucrările la tronsonul de autostradă Cernavodă - Medgidia, contract reatribuit după ce MTIl a reziliat la începutul anului, din cauza întârzierilor, contractul încheiat cu firma franceză Colas.

Lungimea totală a tronsonului de autostradă este de 20,491 kilometri, din care 0,20 kilometri reprezintă zona de racordare la Autostrada existentă. Durata contractului este de 63 de luni, respectiv trei luni proiectare la care se adaugă 12 luni execuţie. Perioada de garanţie este de 48 luni.Obiectivul este finanţat din fonduri BEI şi Fonduri de Coeziune.

sursa: Capital

madad

Se pare ca in primavara lui 2013 sunt plauite foarte multe inaugurari de autostrazi. Sa speram ca D-na Boagiu isi va ascutii bine foarfeca :D

Ionut

#32
Quote
QuoteAnca Boagiu: Autostrada Cernavodă-Medgidia va fi dată în circulaţie la o bandă pe sens în 2012

"Stadiul în care se află tronsonul Cernavodă-Medgidia ne demonstrează tuturor că decizia rezilierii cu Colas a fost una foarte bună. Anul viitor românii care vor merge spre mare vor avea un traseu mult mai scurt având în vedere deschiderea circulaţiei pe podul de la Cernavodă, darea în circulaţie la o bandă pe sens a tronsonului Cernavodă-Medgidia şi finalizarea integrală a tronsonului Medgidia-Constanţa şi ocolitoarea Constanţa", a declarat Anca Boagiu.

sursa: ZF

Excelent. Sper ca Astaldi sa traga tare si sa faca pe un sens Cernavoda-Medgidia.

Si avem si poze de la Ziua Constanta















sursa: Ziua Constanta

Ce nod frumos la Valea Dacilor/Medgidia! Nice!


Ionut


Ionut

QuoteTronsonul Cernavodă - Medgidia din Autostrada Soarelui ar putea fi deschis pe o cale

Vineri, la ora 11.00, va avea loc conferinţa de lansare a lucrărilor la tronsonul Cernavodă - Medgidia din Autostrada Soarelui. Proiectul este realizat prin Programul Operaţional Sectorial Transport şi cofinanţat de Uniunea Europeană, prin Fondul de Coeziune. Valoarea totală a contractului de proiectare şi execuţie a lucrărilor este de 498.799.999,87 lei (fără TVA). Contribuţia UE este de 63.597.000 de lei fără TVA (12,75%).

Acest tronson începe la sud de oraşul Cernavodă, în zona nodului rutier existent, şi se termină în zona de intersecţie cu DJ 222, derulându-se la sud de Canalul Dunăre - Marea Neagră.

Se estimează că până la începutul acestei veri tronsonul Cernavodă - Medgidia din Autostrada Soarelui ar putea fi deschis traficului rutier, cu menţiunea că se va circula pe o singură cale.

sursa: Ziua de Constanta

OK, bun, sa vedem declaratii. Imi vine totusi greu sa cred ca va fi posibil "pana la INCEPUTUL acestei veri"... asta inseamna final de mai, deci haide sa zicem 3 luni daca deja se lucreaza... plus cat a mai facut Colas. Poate e o sansa pe un fir pana la FINALUL verii.

Ionut

Exact asa cum ziceam in postul anterior, era imposibil sa termine la inceputul verii... mai curand la finalul verii. La final de iulie.

QuoteVara aceasta vom circula pe toată Autostrada Soarelui

Victor Corban, directorul tehnic al Asocierii Astaldi S.p.A. - Max Boegl România SRL Cernavodă, a anunţat vineri, în contextul unei conferinţe de presă, că de la sfârşitul lunii iulie se va putea circula pe tronsonul Cernavodă - Medgidia din A2, pe un singur fir.

În cursul zilei de miercuri au fost reluate, aşa cum a precizat Corban, lucrările la acest tronson, lucrări care ar fi trebuit să înceapă, conform contractului, pe 5 ianuarie 2012, dar care au început mai devreme, în luna noiembrie a anului trecut. Acest lucru reprezintă la momentul actual un beneficiu, dat fiind faptul că poate fi considerat un avans binevenit în execuţia lucrărilor, cu atât mai mult cu cât iarna aceasta condiţiile meteo deosebite au compromis anumite lucrări de terasament de pe acest tronson. Cu toate acestea însă, constructorul şi beneficiarul (n.r. Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România) sunt optimişti cu privire la termenul de finalizare a lucrărilor.

La evenimentul de vineri a fost prezent şi Ştefan Mihai, directorul de proiect din partea CNADNR. Conform declaraţiilor lui Mihai, durata lucrărilor de execuţie a tronsonului Cernavodă - Medgidia din Autostrada Soarelui este de un an. Astfel, la data de 4 ianuarie 2013 acest tronson trebuie să fie finalizat.

sursa: Ziua de Constanta

Pozele sunt doar de la conferinta de presa... :ohno:

Ionut


rrs

#38
Salut,
in acest weekend am dat o tura pe A2 Bucuresti-Fetesti
Concluzii: pe primul sector Bucuresti - Fundulea (km 12-33) gropi in beton la imbinarea placilor, pe prima banda exact pe urma camioanelor
sectorul Fundulea - Drajna gopi tot pe prima banda, mai putine decat pe sectorul Bucuresti - Fundulea , pe sensul CT- B imbinarea intre asfalt si beton (la iesirea Fundulea s-a lasat iar si se simte destul de puternic la 120 Km/ora)
sectorul Fundulea - Fetesti asfaltul relativ ok
Banda doi mi s-a parut destul de buna, atata timp cat am mers pe ea, dar cum traficul a fost foarte lejer nu prea am mers pe ea, dar nici nu am vazut gropi.
Parapetele laterale au suferit destul de mult in aceasta iarna, utilajele de dezapezire le-au cam indoit, in multe locuri acestea sunt indoite in exterior sau in sus. Am vazut si vreo 2 locuri in care cel median era rupt in urma unor accidente, dar era marcat.
Deja se vedem varsta acestei autostrazi si nu stiu cati bani se mai aloca pentru reparatii/intretinere, stiu ca se trambita ceva de un PPP in care sa fie inclusa.

Imi pare rau ca am uitat aparatul acasa si nu am putut sa fac poze, poate data viitoare.

Later edit: acum am vazut ca au aparut si ceva poze de pe A2 sectorul Cernavoda- Medgidia si Medgidia-Constanta pe site-ul MT
link: http://mt.ro/nou/galerie.php

Ionut

Super! Multumim rrs pentru vesti! Asteptam si altele :) :cheers:

Pun eu aici o selectie de poze de pe MT ca sa fie mai usor de vazut:


























isotech_ro

daca pentru tronsonul Cernavoda - Medgidia, unde lucrurile sunt oarecum clare, existind promisiuni pentru un half-profile la 30.07.2012 (personal insa am rezerve privind respectarea acestui termen, datorita numarului mare de viaducte, poduri si traversari - cca. 24, daca nu ma insel), pentru tronsonul Valea Dacilor - Medgidia, cu termen contractual de FINALIZARE 30.06.2012 nu se mai stie nimic ???

radutm

Filmulet nou pe MT: Bypass Constanta si Constanta-Medgidia
Link: http://mt.ro/nou/articol.php?id=glf28_c
cont inchis

budrom

Quote from: isotech_ro on March 26, 2012, 01:58:46 PM
daca pentru tronsonul Cernavoda - Medgidia, unde lucrurile sunt oarecum clare, existind promisiuni pentru un half-profile la 30.07.2012 (personal insa am rezerve privind respectarea acestui termen, datorita numarului mare de viaducte, poduri si traversari - cca. 24, daca nu ma insel), pentru tronsonul Valea Dacilor - Medgidia, cu termen contractual de FINALIZARE 30.06.2012 nu se mai stie nimic ???
Sunt 26 de constructii (poduri, etc) acolo.
Nu crezi ca la sfarsitul lui iulie e gata, un sens pe Cernavoda-Valea Dacilor? Atunci ce zici de sfarsitul lui IUNIE?
Se mentine termenul sfarsitul lui IUNIE SI LA Valea Dacilor-Murfatlar, ambele sensuri nu mai e sigur inca, dar un sens si dupa 1 luna celalalt, da.
Asa a zis ministrul ieri, cand a vizitat santierele.
http://m.evz.ro/news/974369

adsailton92

Salut,.....remarci care apartin unui amator.....
Am vazut filmuletzul....si ce vreau sa remarc, e ca nu au terminat nici acum pe unele portiuni, instalarea parapetilor mediani.
Din pacate, la nodul "Ovidiu" lucrarile sunt slab reprezentate in teren.
Drumuri bune!

budrom

O minune va fi daca se va circula pe un sens Cernavoda-Podul DJ222, la 1 iulie. Tehnic, se poate asa, 24/24x7/7.
Niste lucrari pe acolo sunt subcontractate de camserv si boss-ul lor spune ca-i munceste la maxim pe angajati si vor termina la timp partea lor.
Dovada, in lipsa unor utilaje adecvate (plecate la alte portiuni din tronson), tasarea se face cu 8X4-urile supraincarcate!
Cum se vede in poza mt, afisata de Ionut.