News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

Banda de urgenta nu va fi re-asfaltata? :o

ghrt

S-a frezat şi e relativ la nivel. Însă e un mic bump, mic dar deranjant, când treci de la asfaltul vechi la cel nou.

De ce să se frezeze şi banda de urgenţă? E ok, cred că ar fi o risipă.

Se lucrează şi podul nr. 2 (Borcea?) peste Dunăre pe sensul Cţa-Buc
Cont (aproape) inactiv.

stangabriel

Asta da veste. Poate schimba si parapetii.

Skynick

Salutare

Ce mai stiti de asfaltarea portiunii Buc - Lehliu ? Se intampla ceva in primavara asta ?


MRS

Ieri am facut Buc-Cta(Agigea)-Buc. Nimic vizibil.. Buc-Fundulea mai rupt ca niciodata, mai ales banda 1


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...


Earthchild

#891
La începutul lunii am mers pe autostradă și primul tronson, cel construit de turci cu calea de rulare din beton, nu mi s-a părut mai distrus decât unele highways americane:

beton californian
   
Ce a construit Astaldi după Cernavodă este in alta clasa, e superb tronsonul, cred că cel mai frumos și bine construit până acum în țară.

PS: multumesc pentru dislikeuri.


Dominik

In perioada 8 aprilie - 31 mai 2017 se vor desfasura lucrari de executie covoare asfaltice pe Autostrada A2, pe sectorul cuprins intre km 104+500 – 117+500, calea 1 si 2.

CNAIR
You're in Steelers Country

Goldmund

Inseamna ca A2  DNCB - Lehliu  nu are nici o sansa sa fie refacut anul acesta.

Dominik

You're in Steelers Country

frunzaverde

#895
Quote from: Earthchild on March 14, 2017, 11:01:09 PM
La începutul lunii am mers pe autostradă și primul tronson, cel construit de turci cu calea de rulare din beton, nu mi s-a părut mai distrus decât unele highways americane

Exista multe drumuri mai distruse ca bucata aia din A2. In SUA, unde banii de intretinere ale infrastructurii sunt foarte putini (si distribuiti din bugetul federal pe baza unei accize de benzina foarte mici) cu atat mai multe. California are drumuri bune fata de alte state - cel mai rau drum pe care am mers eu a fost I-310 in Louisiana. La ultimul nod, o chestie imensa, multi-nivel, construit peste o mlastina (cu crocodili), betonul din parapeti era negru si mancat, fiecare dala de beton venea cu o groapa de ~2-5 cm la fiecare imbinare, totul arata post-apocaliptic. Tipul cu care eram in masina zicea ca e asa de muuult, si ca probabil n-a mai fost renovata de la constructie ca urmeaza sa intre in renovare in 2015...

Dar asta nu inseamna ca A2-ul romanesc nu e un dezastru - este. Daca nu poti circula la 130 km/h (viteza maxima legala) in conditii de siguranta si de minim confort este un dezastru. Si pe bucata aia eu cu mai mult de 90-100 eu nu m-as da, ca nu vreau sa ma duc la masaj si/sau doctor dupa drum si masina mai trebuie sa mai circule si ea si alta data.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Dominik

Astăzi până în jurul orei 20.00, pe sensul către Constanța al autostrăzii A2 (București – Constanța) se execută lucrări de asfaltare pe tronsonul kilometric 158+200 de metri – 158+600 de metri, iar din această cauză traficul rutier pe a doua bandă va fi restricţionat.
Precizăm că, la kilometrul 12, se vor executa lucrări la glisierele mediene, pe ambele senuri. Din această cauză prima bandă(sensul către litoral) respectiv a doua bandă (sensul către capitală)vor fi restricţionate. Lucrările se vor executa până în jurul orei 19.00.

CNAIR
You're in Steelers Country

ghrt

Pe A2 DNCB - Fundulea s-a încercat asfaltarea de probă a unor porţiuni de 100-200m, dar asfaltul respectiv s-a deteriorat relativ rapid. Probabil mai caută soluţii. Fundulea - Lehliu mi se pare ok.
Banda a doua este destul de bună în ambele sensuri iar drumul în general este mult mai sigur decât prin 2014-2015, când mă gândeam serios să o iau pe DN până la Fundulea.

Problema gravă mi se par câinii. Merg aproape în fiecare weekend şi sunt tot mai mulţi pe carosabil.
Cont (aproape) inactiv.

adi

de la Fundulea catre Bucuresti, unde erau cratere mai mari pe banda 1, au asfaltat !! se poate merge si pe banda 1 acum, dar binenteles ca toti sunt pe banda 2....

Dominik

You're in Steelers Country