News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 11 Guests are viewing this topic.

vancouver

Quote from: alecu26 on October 21, 2016, 05:58:14 AM
Niciodată VANCOUVER.  Ăsta nici pe Buc Pitești nu sa făcut cred. O sa fie o frezare a uzurii (poate nici aia toata) și cam atât.
(Adică suntem în România,  nu de alta.).

Da, ai dreptate (din pacate). Uitasem de partea din paranteza.

Din comunicatul pus de Ionut lucrurile sunt clare.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Horațiu 87

Ma bucur ca se face ceva si in zona Drajna, dar vad ca despre "bucata" de la Bucuresti pana la Fundulea nu se mai aude nimic, e ca si ingropat subiectul ?? Ca din ce tin eu minte ziceau cei de la CNIR/CNAIR ca nu reabiliteaza aceasta portiune vara deoarece este traficul mare (cred ca stiti si voi ce scandal a iesit in randul forumistilor atunci cand au zis ca o inchid de tot si deviaza traficul pe DN, din motive de siguranta).

Ionut

Au inceput lucrarile? A ajuns cineva in zona?




Conform poliţiştilor de la Centrul infotrafic, până pe 15 noiembrie se vor executa lucrări de întreţinere periodică (aşternere covoare asfaltice) pe autostrada A2 Bucureşti - Constanţa, pe sectorul cuprins între km 96 şi 117+500 de metri, pe tronsonul Lehliu-Gară – Feteşti. Lucrările se vor executa pe segmente de maximum 2.700 de metri, pe câte o cale de rulare, cu redirecţionarea traficului pe banda a doua a sensului opus(implicit, autovehiculele care circulă din sens opus vor folosi prima bandă).

Excepţie va face segmentul cuprins între km 104+500 şi 106+500(nodul rutier Drajna), unde se va circula pe câte o bandă. Primul segment pe care vor începe lucrările va fi cuprins între km 95+650 şi 97+660, pe calea unu. Pe sectoarele pe care circulaţia se va desfăşura deviat (de pe un sens pe celălalt), viteza de deplasare a autovehiculelor va fi limitată la 60 km/h. Lucrările se vor desfăşura fără întrerupere, în perioada menţionată (atât pe timp de noapte, cât şi pe timp de zi, inclusiv în weekend). "Pentru ca participanţii la trafic să observe din timp zonele în lucru, balizele cu lumini intermitente vor funcţiona şi ziua. Le recomandăm conducătorilor auto să respecte semnalizarea temporară instituită", avertizează poliţiştii.

Adevarul

carutasul

Ah, am uitat sa "raportez", am fost eu vineri si m-am intors duminica; traficul era deviat pe banda de intoarcere ( Constanta-Bucuresti) si se lucra pe aprox 3 km ca in comunicat. Inclusiv duminică dupa pranz frezau pe acolo. Interesant e ca functionau si panourile de informare deci nu sunt chiar degeaba :)

TibiV

Quote from: carutasul on October 26, 2016, 10:40:23 PM
Interesant e ca functionau si panourile de informare deci nu sunt chiar degeaba :)
Da, chiar interesant...
Deci numai daca le baga "sula in coaste" cineva... gen "sefii cei rai din Bucuresti"... abia atunci sunt in stare sa caute butoanele care schimba mesajul "Conduceti prudent"....
>:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ Adevarul e ca fara un sistem integrat, cu multi senzori, nici nu prea are ce sa scrie. Acum vine iarna si o sa mai fie ceata. Am impresia ca se afiseaza astfel de mesaje. Chiar ma bucur sa aud ca portalurile VMS au fost folosite cu cap la reabilitarea asta. E un pas inainte. Ar fi bune si niste poze sau video de la bord daca e posibil.

:cheers:

Harry

^^ Zona este inca "in lucru" desi nu am vazut ieri niciun picior de muncitor. Intradevar semnalizarea e f ok, inclusiv  pe panourile electronice

alecu26

Și chiar știu romanii sa circule pe autostrăzi reduse la un sens de circulație?  Era în vara discuția ca Politia Rutiera a respins  proiectul de semnalizare și deviere și ca ei vor sa se circule pe DN 3
Drumurile noastre POATE;

Ionut

S-a circulat tot pe A2 mult timp half-profile, cand Cernavoda-Medgidia era in constructie. Nu e stres.

Dominik

#879
 Au inceput sa asfalteze pe A2 cu ''lucrarile de întretinere periodica - asternere covoare asfaltice'' .....via FB a CNAIR









You're in Steelers Country

Dominik

#880
A2 lucrari de întretinere periodica - asternere covoare asfaltice....via FB a CNAIR











You're in Steelers Country

TibiV

In ambele seturi de poze (si alea de de pe 31 octombrie, si cele de astazi) se vede clar ca nu au frezat, ci doar pun inca un strat de uzura peste cel existent.
Evident, s-au oprit la banda rezonatoare de langa banda de urgenta, care evident ramane 3-4 centimetri mai jos.
Cam naspa daca faci o maneva de evitare si rotile din dreapta ajung pe banda de urgenta...

Stie cineva...
Ramane asa sau vor asterne asfalt si banda de urgenta, dupa care sa refaca banda rezonatoare ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Serban

Au frezat. Se vede clar din poze, plus ca e si un mesaj mai sus care confirma.

infraAdi_ro

S-a frezat probabil 4 cm si acum se asterne asfalt tot 4 cm dar finisorul preia devivelarile in profil longitudinal (cat de cat) si e posibil ca in margine asfaltul proaspat asternut sa fie mai sus cu 5-10 mm ca banda de urgenta care nu a fost frezata.Ceea ce nu ar fi o problema mare...nu cred ca se simte foarte tare la circulatie.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

marinul