Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

user201


djsmeu

ceva poze..filmulete de pe Cernavoda – Medgidia ??? O:-)

ghrt

Salut,

Am trecut azi pe A2, sensul Cernavoda - A4. Autostrada este finalizata, cu panouri, garduri etc. Insa, parapetul nu este continuu, sunt mici treceri cu parapeti de beton, stalpi cu lantisoare si chiar cu parapeti de plastic. Era si un loc unde era deschis, invitatie catre alti nebuni sa intoarca.

Spatiile de recreere sunt deschise (dar nu sunt sigur ca toate), dar la grupurile sanitare inca se lucra si accesul la ele este blocat.

Sunt cateva portiuni de curbe restrictionate la 120km/h.








Cont (aproape) inactiv.

djsmeu

faine pozele!!!!nu are nimeni drum pe acolo sa faca o filmare pe portiunea noua???

ciprebbe

legat de ce spunea ghrt deja am vazut de dimineata la TV un accident in lant in care erau implicate 4 masini, pt ca un individ a incercat sa intoarca prin un astfel de loc.......
Deci nenea cu plagiatu, unde e siguranta circulatiei in acest caz? Deschidem A2 in aceste conditii ( ca na....e campanie ) si tineam A3 inchis inca 1 luna desi era gata. RUSINICA !!!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

Nu inteleg si pace... >:(
Chiar daca nu ai habar de nimic legat de circulatia rutiera ori infrastructura insa citesti cateva pagini pe forumul acesta ori pe celalaltu' despre subiect si tot ajungi la concluzia fireasca ca asemenea portiuni lasate libere nu au niciun sens, nu duc la absolut nimic bun si sunt numa' bune de ce e mai rau. si totusi se repeta, se folosesc in continuare de parca-s cazuti in cap cu totii cei care pot lua o decizie buna in sensul interzicerii unor astfel de idiotenii... :( Sper ca dintre aia 3 implicati in accident unu sa aiba un avocat mai rasarit si sa dea si cnadnr-ul in judecata...

vancouver

Multumim @ghrt pentru informatii si poze.

Mi-am permis sa le pun si pe ssc (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=97869589#post97869589), ca sa le vada cat mai multi. Daca nu esti de acord, imi poti spune si sterg postarea de pe ssc.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ghrt

#502
Nu este nici o problemă, am "vorbit" câteva posturi mai sus că voi face aceste poze, dar îmi va fi greu să le urc pe forum deoarece nu voi avea internet.

Când le oferi gratis pe un forum, fără să specifici nimic, legea prevede că sunt cu drept de autor, bunul simţ spune că pot fi utilizate normal (fair use). A fost drăguţ din partea lui Vancouver să le pună şi pe SSC, eu m-am chinuit peste o oră să urc doar 4 poze. (Mai am câteva, să mă uit cum au ieşit şi le pun mâine, dar nimic spectaculos.)

On topic, am revenit pe A4 -> Cernavodă în seara asta şi, chiar în locul unde se putea întoarce, fiind întrerupt parapetul din plastic, staţiona o maşină, cred că de la întreţinere autostrăzi, cu avariile aprinse.
Cont (aproape) inactiv.

CornelB

#503
Daca tot e minivacanta de 1Decembrie, am zis si eu cu ai mei de acasa sa mergem undeva sa ne relaxam.
Si cum nu vroiam sa stau ca tot romanul blocat pe DN1, in drum spre munte, am luat-o in directie opusa spre mare.:lol:

Pai n-avem autostrada cap-coada pana la Constanta, de ce sa n-o folosim daca tot sa inaugurat si finalizat?
Asa ca azi la ora 11.00 plecam din Bucuresti-Aviatiei si la 13.05 eram la Mamaia.:banana:

Sincer sa fiu mi se pare ciudat sa nu mai fac 4-5 ore pana la mare, insa si mai tare e sa ajung sa vad in Romania interchange-uri de autostrazi (A2 si A4). :applause:

De la Bucuresti pana la Fundulea sunt multe portiuni cu denivelari si gropi in terasamentul betonat. Aici ar trebui refacuta toata autostrada.
De la Fundulea pana la Cernavoda se merge ok, mai sunt denivelari, dar se merge destul de bine:










Pe segmentul Cernavoda-Medgidia-Constanta lucrurile se schimba radical, si calitatea lucrarilor si peisajele:











Iesirea de pe A4 pe B-dul I.C. Bratianu, in fata showroom-ului Toyota mi se pare foarte neinspirata si ar trebui regandita.


Welcome to Constanta:

BoGDaN

Multumim pentru foto-reportaj, insa poate le editeaza Ionut pentru ca unele poze nu se vad.

user201

Excelente pozele.
Drumul spre mare pare într-adevăr mult mai rapid acum. Erau deschise și spațiile de servicii?

ghrt

#506
Spaţiile de servicii sunt (aproape toate) deschise doar pentru parcare, la grupurile sanitare încă se lucra.

Alte poze:



Spaţiu servicii.



Stadiul grupului sanitar.



Km 169.





Km 172.





Restricţie la 120.



Km 174.



Şanţurile pluviale.



Km 175.
Cont (aproape) inactiv.

user201


djsmeu


Ionut

Super faine, multumim!!! Cum este calitatea asfaltului? Din imagini pare impecabila.