Aeroportul Delta Dunarii Tulcea [TCE]

Started by doryan93, May 16, 2014, 05:20:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

infraAdi_ro

Se aude prin targ un zvon: Se doreste inchiderea Aeroportului de la M.Kogalniceanu Constanta pentru civili si pastrarea doar pentru americani si NATO si mutarea curselor civile pe Aeroportul Delta Dunarii Tulcea.
Toti din zona vorbesc de aceste zvonuri.....nu cred ca asa va fi, dar nu e imposibil, mai ales avand in vedere contextul cu amenintarea Rusiei.

Oricum sa stiti ca dupa accidentul de la Cluj cu iesirea in afara pistei a unui avion cei de la AACR nu mai accepta nici o abatere de la normele si standardele internationale ale unui aeroport.In rest aproape toate aeroporturile din Romania sunt cu probleme care au fost tolerate de autoritati.Exemplu:la Cluj pista e mai scurta in teren cu 10-15 m decat cea declarata,la Tg.Mures buzunarele de intoarcere sunt mai inguste decat ar trebui...etc
Romania are un viitor doar daca are prezent!

infraAdi_ro

Romania are un viitor doar daca are prezent!

TibiV

Au lucrat frumos...
Dar oare de ce au taiat cu discul la min. 07 ?
Nu puteau sa bage copex-urile alea de la bun inceput, caci nu cred ca nu au stiut de ele de la bun inceput ?
Intreb si eu, ca ne-constructorul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

infraAdi_ro

la min 6:45 s-a decupat asfaltul pentru a pune gurile de scurgere pe acostament.Datorita faptului ca nu au sosit toate  gurile de scurgere comandate, in acelasi timp(94 de buc-datorita procesului tehnologic de fabricare) s-a hotarat sa se continue cu asternerea asfaltului pentru a proteja acostamentul de eventualele precipitatii sau degradare.Oricum s-a lucrat intr-un ritm infernal,aproape non stop timp de 3 luni.Ma simt incantat ca am participat si eu la acest frumos proiect:)
Romania are un viitor doar daca are prezent!

TibiV

Felicitari !
:cheers:

Nu si celor care nu au reusit sa asigure toate gurile de scurgere "just on time"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

infraAdi_ro

Decolare de pe pragul 34 a Aeroportului International "Delta Dunarii" Tulcea

Romania are un viitor doar daca are prezent!

Harry

Quote from: euromau on June 03, 2016, 12:23:23 AM
Se aude prin targ un zvon: Se doreste inchiderea Aeroportului de la M.Kogalniceanu Constanta pentru civili si pastrarea doar pentru americani si NATO si mutarea curselor civile pe Aeroportul Delta Dunarii Tulcea.
Toti din zona vorbesc de aceste zvonuri.....nu cred ca asa va fi, dar nu e imposibil, mai ales avand in vedere contextul cu amenintarea Rusiei.

^^Pentru maine la Kogalniceanu a fost anuntata citez: cea mai importanta conferinta de presa din utimii 20 de ani. endquote. Nu s-a specificat ce se va vorbi.

infraAdi_ro

#22
Avioane pe Aeroportul Delta Dunarii Tulcea :)

F-GZTD Boeing 737-73V (W




HB-JVL EMBRAER ERJ-190LR (190-100LR) E190




sursa
Romania are un viitor doar daca are prezent!

infraAdi_ro

Tulcea-poarta aeriana spre Europa



Ma mir de ce turisti in 3.10.2016
Romania are un viitor doar daca are prezent!

infraAdi_ro

Romania are un viitor doar daca are prezent!

tom_sawyer

Comunicat de presă - USR Tulcea (am extras esentialul, fara partea politica)

QuoteCJ vrea să închidă, în acest an, aeroportul, în condiţiile în care nu mai are bani să-l susţină.

Potrivit surselor noastre, în săptămânile următoare, Aeroportul Internaţional "Delta Dunării" va intra în procedura de concediere colectivă, urmând să-şi suspende activitatea. Asta în condiţiile în care Tulcea este, în acest moment, al doilea oraş din România cu cel mai mare număr de cetăţeni străini (angajaţii de la VARD). Mai mult, neavând autostrăzi şi nici podul răs-promis, aeroportul era, până la urmă, o poartă de intrare în Deltă pentru turişti. Nu mai sunt, însă, bani pentru salarii, pentru întreţinere, pentru nimic.

Cu toţi vom plăti, însă, din buzunarele noastre, corecţia de 2,6 milioane de euro primită de Consiliul Judeţean Tulcea de la Comisia Europeană în cazul proiectului de 16 milioane de euro privind lungirea suprafeţei de mişcare.

agerpress.ro

Pe de alta parte, ROMATSA angajeaza Controlor Trafic Aerian TWR Tulcea : http://www.romatsa.ro/ro/node/1235

Ionut

Nu inteleg la Tulcea ce se doreste. Se inchide sau nu? Doar se tine in viata asa, pe aparate, ca o leguma? :)




Aeroporturile din Baia Mare și Tulcea primesc finanțări de câteva milioane de euro de la Guvern

Guvernul a alocat, miercuri suma de 15 milioane de lei (peste 3 milioane euro) pentru extinderea și modernizarea suprafeței aeroportuare la Aeroportul Internațional Baia Mare, respectiv suma de 9,2 milioane lei (circa 2 milioane euro) pentru continuarea investițiilor și asigurarea unor cheltuieli curente și de capital ale Aeroportului "Delta Dunării" din Tulcea.

Profit.ro

Harry

In perioada urmatoare se va achizitiona o autospeciala pentru stingerea incendiilor dupa care in ianuarie sau februarie se va lansa licitatie internationala pentru transformarea aeroportului in baza operationala.

Harry

Aeroportul Tulcea a lansat mai multe licitatii in valoare cumulata de 15 milioane de lei. Conducerea institutiei intentioneaza sa achizitioneze degivror, echipamente de deszapezire, freza de zapada, tractoare electrice pentru tractat carucioare de bagaje si un autobuz pentru pasgeri.




tom_sawyer

#29
Quote from: Harry on October 31, 2018, 12:41:12 PM
In perioada urmatoare se va achizitiona o autospeciala pentru stingerea incendiilor dupa care in ianuarie sau februarie se va lansa licitatie internationala pentru transformarea aeroportului in baza operationala.

Autospeciala stins incendii: CN1005814
Microbuz transport persoane 29+1+1 locuri: SCN1028820

ANUNȚ DE PARTICIPARE pentru lansarea procedurii de selecţie publică a ofertelor în vederea acordării ajutorului de stat la înfiinţare pentru deschiderea de noi rute aeriene de operare de pe Aeroportul ,,Delta Dunării" Tulcea

Procedura de selecţie publică se organizează pentru: DESCHIDERE DE NOI RUTE
Crearea, promovarea şi dezvoltarea unei legături aeriene între Aeroportul  Tulcea şi următoarele destinaţii în cadrul Uniunii Europene:
Milano,
Madrid,
Barcelona,
Londra,
Frankfurt,
Paris

https://www.cjtulcea.ro/sites/cjtulcea/Documente%20Portal/Anuntul%20%20RA%20Aeroportul%20DD%20Tulcea.pdf

CJ Tulcea -> Anunturi publice -> Ajutoare de stat