News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Aeroportul Delta Dunarii Tulcea [TCE]

Started by doryan93, May 16, 2014, 05:20:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doryan93

Vineri, 16 mai, la prânz, a aterizat pe Aeroportul ,,Delta Dunării" prima cursă de linie operată în ultimii 21 de ani în judeţ.





Sursa

infraAdi_ro

Am auzit din surse oficiale ca aeroportul din Tulcea va fi modernizat de firma Tehnic Asist.....cea care lucreaza si la aeroportul din Suceava!!!
Contractul va fi semnat zilele viitoare si presupune lungirea pistei cu 60 de m in ambele capete si turnarea unui covor asfaltic de 16 cm peste dalele din beton,modernizarea balizajului si sistemelor ILS si GPS!!!Daca are cineva si alte informatii sunt binevenite.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

infraAdi_ro

Romania are un viitor doar daca are prezent!

emanu1800

#3
Quote from: euromau on June 15, 2015, 12:58:41 AM
Am auzit din surse oficiale ca aeroportul din Tulcea va fi modernizat de firma Tehnic Asist.....cea care lucreaza si la aeroportul din Suceava!!!
Contractul va fi semnat zilele viitoare si presupune lungirea pistei cu 60 de m in ambele capete si turnarea unui covor asfaltic de 16 cm peste dalele din beton,modernizarea balizajului si sistemelor ILS si GPS!!!Daca are cineva si alte informatii sunt binevenite.
Chiar sunt curios, tehnic vorbind, cum o vor lati si lungi (daca intr-adevar vor turna asfalt peste dalele alea vechi), mai exact ce va fi ca fundatie pe acele portiuni noi.
La Suceava firma asta a spart toate dalele pana la fundatie (evident, conform proiectului), sapat, compactat si turnat asfalt elastic. Ce se va face la Tulcea se cheama modernizare ranforsata :)

frunzaverde

#4
^
Depinde exact ce metoda vor folosi pentru modernizare.

Daca rascheteaza, curata si umplu cu emulsii dalele peste care toarna straturi multiple de asfalt peste dale, metoda cea mai simpla pentru extindere este adaugarea de dale de beton pentru completare (si asfaltarea lor). Exista si solutii cu fundatii flexibile, dar dat fiind ca subgradul e D pentru pista existenta, cred ca e mult mai complicat si scump decat dale asfaltate.

Oricum, utilitatea investitiei este foarte, foarte redusa, potentialul aeroportului este minor.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

infraAdi_ro

#5
ca sa va bucurati un pic

https://www.youtube.com/v/BL-7ODqA9lQ

Modernizarea aeroportului este 90%gata.....mai trebuie montate lampile si balizajul.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

infraAdi_ro

PCN real a fost 68 .....cel declarat vom vedea(50) :)  Am informatii ca balizajul va fi gata aprox in 15 mai si marcajul saptamana asta daca vremea permite.o sa pun si poze....in 28 aprilie primele zboruri.Ceva avioane de dimensiuni mici cu turisti care merg in delta:))
Romania are un viitor doar daca are prezent!

ion59

Eram tânăr când, am condus, la aeroportul Băneasa, o rudă ce pleca cu avionul la Tulcea. Era prin anii '80. Atunci am aflat că Tulcea are aeroport. Modernizarea este binevenită pentru turism și pentru locuitorii zonei.

infraAdi_ro

Romania are un viitor doar daca are prezent!

frunzaverde

Quote from: euromau on June 02, 2016, 12:40:48 AM
Supriza.....in 14 iunie va fi primul zbor Tulcea -Viena

Nu e nici o surpriza. Este un charter pentru imbarcat-debarcat turisti pe nave de croaziera pe Dunare. Sunt cateva curse pe an (in cei mai rai ani o singura cursa, in cei mai buni ani 4-5), de-aici vin cele cateva sute de pasageri pe care-i face aeroportul anual. Niki, Air Berlin sau Helvetic sunt de obicei cei contractati.

Si cu siguranta daca programul de zbor are o sosire si o plecare inapoi, si au 200 de pasageri pe ambele zboruri, va fi un singur avion, nu doua.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

infraAdi_ro

pentru mine e o supriza ca e gata reabilitarea aeroportului  si arata frumos...o sa pun mai multe poze
Romania are un viitor doar daca are prezent!

TibiV

@frunzaverede

Ce parere ai de solutia de reabilitare a pistei prezentata in filmuletul de mai sus, cel postat in ianuarie?
Au pastrat betonul, au refacut dalele stricate, si asfalt deasupra...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

Quote from: TibiV on June 02, 2016, 03:56:52 PM
Ce parere ai de solutia de reabilitare a pistei prezentata in filmuletul de mai sus, cel postat in ianuarie?
Au pastrat betonul, au refacut dalele stricate, si asfalt deasupra...

Metoda cea mai ieftina pentru un aeroport cu trafic minor si perspective similare. Nu e (si nu va fi) nevoie de mai mult - in cel mai optimist caz putem vorbi de cel mult cateva (2-3) curse pe zi.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

infraAdi_ro

#13
asa cum am promis am facut rost de poze

prag 34










privire din turnul de control


spre prag 16



copertina





platforma parcare imbarcare-debarcare noua 10000mp



Romania are un viitor doar daca are prezent!

TibiV

Quote from: euromau on June 02, 2016, 11:15:32 PM
platforma parcare imbarcare-debarcare noua 10000mp



An-26 sau am chiorat eu ?!?!....  :o
Mama proștilor este mereu gravidă... :)