Voi cu ce vă mai ocupați?

Started by sebba, May 16, 2014, 08:04:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

Sunt dupa vreo doua nopti de somn redus la maxim si incep sa ma resimt iar pauzele din ce in ce mai dese ma indeamna sa aberez pe aici...  :D

Voi pe la casele sau pe la firmele voastre cu ce va ocupati creierii si mainile?

Eu, de exemplu, fac acum o masina de frezat in coordonate, un fel de router CNC pentru frezari in nemetale si neferoase.
Poate n-as fi deschis discutia dar beneficiarul e un cunoscut de-al nostru din zona Sibiului, cunoscut noua prin filmarile aeriene din echipamente zburatoare oarecum... interzise  8)
Nu dau nume ca n-am acordul lui inca dar pun cateva poze cu masinaria in diferite stadii de executie










Sailing away! S/Y Haimana

Ionut


sebba

:lol: cutia de bere era pe post de referinta, atat ptr marimea jucariei cat si ptr moralul echipei "lucrative" :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

carutasul

Controlul pozitiei e cu o grila ca la imprimantele jet?
Si controllerul? Ce e?

igorashu

Fain proiectul:) Care-i volumul maxim de masinare?
Vad ca suntem oarecum in acelasi domeniu:)

sebba

vroiam sa intru in greva dar ma vad nevoit sa va raspund :D

Quote from: carutasul on June 05, 2014, 12:14:25 PM
Si controllerul? Ce e?

motoarele care actioneaza masina sunt motoare pas cu pas (steppere) controlate prin semnale de "step" si "dir" de catre un PC pe care ruleaza Mach3 sau LinuxCNC

Quote from: igorashu on June 05, 2014, 02:22:23 PM
Fain proiectul:) Care-i volumul maxim de masinare?
Vad ca suntem oarecum in acelasi domeniu:)

multumesc ptr aprecieri
cursele utile ale masinii sunt de 900x620x240mm
mai multe detalii si poze sunt la mine pe site: http://htm.ro/forum/6-HTM-Projects/73-router-cnc-900x600x200mm-structura-aluminiu

acelasi domeniu? te astept pe PM in cazul asta ;)
Sailing away! S/Y Haimana

MHN

sebba, ceva este in neregula cu website-ul sau cu link-ul furnizat.
Eu nu-l gasesc.

carutasul

Am avut o perioada frumoasa de vreo patru ani la "Mecanica Fina" ( institutul de cercetari pt....) si m-am tot chinuit sa fac o masina de gaurit in coordonate , dar asta era cam demultisor, cand nu venisera magazinele de bricolaj pe la noi :)   Ma enerva ca nu aveam cum sa imi fac cablajele decent, de desenat aveam o desenatoare (!) care le desena, dar de gaurit faceam manual. La noi erau aproape numai prototipuri, deci nu renta sa faci site serigrafice si alte minuni.
Intre timp am cam parasit domeniul ( eu sunt electronist dar m-am reprofilat pe IT) insa parca tot ma mai trage atza la cate-o automatizare. Mai am prin pod ceva piese de pe la imprimante de diverse feluri , astept doar momentul potrivit ( sper sa vina inaintea pensiei :)  )

carutasul

Cred ca se executa ceva mentenanta pe site, acum 15 minute eu l-am vizionat

MHN

Da, si-a revenit. Mentenanta o fi fost.

sebba

Quote from: M-H-N on June 05, 2014, 11:10:43 PM
sebba, ceva este in neregula cu website-ul sau cu link-ul furnizat.
Eu nu-l gasesc.

da, faceam niste upgrade-uri pe acolo... inca nu am definitivat interventiile, posibil sa mai apara down sau cu ceva "error"
Sailing away! S/Y Haimana

igorashu

Quote from: sebba on June 05, 2014, 06:27:17 PM
cursele utile ale masinii sunt de 900x620x240mm
mai multe detalii si poze sunt la mine pe site: http://htm.ro/forum/6-HTM-Projects/73-router-cnc-900x600x200mm-structura-aluminiu

acelasi domeniu? te astept pe PM in cazul asta ;)
Oho, maricel:) matrite de injectie?

Eu sunt pe partea cealalta a baricadei - pe cei ca mine ii injuri cand nu iese toolpath-ul cum trebuie sau daca rupi vreo freza :lol:
gen: https://www.youtube.com/watch?v=h89dgotYDSM

sebba

eu centrez, eu dau cu capul, de la CAD la CAM si pana la operarea masinii :D
cand injur pe cineva injur producatorii de soft, CAM mai ales :D
n-ai vrea sa stii ce e la urechile celor de la care am cumparat softurile :lol:

matrite ptr injectie nu am facut decat o singura data, ceva "light" din aluminiu dar au fost chestii nepretentioase, fara chestii complicate
nu ma por baga decat la prelucrari de neferoase si din cauza asta sunt cam limitat dpdv al realizarii matritelor de injectie
mai mult am facut "pozitive" ptr realizarea de matrite ptr compozite (modele de capote de avion ultrausor, modele ptr elici de avion, modele ptr termoformare)
Sailing away! S/Y Haimana

marcelbanu

Pasiunea mea trenulețele electrice și fotografia...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

sebba

si tu m-ai lovit, Marcele! Am si eu un inceput de colectie de Marklin H0, digital
vreo 7-8 loco de diferite tipuri, vreo 30 vagoane si sine ptr vreo 10mp de diorama
inca zac la stadiul de proiect, probabil cand va mai creste juniorul, sa-i dau de lucru :D
Sailing away! S/Y Haimana