[CT] Bulevardul Mamaia Nord

Started by Harry, April 14, 2014, 12:03:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Astazi au inceput lucrarile la bulevardul Mamaia Nord (bulevardul este continuarea bulevardului Mamaia. Incepe de la complexul Summerland si se termina in podul Midia). Proiectul consta in:

-largirea la 4 benzi a bulevardului
-amenajarea de trotuare
-iluminarea acestuia
-amenajarea de mobilier si dotari urbane
-amenajarea unei piste pentru biciclisti cu dublu sens separata de zona pietonala si de cea rutiera
-amenajarea mai multor sensuri giratorii
-construirea unei pasarele pietonale in zona taberei de copii
-lungimea bulevardului: aproximativ 7 km




Proiect realizat de catre Primaria Constanta si Primaria Navodari cu ajutorul fondurilor europene.


Harry

Primul set de poze. Scuzati claritatea. Sunt facute pe seara din mers.












Harry


niculaae

pare liber traficul, deocamdata - au dat si termen de finalizare pentru proiect? e buna ideea cu pasarela pietonala pentru copii; cand eram mic mai gaseam variante sa ies din tabere, cu alti prieteni, fara supraveghetor, ceea ce imi dau seama acum ca era periculos, mai ales daca zona implica un anumit trafic.

Harry

Doar pare liber traficul. In realitate insa e destul de mare. Sunt foarte multiboameni care locuiesc in Mamaia/Mamaa Nord plus cei care locuiesc in Navodari si care in mare parte muncesc in Constanta, asa ca bulevardul asta intre Constanta si Navodari este f important. Mai ales ca vara traficul rutier se dubeaza. Sunt foarte multe hoteluri noi ridicate in zona. Intreg proiectul ar trebui sa fie gata pana la inceputul sezonului viitor.

Harry


Harry

#6
foto: bivanusro














Harry


Harry


Harry


Harry


Harry


AFC

Harry, ai idee despre etapizarea proiectului ? Ma intereseaza daca se misca repede cu largirea bulevardului pe care eu o vad prioritara.
Daca nu se misca repede cu terminarea carosabilului o sa fie o nebunie in zona vara asta.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Harry

nu am nici cea mai vaga idee. transparenta nu e chiar punctul forte al celor din navodari, o sa incerc sa aflu de la primaria Ct ca e proiect in comun,oricum nu imi place ritmul in care se misca. prea lent.

Harry

Quote,,În momentul în care constructorii au început să aducă aliniamentul drumului au observat că nu avem zid de sprijin pentru taluz. Nu era prevăzut în cheltuielile eligibile și Năvodari va suporta financiar construcția acestui zid. Am avut probleme legate de rocă, de locul unde va trebui să facem pasarela, dar le vom rezolva. Noi avem o pasarelă în dreptul Taberei Năvodari. Ea ar trebui să aibă o structură de 10 metri adâncime. Acolo am dat de o rocă dură, care a îngreunat un pic execuția lucrării. Se plâng și proprietarii de pensiuni privind intrările pe care le au în respectivele imobile", a precizat Florin Chelaru, viceprimarul din Năvodari.

Investiția va cuprinde lucrări de artă, construirea unei pasarele pietonale și execuția unui sistem de canalizare a apelor pluviale. "



SURSA