[B] Centrul Istoric

Started by Ionut, September 20, 2011, 01:33:52 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

#15
v-am promis niste poze din cladirea Vulturul de mare. Inauntru are, la etajul 1, un fel de curte interioara (nu se poate intra) cu luminator atat sus cat si jos (pentru a ajunge lumina la parter).
Etajele 1-2-3 sunt complet deschise pe 3 laturi (pe a 4-a sunt baile, scarile si lifturile) si sunt inchise numai cu sticla


S-au reabilitat mai multe cladiri din zona, inclusiv cele 2 lipite de Vulturul de Mare, recum si cea de vizavi.. (pe Mosilor pt ca pe Baratiei avem Cocor-ul care arata incredibil cu noua fata de sticla si cu acele ecrane gigant)



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Noua librarie(si ce constructie renovata!) pe Lipscani:

www.youtube.com/watch?v=0LhsqMN6YsE

Goldmund


Telvanni

O lucrare mult asteptata, reamenajarea strazii Ion Ghica din Centrul Vechi al Bucurestiului:
Acum se lucreaza si la schimbarea retelelor edilitare.



















Ionut

OMG, pai parcarea? :D In fine, eu ma bucur ca se aranjeaza zona aia, insa isi iau multe injuraturi mai ales de la cei cu treaba in zona (sau cu birouri in zona). Da, stiu, exista Interparking, dar costa! (PS: multumesc pentru poze si pentru revitalizarea topicului!)

Telvanni

Ionut, aia nu era parcare, era o invalmaseala de masini.
Si nu, nu era gratis, erau parcagii aia slinosi.

Sunt multe parcari in zona, unele chiar ieftine (Cocor de exemplu).

Astept cu nerabdare refacerea trotuarului pe IC Bratianu spre Unirii, trotuarul acela intens folosit de pietoni are doar 1m liber din cauza masinilor. E jenant!

Va tin la curent cu lucrarea!

igorashu

Bilele alea sunt prinse în beton? :D Deci așa se explică longevitatea lor.

Telvanni

#23
Avanseaza.


Apropos, ati vazut cu ce mizerii de placute se inlocuiesc acestea in sectorul 3? Marea lor problema este ca au scrisul foarte mic, nici macar la jumatate din actualele placute, iar acest aspect face imposibila citirea din masina. Pacat!



















Telvanni

Inca o fatada finalizata.


Strada Smardan

Telvanni

Asa cum v-am promis, am revenit cu fotografii.
Ramane intr-adevar doar o banda cu alveole din loc in loc. Super treaba, abia astept finalizarea!























POATE SE GANDESC SI EI SA FACA O TRECERE DE PIETONI AICI:


Telvanni

Si azi activitate intensa.




Au rezolvat corect acest colt, in acest fel nu mai parcheaza toti nesimtitii pe colt.
















Telvanni

Au venit paletii cu pavajul din granit.


In rest lucrarile continua:

Sper sa puna si copaci aici ca tare mai bate soarele









danutzu_1069

Super treaba cu reabilitarea asta!!  E de nota 10+
Sunt acelasi tip de bile care sunt montate si la Piata Romana. Si rezista.

igorashu

Quote from: Telvanni on August 21, 2015, 03:05:13 PM
Inca o fatada finalizata.
După mesajele postate pare că ai informații de încredere în privința restaurărilor:) Știi cumva dacă se și consolidează clădirile astea? Sau doar se refac fațadele?