[B] Centrul Istoric

Started by Ionut, September 20, 2011, 01:33:52 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Pe acest topic vom pune updateuri, stiri si noutati despre reabilitarea infrastructurii rutiere/stradale (si nu numai) din zona Centrului Istoric / Zona Lipscani si imprejurimi.

Ionut

QuoteOprescu: Până la sfârşitul anului poate începe reabilitarea faţadelor de la intrarea în Centrul Vechi

"Suntem la intrarea în Centrul Istoric. Dacă terminăm să lucrăm la străzi, până la sfârşitul anului ne apucăm de faţade. Sigur, şi în funcţie de dimensiunea financiară, de banii pe care îi avem la dispoziţie. Nu prea mulţi, nici nu exagerăm, că sunt atâtea lucrări de investiţii", a spus primarul Sorin Oprescu, după vizitarea şantierului de la viitorul pasaj subteran din Piaţa Universităţii.

Reabilitarea Zonei Pilot a Centrului Istoric cuprinde 16 străzi, respectiv Căldărari, Covaci, Filitti, Franceză, Gabroveni, Lipscani, Sf. Dumitru, Pasajul Francez, Pictor Tonitza, Poştei, Şelari, Şepcari, Smârdan, Soarelui, Stavropoleos, Zarafi, lucrările vizând reţelele stradale, de apă, canal, gaz, electricitate, canalizaţie comunicaţii electronice Netcity, telefonie şi iluminat public.

sursa: Mediafax

Am mai intrebat asta, poate runda asta ma lamureste cineva: ce se intampla cu restul de strazi din Centrul Istoric?! :dunno:

Ionut

QuoteOprescu își ratează a treia oară propriul termen pentru Centrul Vechi





Din luna august, primarul general al Capitalei a avansat trei termene de finalizare a lucrărilor la străzile din Centrul Vechi. Toate au fost încalcalte, inclusiv cel de 15 octombrie, lansat de Oprescu în urmă cu o lună.

În prezent situația nu diferă cu mult faţă de luna trecută. Doar strada Căldărari, din stânga Hanului lui Manuc a fost finalizată. Strada Şelari dar și intersecția cu strada Franceză sunt încă un şantier abandonat. Într-o zi de luni, la ora 10, doar un singur muncitor era prezent în Centrul Vechi, în Piața Sfântul Anton, în condițiile în care ultimul termen, avansat cu generozitate de Oprescu, a fost deja depășit cu două zile.

sursa: B365

Goldmund

Un video dragut, in realitate totul pare mai mare, mai interesant(am fost anul trecut special pentru aceste locuri dragi, locuri pline de istorie urbana, renascute practic din propria lor cenusa; zeci de ani le cunosc altfel, parasite, acum sunt trezite la viata - bravo initiatorilor!)
http://www.videoguide.ro/centrul-istoric-bucuresti.html

RaduC

^ Tare fain! Vorba aia: construieste si ei vor veni!

Goldmund

#5
Da, RaduC,
daca ne gandim la cat s-a pierdut din substanta acestui oras prin planul Centrului Civic, de la celebrele Hale Unirii(fiecare oras care se respecta are o hala centrala....Si in Paris au existat celebrele Hale, si ele sacrificate pe altarul modernizarilor isterice) la frumosul Spitalul Brâncovenesc(ce frumusete de cladire! harta), la intreg cartier Uranus pana in Piata Puisor, cu atat mai mult pare o minune ca s-au mai pastrat atatea cladiri din Micul Paris...
De aceea aria Centrului Istoric trebuie marita, interzicerea oricaror demolari in perimetrul central al orasului, refacerea cladirilor existente(sa nu uitam ca in Bucuresti mai exista cateva sute de cladiri din anii '20-'30 sec. 20, cladiri inalte din asa-zisul Bucuresti modern, cladiri care trebuie urgent stabilizate, cu grija renovate. Dau un singur exemplu de cladire splendida care azi e aproape o ruina - ce pacat!
harta

Harry

Blocul respectiv e o bijuterie, restaurat si vopsit in culori alb si gri va arata superb....A fost facut in 1935 fiind un superb exemplu de streamline deco. Arhitecti sunt Harry Stern, Rudolf Frenkel si Marcel Locar.

Si in Constanta aveam o piata mare semideschisa, in stil mediteraneean si tot asa au intrat comunistii cu buldozerele in ea .....

dr4qul4

#7
Quote from: dr4qul4 on November 03, 2014, 06:11:49 PM
Am biroul exact langa Cocor, si in fiecare luna vad noi si noi cladiri reabilitate.
Acum au trecut si pe partea aceasta. Deja au finalizat 1 cladire pe Baratiei, + 1 exact la inceputul Caii Mosilor si au inceput inca 2 pe calea Mosilor. Toate acestea in cei 150 m dintre P-ta TImpului si Sfanta Vineri. +romexterra bank (asta e de cativa ani).

Din strada ai impresia ca sunt doar renovate, dar in fapt li se pastreaza doar fatada, li se face o noua structura de rezistenta (pe otel) si li se adauga 2 etaje reduse, din sticla, care insa nu sunt vizibile decat de la inaltime.


Sa pun si cateva poze:
Cladirea de pe strada Baratiei ce initial era lasata in paragina:


Cladire reabilitata pe Calea Mosilor. Are 2 etaje adaugate din sticla, dar retrase.

Santier pe aceeai parte:


Santier aproape finalizat vizavi :


Si o poza cu cladirea unde la parter se gaseste romextera bank (exact pe colt). Cladirea este renovata de mai multi ani. Initial aici a fost magazinul "Vulturul de mare (cu pestele in gheare)" . Cladirea nu arata superb doar la exterior. La interior are un fel de curte interioara (doar de design, la etajul 1) si tot interiorul este din sticla (etajele 1-3). in mijloc exista un luminator.


Pt exterior va recomand google maps. Pt interior va promit poze. :)
https://www.google.ro/maps/@44.4306951,26.1043264,3a,75y,94.38h,105.09t/data=!3m4!1e1!3m2!1sjZjbJBSdJZqxYrf8Q9edWA!2e0?hl=en
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Pana n urmă cu vreo 2-3 în clădirea "Vulturul de mare..." la atajul 1 a avut redacţia Ziarul Financiar, deseori citat pe forum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

arata f frumos....imi place aceasta reactie in lant , declansata de obicei de renovarea unei strazi care apoi atrage incet , incet si renovarea cladirilor de pe aceea strada
acum , e interesant de stiut daca sunt renovari de fatada , sau e  o consolidare+renovare in adevaratul sens al cuvantului ,cu intarirea structurii de rezistenta
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

De fapt doar fatada se păstrează. Chiar la unele mai dărâmate au construit un perete pe trotuar si au dărâmat totul in spate. La interior se toarnă beton si se pune armatura la greu. La absolut toate. In fiecare seara sunt betoniere iar trotuarul e plin de bare de otel.

La vulturul de mare am biroul de 4 ani. Înainte a fost mediapro. Aveau niste pereți de rigips pt compartimentare. Au fost dărâmați si înlocuiți cu sticla colantata. Clădirea era reabilitata de atunci, dar nu cred ca au făcut cea mai buna treaba (in clopotnita :) -acel rotund de pe colt- am găsit grinzi putrede din lemn si ușă încuiată). In rest arata bine, chiar si mansarda.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Quote from: Harry on August 01, 2014, 11:34:59 AM
Blocul respectiv e o bijuterie, restaurat si vopsit in culori alb si gri va arata superb....A fost facut in 1935 fiind un superb exemplu de streamline deco. Arhitecti sunt Harry Stern, Rudolf Frenkel si Marcel Locar.

Si in Constanta aveam o piata mare semideschisa, in stil mediteraneean si tot asa au intrat comunistii cu buldozerele in ea .....
Harry,
tu esti pentru mine unul dintre motive pentru care mai sper in redresarea marilor greseli...Entuziasmeaza pe cat mai multi cu ideile tale, ca merita!

Goldmund

#12

Harry

#13
^^
Vesti bune vin. In Piata a fost demarata reconstructia fostului hotel Marea Neagra/High Life





si urmeaza cat de curand (1-2 luni) reconstructia frontului Torosian. Toate investitii private.
(cele 3 cladiri mari din dreapta)


Ar fi de dorit cred eu sa se reconstruiasca, acolo unde este loc cladiri emblematica care au fost demolate in comunism.

Harry

Ieri am ajuns pe Lipscani si stradutele din jur.
Foarte multe cladiri superbe. Insa din pacate in marea lor majoritate renovate/reabilitate doar la nivel de parter unde se afla diverse localuri. In sus cladirile inca stau sa cada :(
Eu cel putin nu am vazut placute cu numele strazilor. Apoi din pacate am vazut bancute si stalpi de iluminat vandalizate :( Pacat stalpii de iluminat sunt chiar frumosi.
Si o alta chestie care nu mi-a placut: tipe care stau in fata localurilor si "trag de tine" ca sa intrii.

Mi-a placut in schimb noul H&M. O cladire moderna cu o arhitectura foarte ok.

Am intrat si la Caru' cu bere. Interiorul este absolut superb. Inca sunt speechless. Insa este foarte aglomerat si asta a dus la o scadere a calitatii serviciilor. Plus ca hostesses sunt cam uratele :(

Per total e ok CV insa mai e mult pana departe.