[B] Alegere locatie casa cu trafic decent pe termen lung

Started by laurashgeo, May 03, 2018, 11:22:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Goldmund


Lyvyoo

Credeti ca Tunari este una dintre cele mai avantajate astfel de locatii, de A3, apropo de acest topic?

Hef

Pe termen mediu si lung Tunari va fi si mai avantajat. O data cu construirea T2 la Otopeni va trebui facut si o legatura cu A3. Ceea ce face ca Tunariul sa aiba inca o legatura cu A3.

Legatura cu DN1 este foarte usoara, atat prin Otopeni cat si prin Balotesti.

Scoli aproape, private (pe Iancu Nicolae) sau de stat in Otopeni (cu review-uri bune), Complexul Baneasa foarte aproape, aeroport aporoape, Sinaia aproape (1h30m).

Daca ar avea si ceva infrastructura velo ar fi fost si mai bine. Dar Eden Land e la o aruncatura de bat.

Cel mai mare minus la Tunari este legatura prin mijloace de transport in comun. Acum circula niste microbuze jalnice. Sper sa dispara cat mai curand.

Lyvyoo

Quote from: alexbb on May 04, 2018, 12:00:26 PM
Quote from: laurashgeo on May 03, 2018, 11:22:09 PM
Dupa 8 luni da cautari si negocieri...

Cam 2 ani ne-a luat sa ne hotaram la o casa in afara Bucurestiului. Conteaza foarte mult zona in care lucrati (presupun ca in nord). Noi atunci incercam sa plecam la munca dimineata cu 1h mai devreme intr-una din localitatile din jurul Bucurestiului si sa vedem cat facem pana in zona Pipera si retur, la orele critice 8-9 si 18-19. Evitam perioade cu vacanta, zilele libere etc. Am verificat asa: zona Branesti-Pasarea, Voluntari/Tunari, Balotesti, Otopeni, Mogosoaia. Concluzia a fost ca din toate te lovesti de un zid cand te apropii de zona asta de nord Pipera, asa ca infrastructura, transportul in comun si timpul pana in oras au cazut mult ca si criterii. Ne-a placut Otopeni-Tunari pentru facilitati si optiunile de intrare in Bucuresti  (singurul lips major - un parc). Pe DN1, pe Pipera-Tunari sau prin Voluntari, dar toate dau in zone care cred ca nu se vor elibera prea curand de trafic infernal.
In cele din urma am ales padurea si linistea in Moara Vlasiei, cu speranta ca se va termina odata intrarea A3 in Buc. Acum pana la str. Matei Millo facem cam 20 de minute, iar de acolo pana in pipera inca 40 uneori, indiferent ca mergem pe Popasului, pe Pipera-Tunari sau pe Colentina. Cand ne-am mutat (2015), faceam cam 40-45 de minute pana pe FdG. De iesit seara din zona spre nord e putin mai ok, problema este cand se strica bariera la petricani :).
Sunt curios, acum in 2020, cu A3 gata, cum vezi mutarea in Moara Vlasiei? As mai pune Snagovul in balanta. De Tunari m-am convins dupa ce am stat pe grupul lor de fcb. Acolo problemele sunt cele de acum 20 de anid in Bucuresti (canalizare proasta sau inexistenta, transport in comun prost sau inexistent, caini vagabonzi, manele la maxim, bombardieri, autoritati locale zero barat, multe zone inundabile la ploi etc.