News:

.

Main Menu

Ghiceste calea ferata

Started by alinuttt, April 11, 2014, 09:46:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alinuttt

#45
E Germania, dar nu acele orase sunt...

alinuttt

#46
 :D Va dati batuti?

ashbird

evident ca se amana dupa paste :)
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

hentz

#48
Vorba lui @delacroix ,iar dati din culegeri....nu sunt deloc sigur ,dar am o vaga banuiala ca ar putea fi Kehl!

alinuttt


alinuttt



hentz

Nu cred ,linia 1 este pozitionata altfel din cate imi amintesc.Oricum detalii putine ,poate fi orice gara mic-mijlocie sau un capat de peron din orice gara mare.
Daca sunt numai cele doua peroane acoperite si parca se zareste o cladire printre ele,mai trag un loz,Pforzheim Hbf.

frunzaverde

Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

mr.L

#54
Eu zic sa te hotarasti in care Germanie e, si dupa aia continuam. Eventual daca poti sa dai si landul  :D

Incep eu primul: e o gara din Bavaria. Adevarat sau nu ?

mr.L


frunzaverde

#56
Comedie 100%. Din scenele memorabile ale filmuletelor CFR (ala de pe 14 e mai... savuros):
1. calator prins fara bilet se scuza cu 'nu conteaza daca am avut sau nu bilet. Eu nu am auzit chestia asta, deci asta nu-i adevarat'...
2. burtos care tipa la cameraman si la politisti cum ca el e nedreptatit...
3. grup cu 'portavoce' unu' cu mutra de betivan : Politista: Mergeti des cu trenul? Betivan : Nu, acum e prima oara? Politista: Si nu stiati ca se ia bilet? Nuuuuu doamna...
4. grup de 4 persoane care a facut dintr-un tabloid fata de masa pe masuta vagonului, pe care scuipau seminte. 'Politie: Bune semintele? Grup: Bune, bune! Politie: Pai si nu le dati pe jos? Grup: Nu doamna, aici in vagonul asta nu dam pe jos, mergeti la urmatorul...'
5. Grup familial consumator de vin la pahar si bere la PET, incluzand doamna cu lant cu cocosei de aur si domn cu teancul de bani rasfirat in mana aratat la politisti 'platim ca avem bani, platim'.
6. Mahalagioaica care urland la camera 's-a suit in mers in tren de la spital si m-au dat jos politistii, m-au fortat si m-au aruncat din tren jos...' (vagoane etajate, din care nici sa vrei n-ai cum sa 'arunci' pe cineva jos, pentru ca usa e la cativa centimetri de sol). Si la auzul amenzii 'care 25 de lei, ca nu merg la Costanta, nu platesc nimic'...
7. Nu platesc ca n-am de unde... Sunt navetista!
8. Nas CFR burtos, model 'CFR standard', fericit si salutand supracontrolul.

Vai ce fauna... Amenda ar trebui sa fie muuult mai mare. Si la a treia abatere, interdictie pe viata in trenurile CFR.

Apropo de ghiceste calea ferata. Cum poza din DE are doi ani si ceva, si s-ar putea sa nu primim raspuns, pun o alta poza:



Ca de obicei: tara, orasul, gara. Avem si 3 indicii:

1. nu este metrou, ci tren suburban/interurban.
2. suntem la un cap de linie (gara infundata) si ne uitam in directia de circulatie a trenului. Intr-o gara de trecere, imaginea asta nu ar fi posibila.
3. linia are o caracteristica rara in tara respectiva, care nu este deloc rara in alte tari.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alinuttt

Poza postata in urma cu ceva timp de mine era realizata in Ansbach, iar ca sa revin on-topic, presupun ca e o poza din portugalia(?)

mr.L

Te-ai grăbit, eram pe-aproape, tocmai ghicisem landul.

frunzaverde

Quote from: alinuttt on October 28, 2016, 05:15:42 PM
Portugalia(?)

Nu e in Portugalia. Portughezii sunt latini de-ai nostri - observa ca e curat pe jos desi lipsesc cu desavarsire cosurile de gunoi. Si trenul e tras la peron exact la markerii de usa.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!