News:

.

Main Menu

Ghiceste calea ferata

Started by alinuttt, April 11, 2014, 09:46:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

#15
Quote from: Ionut on April 14, 2014, 03:51:56 PMDeci eu votez pentru Suedia sau Finlanda

Corect. Poza e din Suedia (P.S., Finlanda are ecartament rusesc, deh, cand si-au facut cai ferate erau parte a Imperiului Tarist). Pentru mine e acasa - este gara din Uppsala, peronul liniei 3, privind spre Stockholm (sud), adica aici : http://goo.gl/maps/Fv2xW. Peronul e folosit exclusiv de trenul local de naveta. Cand am facut poza, am facut-o pentru ca trenul intarziase la plecare mai bine de 45 de minute (si dupa cum se vede in poza nu era acolo nici cand am facut poza), si aveam un zbor de prins (si aveam nevoie de dovada pentru a cere compensatie daca luam taxiul).

Nisipul din respectiva lada se foloseste ca anti-derapant iarna - se formeaza un strat de gheata care nu are cum sa fie indepartat. In mod normal se folosesc lazi de plastic albastru - dar cum gara e noua, au decis sa integreze lazile in "decor". Gara este renovata complet (inclusiv o cladire noua a garii, inlocuind cladirea istorica vanduta spre a fi transformata in hotel + restaurant), fiind inaugurata in 2011, dupa 7 ani de munca (din care 2 de aproape stop din lipsa de fonduri).

Materialul rulant din indiciu include o locomotiva Rc6 (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/SJ_Rc6.jpg). Daca vi se pare ca seamana cu locomotivele electrice romanesti, nu e coincidenta - locomotivele Electroputere nu sunt nimic altceva decat Rb-uri cu 6 osii, surate ale astora.

Ionut, urmatoarea poza iti apartine.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

Multumim de explicatii. Foarte civilizata treaba acolo, incredibil cat e de curat.
Pfff, n-am poze cu trenuri sa pun. :) Poate pune oricine altcineva.

Ionut

Mi-am adus aminte de ceva.
Uite aici, este usor de ghicit...


alinuttt


iuli

Iti dau un hint: cauta in jurnalele de calatorie mai vechi ale lui Ionut, pe SSC sigur gasesti poza. Cel putin eu asa imi amintesc.  :-[
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alinuttt

Quote from: iuli on April 14, 2014, 07:36:52 PM
Iti dau un hint: cauta in jurnalele de calatorie mai vechi ale lui Ionut, pe SSC sigur gasesti poza. Cel putin eu asa imi amintesc.  :-[
Alea Anglia si Scotia? Nu ar mai avea farmec jocul...

alinuttt


Ionut

Este Anglia, dar unde mai exact?

alinuttt


Ionut


alinuttt


Ionut

Nu este din Londra, e un oras mic.

alinuttt

Apai orasul nu il voi ghici veci!

Xenos


igorashu