News:

.

Main Menu

Ghiceste calea ferata

Started by alinuttt, April 11, 2014, 09:46:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR


TibiV

CORECT !!!!

Detalii pe topicul dedicat si aproape virgin, unde "mana omului nu a mai calcat de cativa ani..." ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


frunzaverde

^

E in Iran, pe linia secundara care leaga Teheranul de Marea Caspica.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cristi5

Iti raspund ce mi se spune mie la karaoke: acest concurs nu este pentru profesionisti :)))

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#97
^^ zona e aici (trecatoarea Guduk)

https://youtu.be/lqSoLVkYYu0?t=1996





Intreg filmul e interesant

Phenol

Doua pentru profesionisti:

A


Hint: fotografia e facuta din tren care tocmai trecut prin gara aceea si mai face o serpentina dupa asta.

B


Hint: CF speciala cu cea mai mare declivitate (dupa afisele din gara)

Powered by API/PUM imgur uploader

yetiman

B. E cumva Pilatus (Elvetia) ?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

frunzaverde

#100
B e Pilatus sigur-sigur. Geamurile curbate de la cabina il da de gol. Poza facuta de subsemnatul din compartiment:



Eu zic ca A este linia ingusta intre Interlaken si Lucerna, mai precis coborarea inspre Luzern Hbf. pe sectiunea cu adeziune (are si o sectiune cu cremaliera).

Frumoasa Elvetia. Scumpe ca dracu trenurile lor. Si extrem de punctuale. Am doua experiente legate de punctualitate:
1. intrebare la vanzatorul de bilete daca 2 minute intre trenuri sunt destul. Raspuns Cum sa nu, aveti 1 minut si 15 secunde in plus fata de timpul minim recomandat. Trenurile trag la peroane alaturate special pentru conexiune. Si al naibii, asa a fost.
2. SBB are un ceas special, patentat in gari (vand si modele de buzunar si de mana). Care se opreste timp de o secunda la fix. Cand ceasul ajunge pe fix, pleaca trenul din gara. Regulat, si exact la fix. Imaginea in Zurich este incredibila, cu 5-6 trenuri punandu-se in miscare la secunda.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cristi5

Cand am mers la Interlaken a intarziat trenul vreo ora pentru ca au cazut niste bolovani pe sina. Localnicii erau absolut socati.

GrmmrNzi

^^ âștia-s ceasornicari elvețieni, sigur manipulează timpul ca să se potrivească cu mersul trenurilor! Să nu uităm că până și A.E. himself a lucrat la biroul de patente elvețian - de unde credeți că i-au venit lui ideile ăstea crețe cu dilatarea timpului? Sigur a trebuit să aprobe patentul SBB pentru ceasul care se face fix exact atunci când pleacă trenul!!!

Phenol

#103
@yetiman: B-ul e corect

@frunzaverde: la A tara e corecta, dar e dintr-o alta zona (tot linie ingusta e)

GrmmrNzi