News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Ghiceste calea ferata

Started by alinuttt, April 11, 2014, 09:46:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Ceva in nord. :)
Suedia posibil, dar nu musai. :D

frunzaverde

#61
Quote from: Ionut on October 28, 2016, 06:27:19 PM
Ceva in nord. :)
Suedia posibil, dar nu musai. :D

Nope. Nu e Scandinavia - in toata Scandinavia vei vedea macar ceva lemn/imitatie de lemn/piatra bruta/imitatie de piatra bruta. Plus ca mi-am pus gara mea de-acasa. Restul arata relativ la fel. Dar, daca vreti ceva scandinav, delectati-va cu o plimbare Malmö C - Copenhaga H. Tunel pe sub oras nou construit + pod peste mare inclus :

Pentru cei care vad filmuletul, poza de ghicit nu e filmuletul, e aia de pe pagina 4 cu trenul cu dungi verzi pe el.

Pentru cei care vad filmuletul, poza de ghicit nu e filmuletul, e aia de pe pagina 4 cu trenul cu dungi verzi pe el.


Hint : Erau 35+ C cand e facuta poza.

Hint nou: Chestia intersanta de care vorbeam mai sus la linia asta e ecartamentul, care e identic cu cel din Romania.

Hint si mai nou: Trenul deserveste, printre altele, turisti care se plimba intre multele locatii patrimoniu mondial Unesco din zona.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

mr.L

Eu zic ca e o tara baltică. Foc sau apa?

alinuttt

Mi se pare ca vad in imagine caracter japonez/chinezesc... Japonia?

frunzaverde

@alinuttt - corect!

Japonia e raspunsul.

Cineva vrea sa ghiceasca mai departe? Nu e Tokyo.

P.S. Cand e gata, pun si "reportaj" pe sectiunea potrivita. M-am plimbat mult cu trenul pe-acolo.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

mr.L


alinuttt


frunzaverde

#67
Quote from: mr.L on October 28, 2016, 07:35:21 PM
Kyoto

Corect.

Statia Demachiyanagi pe Keihan Main Line. Trenul este un Keihan 7200 operand un tren semi-local/semi-expres intre (Kyoto) Demachiyanagi si (Osaka) Yodoyabashi. Keihan este unul din cei 3 operatori (fiecare cu linii si infrastructura separata) de servicii intre Kyoto si Osaka. Pe linie poti vizita o gramada de temple (inclusiv monumente Unesco precium Ginkaku-ji). Opreste si in cartierul istoric Gion, faimos pentru gheise.

Linia este unica fiind una dintre putinele linii conventionale de tren interurban existenta in Japonia. Majoritatea liniilor conventionale (si reteaua magistrala de marfa) este pe 1067 mm. HSR-ul este pe ecartament normal. Viteza maxima 100 km/h (110 tehnic), tren la 5-10 minute la ora de varf, 20-30 minute altfel (nu exista transport de noapte, nicaieri in Japonia nu exista asa ceva).

Bere pentru mr.L si alinuttt, vedem cum o bem/livrez.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

Cine ghiceste pune urmatoarea poza. :) Puteti pune si poze care nu va apartin.

alinuttt

Daca nu pune mr.L poza am sa pun eu una din Romania... Nu dau indicii, ca e aparent usor de ghicit... :)

frunzaverde

^
Deda... In ce hal arata linia 1...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alinuttt


frunzaverde

Coaja de telefon (xperia z2) + varza de fotograf (eu) si a rezultat asta (complet nemodificata):



Poze mai bune in viitor, ca mi-am schimbat telefonul.

P.S. N-am nici o poza din Romania, asa ca toate vor fi din lumea-ntreaga. Si n-am nici alta poza mai buna (care n-o sa intre in reportajul cu Japonia, ca v-as pune ceva mai nemiscat). Scuze de calitate.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alinuttt

Din nou mi se pare ca observ acele caractere specifice pe linia de pe peron... China?

frunzaverde

Quote from: alinuttt on October 29, 2016, 01:35:19 PM
Din nou mi se pare ca observ acele caractere specifice pe linia de pe peron... China?

Nu, e o tara anglofona.

Pe zona de siguranta alterneaza textul 'Stay behind the yellow line' si 'Mind the gap' in engleza si doar in engleza. Textul miscat de pe perete este o parte din numele statiei. Din nou e o statie de tren, nu de metrou.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!