News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Parcarea subterana Universitate

Started by Ionut, September 20, 2011, 01:21:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

anacronox

aducerea ultimei statui
================






preagatirile pentru ridicare
===================










ridicarea si asezarea pe pozitie a ultimei statui
=================================










bonus -> platforma mobila pe care au fost aduse una cate una statuile
macaraua si platforma au fost aduse direct din Austria si au fost operate de austrieci
===========================================================








la sfarsit echipa de transport a plecat Magheru spre Piata Unirii




valexandru

Na' ca am gasit raspunsul la intrebare:
Quote
Parcarea subterana de la Universitate va fi gata la sfarsitul lui mai 2012, pana acum fiind finalizati peretii exteriori si pilonii si fiind turnata placa pentru nivelul subteran 1, a declarat, joi, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, care a vizitat santierul din centrul Bucurestiului.

"Sunt multumit de stadiul santierului, se lucreaza 24 din 24, lucrarile sunt in grafic si nu avem nici un fel de probleme. Parcarea va avea trei niveluri, s-a turnat placa de la nivelul -1, iar acum se lucreaza la -2. Dupa finalizarea lucrarilor subterane, se vor aduce statuile inapoi si se va amenaja piata conform proiectului castigator realizat in urma concursului de urbanism.

Lucrarile la parcare vor continua si pe timpul iernii, in special in subteran. In luna martie se termina santierul, incep finsajele si speram ca in luna mai aici sa poata parca primele masini", a afirmat Sorin Oprescu, potrivit unui comunicat remis Ziare.com.

Parcarea subterana de la Universitate este structurata pe trei niveluri si va avea o capacitate de 420 de locuri pentru autoturisme si 21 pentru motociclete. Suprafata terenului pe care se construieste parcarea este de 8.507 mp, iar suprafata desfasurata, pe trei niveluri subterane, este de 14.025 mp.

Construita in cadrul unui parteneriat public-privat, parcarea va putea fi folosita prin plata unui tarif de 0,38 de euro pe ora.
sursa: http://www.ziare.com/sorin-oprescu/primar-general/oprescu-sper-ca-parcarea-de-la-universitate-sa-fie-gata-in-mai-1135813
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

anacronox

am vorbit cu un sef de santier. a spus ca acum se mai lucreaza in subteran la finisaje, se lucreaza la iesirile/intrarile din parcarea si de saptamana viitoare va incepe amenajarea unui parc la suprafata

valexandru

@anacronox
Da, ai dreptate. Acum se justifica si stirea asta gasita pe net:
Quote
Amenajarea zonei supraterane de la Piata Universitatii din Capitala va costa 500.000 de euro si va fi gata pana in iunie 2012, dupa ce parcarea subterana va fi realizata.
sursa: http://www.ziare.com/social/capitala/piata-universitatii-reamenajata-va-fi-gata-in-iunie-2012-1133706
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Super faine pozele, multumesc!!! Abia astept sa termine lucrarea. Da, la suprafata va fi un parculet. Zona va arata foarte fain fara masini la suprafata.

rrs


Parcarea de la Universitate s-a deschis azi
B365

avem si niste poze, eu nu vad nici un parculet :(

Ionut

Arata bine, dar cine naiba a tradus Piata Universitatii in "University Place"?! WTF?! Este square, nu place.
Parculetul va fi gata probabil mai incolo, vad ca la suprafata nu sunt gata lucrarile. E bine ca au dat totusi drumul.

anacronox

nu cred ca se va mai face ceva in zona pana nu ajung cu metroul la Iancului. totusi la Universitatea din cate se pare va fi PSS (punct de scoatere scuturi). de aia chiar nu cred ca s-a sinchisit prea tare sa amenajeje la suprafata ceva deosebit