News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Poze pentru Wikipedia

Started by strainu, July 22, 2020, 07:09:59 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

strainu

Deschid acest subiect pentru a evalua dacă sunt oameni interesați în a-și licenția pozele pentru folosirea pe Wikipedia. Ionuț, dacă nu e în locul potrivit te rog să-l muți.

Rezumat
Dacă ați citit textul de mai jos și sunteți dispus să ajutați Wikipedia cu imagini direct din forum, vă rog să răspundeți în acest topic pentru a evalua interesul comunității. Puteți testa noul uploader la http://pum.project-online.se/imgur/uploader-cc-by-sa-4/test-poze.html (bifați "Sunt de acord cu folosirea fotografiilor mele pe Wikipedia" și observați cum se modifică textul de pus în forum) Dacă sunt ceva oameni interesați, această bifă va fi pusă și în uploaderul principal.

Wikipedia? De ce?
Wikipedia e o enciclopedie generală, al cărei scop este să pună suma cunoștințelor omenirii la dispoziția oricui. Drept urmare, avem și articole despre lucrări de infrastructură sau utilaje, dar cu poze de multe ori vechi sau slabe calitativ. În urma uneia din vizitele pe șantierul M5, @Ionut a licențiat numeroase imagini pentru folosirea pe Wikipedia (le puteți vedea pe cele folosite aici), ceea ce ne-a permis să îmbunătățim aspectul articolelor despre stațiile acestei magistrale.

Procedura urmată de Ionut a fost birocratică (a trimis un email cu lista fotografiilor licențiate, cineva le-a încărcat și a trebuit să pună o referință la numărul de înregistrare a acelui mail). Acum am vrea să extindem această colaborare și cu alți membri ai comunității și nu credem că acea procedură scalează, de aceea am lucrat cu @cristi5 pentru a introduce licențierea direct în uploaderul forumului

Ce-i cu licența asta?
Materialele de pe Wikipedia sunt licențiate sub licența Creative Commons Atribuire-Partajare în Condiții identice 4.0 (CC-BY-SA-4.0). Vă sfătuiesc să citiți cu atenție textul legal al licenței, dar pe scurt oricine poate folosi fotografiile în orice scop (inclusiv comercial), cu condiția să menționeze autorul și să păstreze licența aceeași pentru orice modificări realizează.

Bun, și eu ce am de făcut?
Când încărcați imagini pe forum, folosiți uploaderul PUM de la http://pum.project-online.se/imgur/uploader-cc-by-sa-4/test-poze.html și bifați "Sunt de acord cu folosirea fotografiilor mele pe Wikipedia". Textul de pus în forum se modifică în consecință. Odată cu publicarea pe forum cu textul respectiv, voluntarii Wikipedia vor ști că au voie să încarce imaginea respectivă fără alte formalități. Atât!

FAQ

  • Pot să licențiez imaginile doar pentru utilizare necomercială? O problemă recurentă pentru cei care se întâlnesc pentru prima dată cu licențele libere e "Eu nu vreau să profite cineva de munca mea. Nu pot licenția imaginile doar pentru utilizare necomercială?". Din păcate răspunsul este nu, deoarece Wikipedia își dorește să rămână liberă  (ca în cultură liberă), ceea ce înseamnă că materialele sale trebuie să poată fi folosite în orice scop. Problema refolosirii comerciale este însă mai limitată decât v-ați aștepta, în general e vorba de presă (care oricum ia imagini de pe forumuri) și oameni care fac compilații mai mult sau mai puțin automate pe care le vând apoi pe Amazon sau diverse alte site-uri. A doua categorie va oferi întotdeauna atribuirea corectă. Presa mai ratează, dar de obicei se corectează dacă autorul fotografiei trimite un email.
  • Nu pot să încarc eu direct imaginile pe care le vreau la Wikipedia? Ba da, chiar am prefera să se întâmple așa pentru că asta ne ușurează munca. Suntem totuși conștienți că nu toată lumea are cont pe Wikipedia și că politicile noastre în privința drepturilor de autor sunt complexe, ceea ce poate duce la ștergerea imaginilor încărcate cu bună credință (de exemplu pentru probleme legate de libertatea de panoramă). Prin acest uploader încercăm să facem experiența cât mai simplă pentru membrii forumului.
  • Toate imaginile licențiate astfel vor ajunge pe Wikipedia? Nu! Editorii interesați vor alege imaginile cele mai reprezentative pentru lucrarea respectivă și le vor încărca.
  • Cum pot găsi imaginile mele de pe Wikipedia? Imaginile vor fi încărcate în biblioteca de imagini folosită de toate versiunile Wikipedia, care se numește Wikimedia Commons. Pentru a vă găsi imaginile mergeți la https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:Search și căutați-vă numele de utilizator de pe forum. Dacă aveți un nume de utilizator comun (e.g. "Ionuț") e posibil să găsiți mai multe imagini. În acest caz adăugați și adresa forumului (e.g. "Ionuț forum.peundemerg.ro").
  • Ce fac dacă  m-am răzgândit asupra unei poze după ce am pus-o pe forum? Editați mesajul și ștergeți linia "Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0" de sub imaginea pe care nu mai doriți s-o licențiați. De notat că asta funcționează doar dacă imaginea n-a fost încă preluată pe Wikipedia.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

nenea_hartia

^ O inițiativă excelentă, felicitări! Sunt unul din cei care își încarcă singur fotografiile la Wikimedia Commons și trebuie să admit că uloaderul mi s-a părut neintuitiv și greoi prima dată. Soluția aceasta le vine în ajutor acelora care poate și-au dorit să încarce câteva poze acolo, dar pentru care alegerea unei licențe corespunzătoare sau a categoriilor potrivite s-au dovedit obstacole de netrecut. Sper că mulți din utilizatorii PUM vor bifa această opțiune.

Dacă-mi permiteți să sugerez, poate că uploaderului PUM ar trebui să i se adauge o scurtă trimitere către postarea de mai sus a lui @strainu, în caz că cineva are neclarități.

strainu

Înțeleg că mai sunt unii colegi care îl mai foloseau. Din păcate link-ul de mai sus către uploader nu mai funcționează, dar puteți folosi acest uploader,care e absolut identic.  Dacă poate cineva edita postarea, i-aș fi recunoscător.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.