News:

.

Main Menu

Carpatair

Started by iuli, October 12, 2013, 05:11:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

Quote from: dumbravaandrei on September 07, 2018, 08:34:13 PM
Mai exista compania asta?!?

Da, inca mai traiesc, cu chiu cu vai. Au ramas cu trei Fokker-uri 100 vechi (1991-1992), pe care le folosesc pentru chartere ACMI. Vara au business destul de serios, iarna nu prea mult.

In momentul asta 2 avioane zboara pentru KLM pe rute regionale unde divizia Cityhopper nu are momentan capacitate. Inainte au zburat pentru Nordica/LOT, si un timp au zburat si pentru Air Baltic. Cel de-al treilea nu stiu pentru cine zboara, cred ca pentru Volotea.

Oricum, au zilele numarate; din insolventa n-au cum sa cumpere avioane noi, si Fokker-urile lor vechi nu mai au multe zile de operare eficienta.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dumbravaandrei

Cumva nu imi vine sa zic "pacat".

tom_sawyer

Carpatair achiziționează trei avioane Embraer E190

Potrivit informațiilor obținute, compania românească a achiziționat trei avioane de tip Embraer E190LR de la Helvetic Airways, companie aeriană cu baza la Zurich, Elveția.
Cele trei Embraere vor intra treptat în flota Carpatair începând cu mijlocul lunii decembrie a acestui an.

boardingpass.ro

Todd is Back

Carpatair si-au revizuit optiunile de inlocuire a "batrinelor" Fokker 100 si au achizitionat un Airbus 319-100 in configuratie Y156 operat si inregistrat pina nu demult de Easyjet. Aeronava a fost transferata din UK pe aeroportul Arad.

https://www.jetphotos.com/photo/10058526

Momentan aeronavele Carpatair sint stationate si opereaza in sistemul ACMI+CHARTER de pe aeroportul Arad.

Flota lor include 2x F100, 1X 737-300 (inchiriat la Belavia, Belarus) 1X A319 -100.

tom_sawyer

#19
Un Airbus A319 asamblat în februarie 2009 va fi al doilea avion produs de Airbus pe care Carpatair îl va recepționa în perioada imediat următoare.

Odată livrat și recepționat, al doilea Airbus A319 al companiei românești va fi înmatriculat în România ca YR-ABB, celălalt A319 Carpatair fiind înmatriculat YR-ABA.

Pe lângă cele două Airbusuri A319, Carpatair mai are active alte două avioane de tip Fokker 100. Un alt avion de același tip a fost retras din serviciul comercial în urmă cu câțiva ani.

https://boardingpass.ro/carpatair-receptioneaza-al-doilea-airbus-a319/


Mă gândesc dacă nu ar fi interesați să cumpere de la TAROM Airbusuri A318 pentru a înlocui Fokker 100.

tom_sawyer

29.11.2023. Last Fokker100 from our fleet took off from Timisoara Airport. It was a joy to operate Fokker100 but now the time has come to continue sharing the happy skies separately.
Bye-bye, Fokker 100! We will missyou.

facebook.com/Carpatair

Sorinus

Carpatair pare ca face a legit business plimband echipe de fotbal si diverse alte chartere. Si sa stii ca nu-i zici rau, A318 de la Tarom, luate la un pret bun, s-ar plia binisor pe business-ul lor.

Amu, si TAROM daca ar avea oameni de vanzari reali, ar putea sa faca acelasi lucru cu ele, dar nah.