News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Feri

Da, asa este in prezent dar e bine de gandit in perspectiva, mai ales cu noul pod.
Practic prin Buzau/A3 sau A2/A1 oricum o dai dirijezi traficul spre granita de vest prin trecerile V Prahovei sau V Oltului. Asa ar fi cred ruta preferata Galati/Braila - Brasov (poate si tirurile de Odesa pt vest) plus chiar o alternativa Brasov-Constanta.

Oricum, si la Adjud e mai bine decat la Bacau din puctul asta de vedere.  :)

voicul

Bode: Doar rău-voitorii şi mincinoşii pot contesta că autostrada A13 Braşov-Bacău se va realiza pe exerciţiul bugetar 2021-2027

Proiectul autostrăzii A13 Braşov – Bacău a intrat în linie dreaptă, după ce Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a desemnat, în urma licitaţiei, câştigătorul care va realiza studiul de fezabilitate şi proiectul tehnic de execuţie, respectiv, asocierea Search Corporation SRL – Primacons Group SRL, se arată într-un comunicat de presă transmis, joi, de Ministerul Transporturilor.

Conform sursei citate, în câteva zile, va fi semnat ordinul de începere a lucrărilor de proiectare, iar după finalizarea acestei etape, se va organiza licitaţia pentru construcţia efectivă a primei autostrăzi care va lega Moldova de Ardeal.

Realizarea proiectului tehnic şi a studiului de fezabilitate beneficiază de fonduri europene, iar contractul pentru realizarea celor două etape a fost semnat în luna mai.

Restul de politica pe:
https://www.money.ro/bode-doar-rau-voitorii-si-mincinosii-pot-contesta-ca-autostrada-a13-brasov-bacau-se-va-realiza-pe-exercitiul-bugetar-2021-2027/


stangabriel

#1263
https://www.google.ro/maps/@45.834918,25.0072866,721m/data=!3m1!1e3?hl=ro

Cam in acest punct este nodul rutier al drumului de legatura in lungime de 5.6 km A13 Ilieni - DN1. Macar este la Est de Fagaras. Avand in vedere ca A 13 este la Sud de Fagaras, aprox 5 km , nu o sa aibe rol de centura, urmatorul nod rutier spre Sibiu e propus la Sambata.

SILVIUFG

Da. In drept cu linia aceea de copaci paralela cu DN va veni drumul de legatura si nodul. Acolo am facut si eu niste poze cu cei de la Geostud forand. Asta era prin 2016 daca nu ma insel. Au trecut 4 ani....  >:(  Din ce am vazut prin plansele de la AMC drumul de legatura va avea si un giratoriu la intersectia cu DJ 107D Fagaras-Rausor. Poate fi folosit de o parte a orasului pentru urcarea pe autostrada.

SILVIUFG

https://www.bizbrasov.ro/2020/07/07/autostrada-fagaras-sibiu-primul-aviz-de-mediu-de-la-apm-brasov/

Compania de Drumuri a prelungit până pe 30 iunie 2021 revizuirea studiului de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu – Făgăraș, parte din viitoarea șosea de mare viteză Sibiu – Brașov – Bacău (A13). Contractul pentru acest proiect a fost semnat în primăvara anului 2015 și încă nu e gata. Între timp, însă, Agenția pentru Protecția Mediului Brașov a eliberat primul aviz de mediu pentru autostrada care face legătura între Sibiu și Făgăraș.

Intr-adevar se misca ceva in sensul asta?

horatiu.cosma

#1266
A fost lansată procedura de mediu. Avem anunțurile publice, memoriul de prezentare și planșe cu proiectul pe site-urile APM Sibiu și Brașov.

La APM Sibiu anunțul și memoriul de prezentare.

La APM Brașov anunțul și memoriul de prezentare.

razvan96

Se gasesc si pe site-ul APM Sibiu, am pus eu link acum ceva timp. Ma intreb cum o sa faca, cine emite AM-ul. Anuntul CNAIR vorbeste doar de APM Sibiu, nu si de Brasov.

elphax

macar Brasov - Bacau se va lega la Cristian-Rasnov ? sau ramane si acolo o "gaura" ?

pasadia

Rămâne gaura. A inventat CNAIR un nou proiect, "Brașov by-pass" - îl vezi trecut in tabelele alea arătate săptămâna trecută de guvern, erau vreo 19 km intre cei 3000 promiși.

Altfel spus, SF Brașov - Bacău, ăla semnat de curând, cere că autostrada să plece de la est de Brașov, din zona CET, fără a avea vreo legătură cu A3 Râșnov - Cristian sau cu ipoteca bucata ce ar continua de la Cristian spre Ghimbav - Codlea - Făgăraș.

Cele 2 ar trebui în mod normal sa fie legate pe la nord de Brașov printr-un drum nou construit (probabil pe aliniamentul Codlea - Hălchiu - Bod - Harman). Ei bine, acesta nu exista in nici un proiect de SF.

PS: și nu, centura Brașov NU este și nu are cum sa devină parte din A13. Are trafic de sine stătător suficient, are multe noduri, prost gândite (sensuri giratorii, bretele scurte, etc...).

vasile.silion

Nu cred că va rămâne nicio gaură, nu cred că avem, totuși, niște conducători atât de tonți încât să nu știe citi o hartă. Se vor uita și ei la hartă și li se va părea și lor dubios, parcă ceva nu se leagă... Vor lega ei loturile alea cu o bucata aia de drum. Oricum, peste 15 ani vor avea și ei mai multă minte la cap.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

razvan96

Discutia despre existenta unei viitoare A13 Bacau-Brasov mi se pare superflua oricum, avem un SF+PT semnat pe 20 de milioane de lei, o valoare undeva de 15 ori mai mica decat ar fi necesar. Nici macar nu o sa o mai "scoata" din PT pe design&build ca nu o sa avem design&build :). Autostrada asta nu are niciun viitor decat daca se gandeste cineva sa rezilieze contractul cu Search dupa ce se face SF-ul, altfel e clar o gluma tot proiectul. Daca acest contract va fi dus la final vom avea un proiect tehnic pentru o autostrada montana cu +/- 0 foraje geo in zona dificila. Pana la urma ar fi si asta o premiera.

cove_adrian

Ieri la semnarea DX Tisita-Albita de la Barlad am avut o discutie privata cu Michael Stanciu de la Search inclusiv vis-a-vis de Intersectia A7 cu A13. Se pare ca varianta pe care o fundamenteaza si agreeaza proiectantul de pe A13 ar fi o conectare in A7 mult mai la sud de Bacau. Se analizeaza scenariul ca A13 sa "iasa" in A7 in zona Racaciuni dinspre Onesti. Cu alte cuvinte sa se scurteze traseul si sa se eficientizeze atat costurile cat si eventualele lucrari de arta.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

horatiu.cosma

Da, cam asta propusesem și eu dintre variantele de conectare cu A7. Acoperă mai uniform un areal mai mare, plus costuri mai mici.

vancouver

Da, e un compromis bun la Racaciuni si cea mai scurta varianta. Mai pe la nord, dealurile alea de langa Bacau sunt un Aciliu x 10, ar fi o catastrofa sa se insiste cu varianta paralela cu DN11.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.