Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

#315
Nu stiu sa fi existat un proiect de finantare depus, dar este prinsa in MPGT ca TEN-T Comprehensive. (este prezentata diferit, in functie de scenariu, dar se mentioneaza ori TEN-T de baza sau Comprehensive, nu Core). Singura mentiune ca e pe Comprehensive este in tabelul de la pagina 150 din MPGT.

Quote
4.5.29 Traseul formează o parte a coridorului care va stabili o legătură dinspre nodul București al rețelei de bază TEN-T. De asemenea,
acesta leagă municipiul Brașov direct de municipiul Sibiu, ambele fiind noduri TEN-T.

Descriere succintă a problemei(lor) abordate:
4.5.30 Coridorul a fost identificat ca parte a unui studiu asupra impactului economic generat de întârzieri, traversând și numeroase zone cu puncte negre aferente accidentelor rutiere.
4.5.31 Accesul intern se face mai greu față de alte orașe care au o legătură de calitate superioară către București. Cea mai mare parte a infrastructurii pe acest coridor are o capacitate de circulație neadecvată – 72% din traseu este la standard de drum cu o singură cale de rulare.
4.5.32 Analiza modelului pentru anul de bază indică timpi mari de călătorie pe traseul dintre Brașov și Sibiu, vitreza medie înregistrată pe durata orelor de vârf pe acest traseu fiind de aproximativ 68km/h.

Inseamna ca la executie este posibil un mix 15%(RO)-85%(UE).
Dar nu tin minte sa fi fost un accept sau un proiect agreat cu UE in afara discutiilor pe tema MPGT.

myid

OK, asta e imbucurator, am avea sursa de finantare.

Pentru Fagaras-Brasov, SF-ul este anulat ( e cel care facea parte din fostul A3 - Targu-Mures -Fagaras-Brasov ) . Corect me if I'm wrong.
Dar e un pas inainte sa scapam de nebunia aia de Fagaras.

dumbravaandrei

#317
Nu chiar  ???

Quote from: Dan027 on June 21, 2017, 11:07:01 AM


Adica ei au trasee in analiza in cadrul unui SF in lucru. Cumva tind sa cred ca prestatorul le-a predat un SF, chiar daca nu s-a auzit nimic de el si ei acum sunt in analiza cu Jaspers. Pare o situatie similara cu Loturile 2-4 din PiSi.


pasadia

#318
Ce ai citat tu se refera la SB - Fagaras. Pentru Fagaras - BV vazusem un alt raspuns care vorbea de un SF de prin 2009 care ar urma sa il reactualizeze. Nu stiu unde e raspunsul ala, dar sigur se poate gasi caci era recent.

LE: Uite aici.

myid


cutter

Quote from: Dan027 on June 21, 2017, 11:07:01 AM


Merită menționat că acele variante de traseu predate de prestator la o fază intermediară în derularea contractului de SF sunt tot informație de interes public, deci nu există nici o excepție legală (conform legii 544/2001) de la accesarea lor de către cetățeni.

Prin urmare, dacă directorul general CNAIR refuză să pună la dispoziție acea hartă, dumnealui încalcă legea și nu își îndeplinește atribuțiile de serviciu. Vreau să cred că nu asta este intenția așa că sugerez să îi re-solicitați acea hartă.

Goldmund

stire din 2014
Quote from: iulius on April 10, 2014, 10:16:49 PM
   Anul viitor vor incepe lucrarile la autostrada Brasov-Bacau:
http://www.bzb.ro/stire/anul-viitor-incep-lucrarile-la-autostrada-brasov-bacau-a72069
   



Ca sa planifici viitorul, trebuie cunoscut trecutul(si prezentul)

cricric

Mai are cineva noutati? Se mai lucreaza la studiul geo?

SILVIUFG

Era vorba ca in luna august se intampla niste lucruri cu Sibiu-Fagaras. Legate de variantele de traseu sau varianta finala de traseu. Nu mai tin minte exact. In 2 zile se cam termina luna august....

Bogdan_Cluj

#324
Oare acum ca (se pare ca) omoara Sibiu-Pitesti si ca (se pare ca) omoara ciotul de langa Brasov ca sa (presupun) il faca Comarnic Brasov in PPP, are rost sa speram ca A13 intra in linie dreapta? Sau visam frumos?

LE: argumente pentru teoria conspiratiei de mai sus:
- anularea SFului Sibiu Pitesti
- anulare SF: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg165724;topicseen#msg165724
- intarziere semnare contract: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg164835;topicseen#msg164835

pasadia

Daca tot ai inceput sa visezi, poate dai si de Elvis Presley. Sau de JFK. Probabil se plimba prin studioul ala in care au filmat "moon landing-ul"...

... Ce va mai place conspiratia. Asa, ocazional, va mai aduceti aminte cat de neprofesionisti, cat de habarnisti sunt astia din CNAIR, dar cand e apare potentialul de scenarita, hop si fantesia.

@Silviu - eu nu mi-as face mari sperante dintr-un motiv simplu: nodul temporar cu DN7 gandit pe lotul Sibiu - Boita, cel scos la licitatie. Nod care teoretic ar trebui apoi inlocuit de unul definitiv cu primul sector din A13. Fac unul temporar pentru ca sunt mari sanse sa avem un decalaj semnificativ intre momentele constructiei celor 2. Dar totusi fac nod acolo pentru ca stiu ca trebuie sa lege DN7 si le-ar fi fost prea greu in alta parte. Nodul ala costa si parca ii vad mai incolo spunand ca nu ii lasa Curtea de Conturi sau UE sa amenajeze nod A1xA13...
A, si mai am si alte motive - desi pe SF-ul Sibiu - Fagaras antreprenor e o asociere, vorbele sunt ca lucreaza chiar Consitrans, adica "dusmanii" de pe OS3 si CoBra. De ce as crede ca nu vor exista bete in roate intre beneficar si antreprenor in proiectul asta? Care Consitrans trebuie sa isi calibreze rezultatul de cel de la SPEA, facut public cu ocazia licitatiei pe Sibiu - Boita. Au avut timp sa faca asta? Se pupa viziune celor 2 intre ele?

ionutzyankoo

Am o nelamurire ref la viitoarea A13: din ce am vazut si in prezentarea generala a proiectelor de autostrada, sectiunea Fagaras-Brasov este cuprinsa atat in A3 cat si in A13. Are cineva informatii despre incadrarea corecta? Din pct meu de vedere aceasta sectiune se incadreaza in A3, iar A13 ar fi doar Sibiu-Fagaras pe care Aecom revizuieste SF-ul (daca e sa ma gandesc ca numerotarea ar avea ceva logica A13 va lega A1 de A3, urmand ca sectiunea Brasov-Bacau sa fie A37)

Allex

Numerotarea char nu are importanta. Poate sa fie si W547 bis, daca nu exista fizic tot una e.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

rizzuh

^^^

Numerotarea este pur si simplu secventiala. A11 ce leaga? A1 de A1? Dar ADX12? A1 de A2?

Ionut

^^ E corect ce spui, teoretic. A13 este Sibiu-Fagaras, iar Fagaras-Brasov este de fapt A3 (parte din Tg Mures-Sighisoara-Fagaras-Brasov-Bucuresti). In contextul continuarii de la Brasov la Bacau, A13 va avea partea Fagaras-Brasov comuna cu A3. Nici nu conteaza in acest moment pentru ca vorbim teorii. :) Ma opresc aici pentru ca subiectul este foarte sensibil si azi n-am chef sa ma enervez.