Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SILVIUFG

Ieri foreza noastra se mutase 50 de m spre oras fata de ultima pozitie marcata cu x-ul mov. Atat... Azi nu am cand sa merg dar maine mai dau o tura pe acolo. Nu vreau sa plictisesc, dar e bine ca Geostud sunt prezenti si foreaza in continuare.

SILVIUFG

Astazi am mai dat o tura pe viitorul traseu al autostrazii Sibiu-Fagaras. Mai exact pe traseul drumului de legatura dintre A13 si DN1. Nu am vazut pe nimeni la lucru dar am cercetat pana am gasit dovezile. Si nu doar dovezi, am ramas si cu ceva amintiri. Veti vedea. Asa cum imi propusesem am urmat linia ferata de la intrarea in Fagaras dinspre Brasov. Stiam ca voi gasi ceva pe acolo si nu m-am inselat. Apoi am mers din nou pe DJ 107D intre satul Rausor si Fagaras si de data asta am gasit dovezi si pe acolo. Iar la final am mers pe DJ104D spre Ileni. Nici de acolo nu am plecat cu mana goala. Am marcat pe o harta cu x-uri rosii zonele in care i-am vazut si v-am si spus si cu x-uri albastre zonele in care am fost astazi si am gasit cate una alta.





SILVIUFG

#272
Primele poze sunt facute langa Linia CF 200 ce intra in Fagaras dinspre Brasov. O zona mlastinoasa. M-am uitat in gaurile facute pe ambele parti ale liniei iar apa zic era la max 1m adancime. De aici am plecat si cu 2 suveniruri care dovedesc ce spuneam eu acum 2 saptamani ca va fi un drum de legatura intre DN si A13 destul de lung. Aprox 5 km.



In stanga e Rausorul in dreapta in colt se vede un turn din Combinatul Chimic. Poza e facuta de pe linia ferata. Forarile au fost facute pe ambele parti ale liniei la aprox 10-15 m de linie.



Asa cum am spus mi-am luat si eu niste amintiri...




SILVIUFG

#273
Urmatoarea e facuta de drumul dintre Rausor si Fagaras cu vedere spre satul Ileni si Combinatul Chimic. In dreapta e combinatul.



Urmatoarea e pe drumul spre Ileni la locul marcat pe harta. Vedere spre Combinat (spre Sibiu cum ar veni in proiectul A13). In dreapta e Combinatul.



Iar ultima este in sens invers. Spre Rausor si DN. Adica inspre traseul drumului de legatura. In stanga se vede platforma UPRUC langa care am fost le linia CF iar undeva in dreapta in departare este Rausorul. Cam de pe aici de undeva probabil se va desprinde drumul de lagatura spre DN1.


SILVIUFG

Cam atat. Forarile astea au fost facute saptamana trecuta probabil, dar eu nu am avut cum sa ajung sa-i prind pe Geostud in actiune. Dar e bine ca au lasat urme.  :)

TibiV

+1

"Banerul" este de exceptie !...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Mda, e clara situatia. Si sincer sa fiu nu cred ca are de ce sa va convina (voua, fagarasenilor). Daca Fagaras-ul va avea o singura legatura spre A13, pe acolo prin estul orasului, atunci tot traficul, fie ca e spre Bv, fie ca e spre SB, va folosi acea iesire din oras. Sper ca macar sa prevada o intersectie intre drumul de legatura si DJ104B, inainte de nodul cu A13, si in felul asta sa mai creeze o legatura intre oras si A13.

cricric

Nu e chiar negru. Zona industriala e in partea aia, camioanele nu vor trebui sa tranziteze orasul. Plus ca acolo e loc fara numar pentru dezvoltare.

SILVIUFG

Stiu ce zici pasadia dar indiferent unde faci legatura cu autostrada pe acolo va fi trafic. Hai sa-ti arat cum va fi traseul (printre altele) de pe DJ104B spre centrul Fagarasului (sau invers)....



Nu cred ca vei sa bagi printr-un cartier de case traficul de legatura. Si nici n-ai cum sa darami un cartier intreg sa largesti soseaua asta. Mai buna ar fi fost din sudul orasului legatura din DJ 104C. Intrarea este lejera, mult camp, posibilitate de reabilitare etc... Dar!!! Si aici e un dar. Dupa cum au forat ei, autostrada va ocoli si satul Hurez pe la sud. Atunci traficul ar intra in sat si iar nu e ok. Oricum se pare ca legatura cu Fagarasul (buna, rea) a fost stabilita. Eu sunt curios care va fi urmatorul nod spre Sibiu. Probabil la Sambata. Repet... daca vor vrea sa faca ocolitoarea mai repede decat restul proiectului se poate sa amenajeze o descarcare temporara langa Luta. Adica dincolo de Beclean. Dar nu stiu nici daca autostrada va trece prin sudul sau prin nordul satului Luta.... :) Urmeaza sa fac niste cercetari si in zona aia sa vad pe unde au forat sau foreaza. E mult camp cultivat, palcuri destul de mari de copaci si nu e usor sa vezi foreza din drum daca e in mijlocul campului.

Dan027

Astazi am primit urmatorul raspuns de la CNAIR cu privire la A13, iar solicitarea fusese urmatoarea:

QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit cateva informatii cu caracter public.
Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din Legea 544/2001.
Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din Legea 544/2001, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".
Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din Legea 544/2001.

Autostrada Sibiu-Brașov:
1. As dori o harta actuala a traseului acestei autostrazi. In prezent se realizeaza SF-ul pt Fagaras-Sibiu deci trebuie sa existe cel putin o varianta de traseu in analiza, iar pentru Brasov-Fagaras aveti un SF in care cu siguranta exista si un traseu stabilit.
2. Legatura autostrazii Brasov-Sibiu cu A1 se va face prin nodul de la Vestem sau prin Nodul de la Boita?



Am preferat sa nu pun prea multe intrebari pentru ca in general din ce am observat daca le trimiti mai multe intrebari iti raspund selectiv doar la ce vor ei. Iar daca le trimiti mai multe solicitari pana sa iti raspunda, ti le combina pe toate si iti raspund tot ce vor ei, nu ce ii intrebi tu...

Ionut

V-am spus si eu de Boita.
Si mai e un detaliu interesant. Din ce stim la acest moment, nodul Boita este doar intre A13 si A1, nu este conectat si DN7.

Dan027

#281
Concluzii:
- avem 4 alternative de traseu pentru Fagaras-Sibiu.
- cu Brasov-Fagaras suntem in plop si plopul este in aer, eu asta inteleg din: "CNAIR nu detine informatii referitoare la mentinerea traseului pentru autostrada Fagaras-Brasov". Totusi cine detine informatii?! Poate inteleg eu gresit, voi ce parere aveti? Nu de alta dar in decembrie ziceau ca scot la licitatie revizuirea SF-ului si PT, dupa prin februarie ziceau ca analizeaza SF-ul in vederea implementarii proiectului si ca SF-ul e actualizat (in 2009), iar acum...

In urmatoarea solicitare o sa intreb care sunt cele 4 variante de traseu aflate in analiza ... iar raspunsul, il vom primi peste o luna, daca il primim...

SILVIUFG

#282
Multumim Dan.  Eu inteleg ca de Fagaras-Brasov nu-i prea doare capu in prezent. SF-ul din 2008 mai poate fi valabil? Pana la urma tot acelasi traseu ar trebui sa urmeze si in varianta conectarii cu Sibiu-Fagaras exceptie facand chiar zona dintre Mandra si Fagaras unde in varianta A3 se mergea spre nord, spre DN. Acum Brasov-Fagaras ar trebui sa de lipeasca direct de restul in nordul satului Ileni langa nodul cu drumul de legatura pentru Fagaras.

Sunt in faza de analiza multicriteriala. Unul dintre criterii se bazeaza pe rezultatele forajelor din teren nu? Sa inteleg ca s-au terminat forajele? Daca e stupida intrebarea imi pare rau. Dar nu cunosc pasii. Intreb ca sa nu ma mai agit sa alerg dupa foreze in zona Fagarasului degeaba.  :lol:

Daca CNAIR nu are de gand sa faca deocamdata nimic spre Brasov e clar ca va trebui sa zicem sarut-mana daca vom vedea demarate licitatia de constructie si constructia propriu-zisa la partea ce ocoleste Fagarasul. Pentru ca mi-e greu sa cred ca vor face o autostrada de 70 de km pentru Fagaras.  :D

Deci peste x ani daca vreau sa merg pe Valea Oltului voi mere la Boita pe A13, voi intra pe A1, ma duc la Vestem si acolo intru pe DN7.  :)  La Vestem ramane nod A1-DN7 nu???

Ionut

^ Stai ca mai dureaza pana mergi tu de la Brasov la Sibiu pe autostrada. :)


Dan027

#284
Quotede Fagaras-Brasov nu-i prea doare capu in prezent.
O sa ii facem sa ii doara, este un proiect important, macar segmentul ce ar deservi drept centura pentru Codlea, si chiar si Ghimbav sa miste ceva in viitorul apropiat. @Ionut contam si pe Api pentru asta  :D

L.E: Apropo de vechiul traseu, presupune un tunel in zona dintre Codlea si Vladeni?